Egyes országok miért választják a nyájimmunitást amikor még nem tudjuk biztosra, hogy milyen hosszútávú hatásai vannak a koronavírusnak az egészségre?
"Most legfeljebb mutatóban van olyan intézkedés, ami korlátozza a mindennapi életet, szóval elég nehezen tudom elképzelni, hogy az ellenzék mit is akadályozna meg."
Hát mondjuk például a meglévő kevés intézkedés betartását a propagandájukkal.
Tisztelet a kivételnek.
#33
Ezt kicsit pontosítanád? Mondjuk konkrét idézetekkel? Én ilyennel nem találkoztam ellenzéki politikusoktól, úgyhogy érdekelne, pontosan kik és mikor tettek ilyeneket.
Csak pár, mert nincs sajnos időm a komplett médiát végignyálazni. Egyelőre egyetlen cikkből, ami erpősen pártos kormányoldali, ezért kihagyom a kormány részéről ferdített, túlhangsúlyozott eseteket.
Vadai Ágnes, DK-s parlamenti képviselő: „Tavasszal naponta kaptuk a tájékoztatást a nyunyókáról, kézmosásról és megannyi felesleges hülyeségéről”
Szabó Tímea, a Párbeszéd újraválasztott társelnöke, frakcióvezetője: „a járvány alatt többen haltak meg a kórházi ágyak kiürítése miatt, mint ahányan magában a járványban meghaltak”
Szotyori-Lázár Zoltán szolnoki baloldali "média-influenszer":
"Az, hogy napról napra nő az igazolt koronavírus-fertőzéses esetek száma, egyáltalán nem szükségszerűen jelenti azt, hogy terjedőben van a vírus"
"„a svéd modell működik. A halottak száma ugyanakkor 2 ezer felett van. Kérdés, hogy ezek az emberek egyébként is elhunytak volna-e például szezonális influenzában vagy sem. (...) Továbbra is tartom azt az álláspontomat, hogy a koronavírus veszélyességét a média erősen eltúlozza.”
Nem mondom, hogy ez egy magyar hülyeség, nem csak itt megy ez a baloldal részéről.
Természetesen mindenhol politikai strategizálásba fullad az egész, az ellenzék mindenhol jó esélyt érez a hatalomátvételre, hiszen ezt a helyzetet bárki kezeli, kevésbé rosszul tudja csak, jól, mindenkinek megfelelően nem. Erre rátéve szabotázsakciókkal és propagandával a cél a hatalom elnyerése.
A kisember egészsége mint cél, elvész. Nem összefogás, hanem a lehetőség kihasználása a még erősebb széthúzásra.
Kb. így buktuk el Mohácsnál is.
A Vajda Ágnes-féle hozzászólást így kiragadva nehéz érdekelni (bár semmiképp sem elegáns). Annyiban mindenképp igaza van, hogy a kormányzati tájékoztatás finoman szólva is hiányos.
A Szabó Tímea-féle állítás a járvány első hullámára vonatkozik (ez a múlt időből kiderül). A valóságtartalmát nem tudom megítélni. (Nem tudok arról, hogy létezne arra bármilyen statisztika, hogy mennyi többlethalálozást okozott a kórházak kiürítése.) Őszintén szólva ő sem hiszem, hogy meg tudta ítélni, így ilyen értelemben felelőtlen a nyilatkozat. Ugyanakkor az is tény, hogy a beavatkozás nagyon komoly volt, és bizonyos esetekben -bizonyos kórházak esetében - indokolatlannak tűnt (legalábbis az általam olvasottak alapján). Emellett április 19-től rendelték el az ágyak kiürítését. Nagyjából ekkorra már tetőzött a járvány, vagy legalábbis a tetőzés közelében volt (az új esetek 7 napos átlaga az első hullámban április 13-án volt a legmagasabb, a halálozások hétnapos átlaga április 23-án, az aktív esetek száma május 3-án). Szóval egyrészt későinek tűnik az utasítás, másrészt az első hullám alakulásának ismeretében talán túlzottnak is. (Jelenleg sokkal durvább a helyzet, és nem rendeltek el hasonló mértékű ágyfelszabadítást.)
