A tudomány szerint az öntudathoz szükséges egy fizikai test?
A tudomány nem zárja ki ennek a jelenségnek a létezését. Nem is zárhatja ki, és nem is tudja kizárni, hiszen semmilyen módon sem képes cáfolni azt.
Azonban a tudomány arra épitkezik, amit már megismert. Modelleket állit fel a világról, ezeket teszteli, és ha megfelelően irja le a világot, akkor megtartja. Ha nem az történik a kisérletben, amit a modell megjósolt, akkor módosit a modellen, hogy az jobban fedje a valóságot. Modellből rengeteg van, mára már talán több ezer, vagy még több is.
Ezekből a modellekből épit elméleteket. Tehát a már meglévő alapköveket rakja össze oly módon, hogy az minél pontosabban irja le a világ azon részét, amivel az elmélet foglalkozik.
A test nélküli lélek létezését azért nem tudja vizsgálni, mert nincs neki semmi olyan alapköve, amihez tudná kapcsolni. Nem tudja megmérni. Nincs semmiféle kisérlete a lélekkel mint individuállal kapcsolatban. Nincs neki semmiféle fogódzkodója, hogy hogyan vizsgálja a lelket, hovatovább az sincs bizonyitva, hogy létezik testtől különálló, önmagában is létező lélek. Sőt, még csak definiálva sincs a lélek, nincs egzakt definiciója sem. Ezzel igy a természettudomány semmit sem tud kezdeni. De, egy dolgot tud: figyelmen kivül hagyni, és a világot továbbra is azon ösvények útján vizsgálni, amelyeken járva eddig is tette.
De előtted is ott áll a nagy lehetőség: adj egy természettudományosan is értékelhető definiciót a lélekre (vagyis ird le, mi az, hogyan viselkedik, mi módon kapcsolódik a testhez), aztán állits fel valamiféle kisérletet annak vizsgálatára. Ha az sikeres lesz, sikerül mérni valamit a lelken, akkor onnantól a természettudomány is képes lesz a lélekről megállapitásokat megfogalmazni.
Agy nélkül tudat nem létezik. Már elég régóta tudjuk, hogy ha az agy bizonyos területeit sérülés éri, akkor az a személyiség maradandó sérülését is eredményezheti, vagy az illető képtelen lesz bizonyos feladatok elvégzésére.
Nem kell beleképzelni sokat. A tudomány a tényeken és a megismételhetőségen alapszik. Konkrét példa a 20. század közepéből a lobotómia. Az egyik Kennedy lányon is elvégezték és némi túlzással egy személytelen élőhalott lett belőle.
Tessék. Tehát az, hogy bizonyos emberek képtelenek elfogadni azt, hogy a világ a saját fantáziájuktól függetlenül működik, bennem némi aggódásra ad okot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!