A környezetszennyezést és a globális felmelegedést szerintetek meg lehet állítani? Van rá esély?
1. Igen.
2. Nem. Azt mondják az okosok, hogy ha holnaptól 0 lenne a károsanyag kibocsátás akkor is folytatódna.
Igen, meg lehetne állítani.
Mivel gyakorlatilag mindenki leszarja, ezért nincs. Ha a politikusokon keresztül a gyárigazgatókig, Rózsika nénivel bezárólag minden ember odatenné magát, akkor lehetne kedvező változást elérni. De semmi nem fog történni, mert még mindig ott tartunk, hogy nagyobb autóm kell legyen, mint a szomszédnak, és a hülyegyerek a kukáig nem tudja elvinni a kólásdobozt. Ja, és ez még csak a folyamat lassítása lenne, a visszafordítás egy külön műsorszám. "Mivel az én életemben nem lesz 50 fok, addig nem ezzel kell foglalkoznom." Egy politikust idéztem.
A kérdés látszólag egyszerű, azonban megválaszolhatatlan, amíg nem definiáljuk a környezetszennyezést. Csak példaként, ha eldobok egy lebomló papírzsebkendőt, az környezetszennyezés? És az anyagcserém végterméke? Vajon az elefánt ezzel környezetszennyez? Mert az néha több mint 20 kg.
Amióta élet van, anyagcsere is van, ez a környezet része. És emiatt adott esetben a természetben visszafordíthatatlan változások is történhetnek.
Amíg nem határozzuk meg pontosan, mit tekintünk környezetszennyezésnek és mit környezetváltozásnak, addig megállítani sem lehet (hiszen nem tudjuk, mit kéne).
Jellemzően e tekintetben két probléma van. Az első, ha egyébként a természet részének tekintett, de arra káros anyagok lokálisan nagy töménységben halmozódnak fel, az lokálisan hátrányos. Ez jön létre nagy csordák esetén vagy ha az ember nem körültekintő. Itt elsősorban a technika fejlődése és a szervezettség tud eredményt hozni, akár totálisat is. A második, ha az emberi szükségletek nem lebomló feleslegessé vált része ellenőrizetlenül kerül a természetbe. Ez akkor hoz eredményt, ha módszeres és hosszantartó felvilágosítás jár együtt a megfelelő feltételek megteremtésével, ez szervezési ellenőrzési feladat. E tekintetban most éppen leszálló (szennyzésnövelő) ágban vagyunk. Ennek két fő oka van: a politikai devalváció miatt silányodik, így szennyezőbb a társadalom, másfelől a túltermelés miatti verseny nem teszi lehetővé költségesebb védelmek bevezetését. Ebből következik ,hogy elsősorban ez utóbbit kell megoldani, ez hozza a társadalmi javulást és a védekezés fokozását is. Önmagában csak szélmalomharc gyakorlatilag eredmény nélkül.
A felmelegedés objektív tényező, a ciklikus naptevékenység következménye. Az embernek ebben az a szerepe, hogy gyakorlatával gyorsítja vagy enyhíti a folyamatot. Gyorsíthatja annyira is, hogy képtelen lesz azt a tempót kompenzálni, ezáltal a szükségesnél nagyobb katasztrófát idéz elő. Az enyhítés egyfelől a folyamat lassítását, másfelől technikai létesítmények létrehozásával mesterséges ellensúlyozást jelent. Utóbbival (ha van elkészítésére elegendő idő), elérhető, hogy lokálisan fennmaradjon jelentős termelés, ami megfelelő szervezéssel szétteríthető.
Összességében a probléma súlyossága jelentősen enyhíthető, annyira, hogy katasztrófa helyett egy kellemetlen de élhető tényező lesz. Ehhez kell elegendő idő a kutatáshoz, megismeréshez és a megfelelő technológiák létrehozásához. Azonban semmittevéssel bekövetkezhet az az időpont, amikortól ez az opció már nem létezik, mert elkéstünk. Jelen pillanatban e kérdésre nincs válasz, csak (különböző nézőpontokból) tippek.
Tudósok mondták,hogy az 1950-60-as években már el kellett volna kezdeni.Voltak szakemberek akik már 7-8 éve úgy nyilatkoztak,hogy már valószinűleg nem fogunk tudni mit csinálni.
Na most jelenleg nézzünk körül,hogy a kisemberektől a nagyokig mennyire "idegesiti" az állampolgárokat ez a téma.Ebből látszik,hogy semmi hatékony lépes nem várható ezután sem.
Sokszor szoktam ezen elmélkedni,és arra a gondolatra jutottam,hogy a homo sapiens csak eddig tudott alkalmazkodni.Tüzet,ruhát csinált hogy ne fagyjon meg,kaját szerzett vagy termelt valahogy hogy ne haljon éhen.Az alkalmazkodóképessége révén sok mindent elért, kényelmes életet,a távolságok legyőzését.De az utóbbi időkben már szerintem elérte az alkalmazkodóképessége határát.Ahogy látom ezt az akadályt már nem fogja tudni átlépni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!