Az sem nagyon lehet kifogás, hogy ne tudták volna, hogyan alakul a járvány. Egyrészt ekkor már az összes mutató a maximumon vagy annak közelében volt, másrészt Orbán Viktor valamikor ekkortájt jelentette be, hogy május elején tetőzik a járvány (gondolom, ez az aktív esetszámra vonatkozott). Emellett az utasítás kommunikációja sem volt túl sikeres és átlátható:
Szotyori-Lázár Zoltán fogalmam sincs kicsoda. Mondjuk kikeresve a cikket, számomra kicsit furcsa a baloldalhoz történő besorolás, amikor a Jobbikhoz kötik. (És amúgy arról írt eredetileg, hogy ha többet tesztelnek, akkor több esetet is találnak. És mondjuk ő be is rakta, honnan veszi az információt.)
"Nem mondom, hogy ez egy magyar hülyeség, nem csak itt megy ez a baloldal részéről."
Hát ez lehet, hogy baloldali tüntetés volt, de én leggyakrabban szélsőjobbos szervezetekről hallottam tüntetni. Például:
Plusz sok ország van, ahol inkább a jobboldalhoz sorolható politikusok képviselik a maszkellenes/korlátozás ellenes álláspont. Elég az USA-t nézni. Ott nagyjából a republikánusok feleltethetők meg a jobboldalnak, és a demokraták a baloldalnak. (Bár tény, hogy nem tökéletes a megfeleltetés az európai politikai viszonyoknak.) A republikánusok elég egyértelműen kevésbé támogatják a maszkhordási szabályokat, és egyéb korlátozásokat, mint a demokraták. Kornkétan Trump egy csomószor a korlátozások ellen lobbizott. Ez egyébként a levélszavazatok arányán is jól látszott.
Vagy például Bolsonaro, Brazília ott szabotálta a járványügyi intézkedéseket, ahol tudta.
De ott van Fargare is (a Brexit "atyja", eredetileg a Konzervatív Párt, jeleneleg a Brexit Párt tagja). Elég egyértelműen jobboldali, és jelenleg a pártjának a hivatalos programja, hogy szüntessék meg a lezárást, és a korlátozó intézkedéseket.
Itthon a Fidesszel kapcsolatban annyit tényleg el kell ismerni, hogy nem kérdőjelezték meg a járvány létezését, és például nem kampányolnak a maszkhordás ellen. Ugyanakkor vannak elég megkérdőjelezhető intézkedéseik. Például bár jelenleg is negyedik legmagasabb az Unióban az egy hétre eső halálozások száma nálunk (lakosságarányosan, természetesen). És nem rég még harmadikok voltunk, csak a szlovének beelőztek. Ehhez képest csak holnaptól lesz tilos meccsre járni (ezt a legtöbb európai országban már jóval korábban tiltották), és egész október közepéig (amikor már durván emelkedtek a halálozások) nem volt semmilyen korlátozás a meccseken.
Általában is: Ausztriában, ahol sokkal alacsonyabb a halálozások száma, már jóval hamarabb meghoztak olyan súlyú intézkedéseket, mint amik nálunk éjféltől lesznek érvényben. Általában is a környező országok többsége már jóval hamarabb szigorított, miközben a halálozási mutatók csak Csehországban és (kis mértékben Szlovéniában) rosszabbak. Ezt érdemes azzal összevetni, hogy Orbán Viktor szeptemberben azt mondta, hogy a második hullámban a halálozásokra fognak figyelni.
Emellett a kormány olyan jogszabályt visz át a parlamenten, amit akar, hiszen kétharmados többsége van. Oké, ha az ellenzék ellenáll, akkor kicsit időigényesebb a különleges jogrendet bevezetni. De az sem tart túl sokáig, ahogy tavasszal be is mutatták. És arra elég nehéz hivatkozni, hogy nem volt idő felkészülni, hiszen az esetszámok augusztus vége óta, a halálozások szeptember közepe óta stabilan emelkednek.
Én is úgy vélem, hogy a járvány lekommunikálásában sok hibát vétett a kormány, illetve valóban sok szigorítást nem, vagy későn MERNEK csak meglépni.
Én egyelőre nem láttam jelét, hogy bármelyik ellenzéki párt a további szigorításokat követelte volna, de minimum az egyhangú támogatást elvárnám.
Az biztos, hogy a korlátozások szigorítása az államkasszának is durva kiesést, költséget jelent, nálunk sokkal gazdagabb országokat is csődbe dönthet.
Gondolom ez is az ok a pengeélen táncolásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!