Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a véleményetek arról, h a...

Manly kérdése:

Mi a véleményetek arról, h a gravitáció hatásmechanizmusa máig nem ismert ?

Figyelt kérdés
A fizikusok elintézik ezt a kérdést azzal, h nem rájuk tartozik az alapkérdés, ez metafizika, gondolkodjanak rajta a filozófusok.

2020. okt. 29. 14:18
1 2 3 4 5
 11/44 A kérdező kommentje:
Valamiért a tárgyak nem maradnak a levegőben, a Föld középpontja felé veszik az irányt ugyanolyan gyorsulással.Az erő nem ismert ami miatt úgymond leesnek.Maguktól a testek, erőhatás nélkül honnan tudnák, h merre kell elindulni ? Ez itt a kérdés.Csak azt ne mondja valaki, h mert a Föld vonzza-ettől senki nem lesz okosabb.Azért említik a metafizikát mert a jelenség túllép az érzékszerveink és eszközeink határán.Vagyis még nem ismert és a fizikusok inkább a hatásait kutatják és nem magát a jelenséget.
2020. okt. 29. 16:19
 12/44 anonim ***** válasza:
68%

-ismert az erő(pontosabban nem erő, hanem téridő görbület)

az nem ismert, hogy a tömeg miért okoz téridő-görbületet, pl.

Viszont ezeknek a kérdéseknek egy idő után nincs értelme, mert eljutunk odáig, hogy "Miért olyanok a fizika törvényei, amilyenek"

Erre gondolt Dávid Gyula. Vili?

2020. okt. 29. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/44 A kérdező kommentje:
Arra gondolt Dávid Gyula amire én is, már régebben, tehát mi is valójában a gravitáció és milye hatásmechanizmus az amit vonzásnak nevezünk.Mi hat közvetlenül a kezünkben lévő tárgyra amit ha elengedünk, elindul a Föld középpontja felé.Mert ezt csak úgy magától nem tenné.Mondok egy példát: belerúgok egy labdába, az elrepül.Nem okoz különösebb problémát, mert tudom, h belerúgtam.Így ok ?
2020. okt. 29. 16:38
 14/44 A kérdező kommentje:
A feltételezett graviton mint a hatást közvetítő részecske ha valóban létezik, egy kicsit közelebb vinne a kérdéshez.
2020. okt. 29. 16:42
 15/44 Mojjo ***** válasza:
83%

Hagyd már ezt a Dávid Gyulázást. Én véletlenül vizsgáztam Dávid Gyulánál, nem valami mesebeli videókból beszélő ember nekem, és biztosíthatlak, Dávid Gyula tudja nem arra gondolt, amit te kiszűrtél az egészből.


Ahogy említettem, a tér görbülete maga egy hatásmechanizmus. Értem én, hogy nem érted, de azzal sok mindent nem tudok csinálni. Pl itt a Föld felszínén a Föld tömege meggörbíti a téridőt, és a téridő kb 10m/s^2 gyorsulással zuhan befelé. Ez maga a gravitáció és ez a hatásmechanizmusa az áltrel szerint. Ha a talajon állsz, a Föld felszíne megakadályozza, egy ellenerőt fejt ki a talpadra, ezt érzékeled.


Amúgy érdekes, hogy a közvetítőrészecskéket elfogadnád hatásmechanizmusnak. Ha tudod, hogy gravitonok után kutatunk és tudod, hogy az hatásmechanizmus-magyarázat lenne, nem érzed egy kicsit úgy, hogy ellentmondásban vagy saját magaddal?

2020. okt. 29. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/44 Mojjo ***** válasza:
100%
A "tudja" szó véletlen maradt benne az írásban az elején" sorry.
2020. okt. 29. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/44 A kérdező kommentje:
Materiális szemléletű vagyok.Ha azt mondod a tér zuhan befelé és ezt a teret részecskék töltik ki amik magukkal ragadják a követ, elfogadom.Azt már meg se merem kérdezni, hogy a tömeg miatt miért kell meggörbülnie a térnek.
2020. okt. 29. 17:22
 18/44 Mojjo ***** válasza:
100%

@17: Igen, ez pl egy jó pont rámutatni arra, hogy a természettudományos meg a materiális gondolkodás két különböző dolog. Gyakran össze szokták ezt keverni.


