Ez az entrópia dolog hogyan van?
Az entrópia egy rendszer rendezetlenségét jellemzi. A termodinamika törvényei szerint egy zárt rendszer entrópiája csak nőhet, amíg el nem éri a maximális rendezetlenség állapotát.
Egy egyszerű példa erre: beledobsz egy kockacukrot a forró kávéba. Az elején a cukormolekulák rendezetten helyezkednek el a szilárd kristályrácsban, azaz alacsony az entrópiájuk. Idővel azonban a kávé vízmolekulái feloldják a cukrot, ezzel nő a cukor entrópiája, mert a molekulái véletlenszerűen fognak mozogni a vízben és összességében egyenletesen oszlanak el benne. Ez a homogén állapot magától nem fog visszaalakulni a rendezett állapotba, vagyis a cukormolekulák nem fognak visszarendeződni az eredeti kristályba.
Ha az egész Világegyetemre alkalmazzuk, akkor azt jelenti, hogy az anyag jelenleg megfigyelhető rendezettsége nem fog örökké tartani, idővel az elemi részecskék szintjén is teljesen homogén lesz minden, ez az Univerzum hőhalála.
A hétköznapi életben pedig az a jelentősége, hogy nem lehet miatta örökmozgót építeni.
Ezt a videót ajánlom megtekintésre a témában:
Az ősrobbanás környékén az univerzum entrópiája rendkívül alacsony volt. A "de hát az ősrobbanás sérti a termodinamika II. főtételét" jellegű jóemberek valamiért - gondolom, a kisujjukból kiszopkodva - azt hiszik, hogy az ősrobbanáskor nagy volt az entrópia és aztán csökkent, de természetesen ez nincs így.
@7: Ez felvet egy nagyon érdekes kérdést: ha nincs senki itt, aki értené, akkor te sem érted. Ha nem érted, akkor viszont hogyan tudod megítélni, hogy más mennyire érti?
Amúgy természetesen egy rövid videó nem alkalmas arra, hogy teljes képet kapjon az ember. Arra viszont alkalmas, hogy a "ja igen, az a rendezetlenség mértéke" című semmitmondó képzettársításnál jobb, árnyaltabb és pontosabb képet kapjon. És _szerintem_ itt most pontosan ez a cél. Alternatív megoldás évek tanulása, ami nyilvánvalóan sokkal jobb és szintén nyilvánvalóan egy kérdéd megválaszolásáért nem fog megtörténni. Szóval vagy maradnak színvonalasabb videók, vagy marad a "rendezetlenség mértéke". Nem nehéz dönteni, melyik a jobb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!