Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az idegrendszer működhet...

U. Xorter kérdése:

Az idegrendszer működhet nemdeterminisztikusan?

Figyelt kérdés
Feltételezem, hogy a világ makrojelenségei alapvetően determinisztikusak, de vannak nemdeterminisztikus jelenségek is, pl. a kvantumjelenségek elég valószínűen azok, bár az agy kvantumossága kizárható; elképzelhető-e mégis hogy valamilyen okból kifolyólag nemdeterminisztikusan viselkedjen?

2020. nov. 11. 14:31
A kérdező szavazást indított:
A világ determinisztikus, így az idegrendszer is.
A világ nemdeterminisztikus, így az idegrendszer is.
A világ alapvetően determinisztikus, de az agy viselkedhet nemdeterminisztikusan.
Egyéb:
11 szavazat
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

Ha nagyon precízek akarunk lenni, nem tudjuk, hogy a kvantumjelenségek milyenek. Pontosabban van ilyen és van olyan nézőpont is, egyik se tudja cáfolni a másikat, igazolni a sajátját.

Probléma az is, hogy pontosan mit értsünk determinisztikusságon (a szó hétköznapi értelmében persze triviális, de itt a probléma éppen az, hogy minden az értelmezésen múlik). Ezért ha akarom, a kérdésbeli állításod igaz, ha akarom, nem igaz. A fő baj az, nem tudom, mit akarjak úgy, hogy az biztosan jó legyen.

2020. nov. 11. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Én pl. mint egyszerű altatóorvos nem tudom, hogy a determinisztikus/indeterminisztikus fogalompárnak van-e a triviálison túli, azaz tudományos/matematikai definíciója. Azt gyanítom, hogy igen, ha már az általam is kedvelt káoszelmélet leírása is matematikai jellegű. Vagy legalábbis nekem ér5hetetlen, bonyolult matematikai képleteket tartalmaz. Különben nem vagyok biztos abban, hogy ez releváns, ezért én mereszen azt mondom, legyen a szigorú, kivételt nem megengedő okság az, ami a diskurzusunkban dönt determinisztikus, ill. indeterminisztikus között.

Ha viszont a ti fejetekben (és esetleg a valoban hozzáértők fejében is) az indeterminisztikus egyenlő a kaotikussal, akkor arra voksolok, mert a világegyetemben minden bonyolultabb rendszer kaotikusan működik.

Az én fogalmaim szerinti kaotikus rendszerben azonban nincs kivétel az okság alól, csak a rendszer túl bonyolult ahhoz, hogy érvényes előrejelzéseket tudjunk végezni.

2020. nov. 11. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 sadam87 ***** válasza:
100%

Tudtommal nem kizárható, hogy érvényesülhetnek kvantummechanikai hatások az agy működésében. Az alábbi cikk mondjuk azt írja, hogy valószínűleg nem, ha jól látom, de mintha valahol olvastam volna nemrég, hogy valószínűsítettek ilyet (sajnos fogalmam sincs, hol).

[link]


A kaotikus biztos nem egyezik a tudományos zsargonban a nem determinisztikussal, mert a kaotikus rendszerek determinisztikusak, csak az aktuális állapotukból nagyon nehéz (sokszor gyakorlatilag lehetetlen) megjósolni a későbbi állapotukat.

2020. nov. 11. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

#2-es és #3-as is pedzegeti a kaotikus és nemdeterminisztikus kapcsolatát. Tisztázzuk, hogy attól, hogy valami véletlenesemény még determinisztikus - ha a világ is az -, ezzel foglalkozik a sztochasztika. Ezeket hívjuk pszeudo-véletleneknek, és azt az eszközt, ami ilyen számokat generál (pl. az egérmozgásból, a processzor hőmérsékletéből,...) pszeudo-randomgenerátornak hívjuk. Vannak igazi véletlenesemények, mint a kvantumjelenségek egy része, az ezen alapuló eszközöket igazi vagy kvantum-randomgenerátoroknak hívjuk, és nemdeterminisztikusak.