A természettudományok a természet megfigyeléséről, a megfigyelések rendszerezéséről és azok modellekbe rendezéséről szólnak. Ha a természet nem úgy viselkedik, ahogy elvárjuk - pl görbül a tér és nem részecskék sodorják magukkal a köveket, hanem a görbült tér maga, akkor az nem a természet hibája.

Van a józan paraszti eszünk (ami a 10 éves korunkig belénk vésődött előítéletek gyűjteménye - egy Einstein idézet, amit Dávid Gyula rendszeresen szokott emlegetni, ha már őrá hivatkozol egyfolytában), ami megszokta, hogy hogyan működnek az érzékszerveinkkel közvetlen érzékelhető környezetünkben a dolgok, és elvárja, hogy minden ennek megfelelően működjön. Csakhogy nagyon nagyban, nagyon kicsiben, nagyon nagy energiákon, nagyon nagy sebességeknél, meg úgy egyáltalán fundamentálisan nem úgy működik a világunk, mint ahogy az általunk megszokott tartományokban az általunk megszokott jelenségek mutatják. Ki látott már térgörbületet az asztal sarkánál, amikor leesik a pohár? Ugyanmár... az lefelé esik, de felvilágosultak vagyunk, biztos kis részecskél sodorják magukkal (a részecskeközvetített erőhatások sem épp így működnek). De nem. A természet működik valahogy, és nagyjából 120 éve, Planck hősugárzásra vonatkozó kutatásai óta egyre inkább látjuk és tudjuk, hogy nagyon máshogy, mint ahogy a józan paraszti eszünk gondolná és befogadná. Ezt vagy el tudjuk fogadni, és akkor a természettudományos kutatások mentén megismerhetjük és megérthetjük - de elképzelni éppenséggel nem fogjuk tudni -, vagy behódolunk a józan paraszti eszünknek és mindenféle annak megfelelő képzeteket vizualizálunk mindenfelé. A természetet ugyan a maga valóságában így nem tudjuk megismerni, de legalább elképzelhetjük. Az is valami. Kérdés, kinek mi a célja.

2020. okt. 29. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/44 Mojjo ***** válasza:
74%
És alighanem pontosan erre gondolt Dávid Gyula. Megvannak a megfelelő fizikai modelleink, amik megmutatják, hogyan működik a gravitáció (hatásmechanizmusostól!), de ezt egy szinten túl nem lehet vizualizálni és nem lehet konyhanyelvi dumába beszorítani. Ehhez ott van a matek, meg lehet tanulni, meg lehet ismerni és meg lehet szokni. Vizualizálni/vizualizáltatni, meg olyan interpretációkat keresni, ami a köznapi világunknak és képzeletünknek megfelel, az valóban nem a fizika dolga. Nem tudom, metafizika-e, mert halvány lila gőzöm nincs, mi az a metafizika, de pl sci-fi irodalom lehet. Csak nem a valóságról fog szólni.
2020. okt. 29. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/44 A kérdező kommentje:
Azt már írtam, h ha közvetítő részecskék zuhannak a Föld középpontja felé és azok magukkal ragadják a tárgyakat, el is tudom fogadni.Ezek a feltételezett részecskék lennének a gravitonok, de a létük még nem bizonyított.A tér pedig nálam csak úgy értelmezhető ha valami kitölti-anyagi részecskék nélküli tér hogyan görbülhetne ? Ha nincs benne anyag, üresség van, majdhogynem semmi-a semmi pedig nemigen görbül.Szóval tényleg van ebben filozófia is.
2020. okt. 29. 18:11
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!