Igaz ez az állítás az emberi agy evolúciójáról?
"Egyebbként az atlagos agyterfogat kisebb lett a jégkorszak vege ota és a vázszerkezet is degeneráltabb.
Valoszinűleg ahogy az állati feherjét a táplálékunkból, egyre inkább kiszoritották a gabonafélék."
Egy válaszadót idéztem. Az állati fehérjék csökkenő szerepe miatt meghülyülünk?
"Ha csökken az agytérfogat, akkor elég valószínűnek tartom, hogy az intelligencia is csökken"
Nem. Például akkor a bálnáknak vagy elefántoknak kellene a legokosabbnak lenniük. Van persze összefüggés, de nem ilyen egyenes módon.
Nem szeretném szegény autistákat bántani, de nekik az átlagnál nagyobb az agytérfogatuk, mégsem intelligensebbek az átlag embernél, pedig a te érvelésed szerint így kellene lennie.
Másik megközelítés; az informatika hajnalán szoba nagyságú számítógépeket építettek, amiknek az alapműveletek kiszámítása is időigényes volt. Manapság meg tudjuk, milyenek a számítógépek és milyen számításokra képesek.
"Ha csökken az agytérfogat, akkor elég valószínűnek tartom, hogy az intelligencia is csökken"
Miért lenne ez valószinű? Szerinted egy tacskó sokkal butább jószág mint egy dán dog? Negyedakkora agya van kábé. Vagy egy házimacska agya is csak tizede egy oroszlán agyának. Az oroszlán annyival intelligensebb lenne a házimacskánál?
A jelenség valós, csak a magyarázat nem. A mezőgazdaság elterjedésével tényleg kisebb lett a koponya, a testméret, hiánybetegségek, gyorsabban kopó fogazat lépett fel, gyakoribbak lettek a fertőző betegségek. De állati fehérje azért bőven volt így is az étrendben, a neolitikus társadalmak elég sok marhát, birkát, kecskét tenyésztettek. Csak éppen sokkal többet kellett dolgozni, görnyedve, ismétlődő mozdulatokkal; biztosabb volt a táplálék, ezért nagyobb volt a népsűrűség vagyis paradox módon kevesebb élelem jutott egy főre és sokkal gyakoribbak voltak a fertőző betegségek. Összességében nem biztos, hogy a mezőgazdásznak jobb élete volt, mint egy vadász-gyűjtögetőnek (sőt, biztos hogy inkább rosszabb), de egy területről sokkal több embert el lehetett tartani és kiszorították a nomádokat.
A mai embereknek kb. ugyanakkora az IQ-ja, viszont különböző a koponyamérete.
Még azonos testnagyságnál is!
Az ok lehet pl. a sejtek különböző nagysága.
Ugyanis nem a koponyaméret számít, hanem a benne levő sejtek száma és elrendeződése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!