Egyetemi matekban (ld. számítástudomány, bonyolultságelmélet) beszélnek teoretikus nemdeterminisztikus számítással bíró eszközökről (mondjuk Turing-gépekről), és ez a nemdeterminisztikusság azt takarja, hogy az elméleti gépünk elágaztatja az időt (akár többszörösen), különböző számításokat végezni, és az eredményeket éseljük (vagyoljuk), így a determinisztikus megfelelőjükkel ellentétben O(f(n)) idő helyett O(log(f(n))) lépés alatt végez. Azt hozzá kell tegyem, hogy a különböző időszálak eredményeinek éseléséhez már nem elég a nemdeterminizmus - össze kell kapcsolni (fonni?) a különböző szálakat. Jelenleg úgy gondolom ez az utolsó lépés nem igazán kivitelezhető, de az agy nemdeterminisztikusságát - a nemkvantumossága ellenére is - lehetségesnek tartom.

2020. nov. 11. 21:13
 5/18 anonim ***** válasza:
Mondjuk én ezt már azért nem értettem ám meg, legalábbis a végét.
2020. nov. 11. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Rendkívül jól hangzik, csak éppen nincs értelme mindaddig, míg pontosannem definiálod a determinisztikus és nem determinisztikus fogalmát, valamint az elválasztó különbséget. Amint megpróbálod, rá fogsz jönni, mennyire nem megy. Addig nyilván nem számít.
2020. nov. 11. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Az az ökölszabály, hogy ami elágaztatja az időt - ehhez feltételeznünk kell a Multiverzum egy speciális esetét -, az nemdeterminisztikus, ami meg nem ágaztatja el, az meg determinisztikus. Ezt elég nehéz falszifikálni vagy bizonyítani, amíg nem találunk valamit, ami a különböző elágazásokat összeköti. Addig csak metafizika.

Persze más matematikusok, részecskefizikusok vagy filozófusok lehet másképp definiálnák ezeket a fogalmakat.

2020. nov. 11. 22:28
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Igen, másképp. Mert ez a szabály semmire nem jó. Azért nem, mert nem létező/nem bizonyított feltételezésekkel élünk. Ettől a ponttól pedig bármi és az ellenkezője igaz egyszerre. Hiszen ha valamit igaznak tartunk, csak a(z elképzelt) feltételeken kell módosítanunk és máris hamissá tehettük.


Ha komolyan gondoljuk ezeket a fogalmakat, és a mélyére nézünk, rájöhetünk a determinizmus és az idő szoros kapcsolatára, és ki fog derülni, nézhetjük innen és onnan, egyik sem bizonyítható (nincs rá eszközünk).

2020. nov. 11. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
51%

Rosszul írtad ki a szavazást.

A világ alapvetően nemdeterminisztikus, az idegrendszer viszont determinisztikus.

Nagyon sok dolog dolgozik benne azon, hogy ez így legyen.

2020. nov. 11. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

Tényleg nem megválaszolható biztonsággal.


- Nem tudjuk, mennyire befolyásolja az agyműködést a kvantumfizika sztochasztikus működése.

- Nem tudjuk, hogy a kvantumfizika sztochasztikus működése tényleg sztochasztikus-e, vagy csak nem ismerjük azokat a mélységeit, amik megmutatnák a determináltságát.


Hétköznapi értelemben meg tényleg definíció kérdése.

Ha van egy kijelölt halmazod, ami azonos inputokra mindig azonos választ ad, azt nevezhetjük determináltnak.

De ha nem, nem tudhatod biztosan, hogy a változó output tényleg sztochasztikus működés eredménye, vagy simán nem ismersz minden inputot, pont a változóakat nem.

Egy input változó mindenképpen mindig más ugyanannál a rendszernél: az idő. Hiszen időre van szükség a kísérlet ismétlésére.

Ha meg egyidejűséget produkálsz két elvben azonos rendszer inputolására, abban nem lehetsz biztos, hogy a két rendszered elegendő mélységig egyforma-e, ha meg nem, az eltérő input oka ismét nem a sztochasztikus működés.



Szóval a determinizmust tetten lehet érni, de a sztochasztikus tulajdonság sosem lehet teljesen biztos.

2020. nov. 12. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!