Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudjuk, hogy az emberek...

Honnan tudjuk, hogy az emberek nagyjából ugyanúgy látnak?

Figyelt kérdés
Ha van egy ceruza, amit én kéknek látok, akkor honnan tudhatom, hogy más is kéknek látja azt? Lehet, hogy valaki pirosnak látja (színvakságtól tekintsünk el), csak kékként hivatkozik rá, mert így tanították neki gyerekkorában.
2020. okt. 19. 22:20
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
Tislerics Máté 14:22 Persze, de keress rá az anomaloszkóp használatára. Színtévesztés pontos, számszerű mérésére való, a lényege, hogy a páciens szerinte egyformára keveri a két színfoltot, míg az más ember számára nem tűnik egyformának. Tehát, ugyanazt a színt mások másként látják.
2020. okt. 20. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Tislerics Máté: de tulajdonképpen az egészséges szemű ember is megfigyelheti ugyanezt a jelenséget, küzd is a metamériával színekből élő ipar: bármely okból más pigmentekből összeállított, azonos színűnek tűnő tárgy olykor nagyon eltérően jelenhet meg, ha más összetételű megvilágításnál is kiértékelik.

Például szabvány fényforrás mellett vizsgálva tökéletes, mondjuk irodai világítás mellett eltér: mi ez, ha nem ugyanannak (hiszen műszeres mérés igazolja az azonosságot) a színnek más színként való érzékelése?

És azt nem mondhatjuk, hogy a szabvány fényforrás természetellenes, ahogy azt sem, hogy az irodai világítás volna az. Csupán más. Mint a színérzékelés.

2020. okt. 20. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!