Honnan tudjuk, hogy az emberek nagyjából ugyanúgy látnak?
Onnan, hogy minden ember szeme ugyanúgy épül fel, így nem is nagyon tud máshogyan látni. Egy légy azért lát másképp, mint egy ember, mert máshogy épül fel a szeme. De egy érdekesség: egy bizonyos speciális színt én zöldnek látok, anyukám kéknek, tesóm meg szürkének, és egyikőnk sem színvak. Szóval ilyen eltérések lehetnek és vannak is, de ez tényleg spec árnyalat, az alap színekben egyetértünk.:)
A kérdésnél maradva: pl a nyelvével is mindenki ugyanazokat az ízeket érzi, mivel mindenkinek ugyanolyan a nyelve.
Szerintem ez nem ennyire egyszerű az érzékelés az érzékszervek és az agyon is múlik és ott sok minden módosíthatja.
Az emberek szeme sem egyofrma, van akinek 4 színérzékelője van
Szeretném kijavítani a színvak szót használókat. A színvakok csak a szürke árnyalatait látják minden színben, mivel hiányzik, vagy nem müködnek a színérzékelö receptoaraik csak a fényerö érzékelök.
Aki nem jól látja a színeket de látja (pl. keveri a zöldet a pirossal) az színtévesztö. Ennek is vannak fokozatai. Ök a tiszta színeket általában jól látják, a kevert színekkel, színárnyalatokkal vannak gondok. Náluk müködnek a színérzékelö receptorok is, csak nem teljesen jól.
#1
Színtévesztök sem vagytok? (ha van jogosítványotok akkor kiderült az alkalmasságin a pöttyös könyvnél)
HA (csak a magyarázat miatt) ez lenne, akkor az adott szín kék, ugyanis van kék-zöld tévesztés is (két féle piros-zöld + kék-zöld), nöknél nem jön elö ez a rendellenesség, ök csak hordozók, és minden esetben ök örökítik tovább. Nálunk anyai nagyapa, és három fiúból kettö színtévesztö.
#5! Erről tudnál linkelni valamit? :)
Amúgy jogos a kérdés! Az első válaszoló elfelejti, hogy a színek nem léteznek (így önmagukban) a fizika valóságban. Ezek érzetek, amiket az agyunk állít elő, hogy meg tudjuk különböztetni az eltérő frekvenciájú elektromágneses hullámokat. Semmi probléma nem adódna abból, ha mindenki tök más színűnek látná az almát. Attól még mindenki pirosnak nevezné a színét. Lényegtelen hogy az agyunk milyen színeket jelenít meg számunkra. Az a fontos, hogy eltérőek legyenek. És ha semmi sem indokolja, hogy ezek megegyezzenek mindenkinél, akkor az agy se fog ezzel bajlódni. Olyan színérzetet párosít a pl.: kéknek megfelelő elektromágnese hullámoknak amilyet éppen sikerül. Ha az valaki másnak a piros? vagy valami tök új szín (amit elképzelni is ugye képtelenség) nem számítana. Semmi sem változna az életben ettől: ugyan úgy tudnánk kommunikálni és tájékozódni is.
Tudtommal nem lehet még megállapítani, hogy ki milyennek látja a színeket, hiszen azok csak érzetek. Meg kéne tanulnunk mások agyával gondolkodni vagy meg kéne érteni a színérzet kialakulását elégséges szinten ahhoz, hogy erre választ kapjunk. Talán már rá is jöttek a tudósok, csak én vagyok tájékozatlan...
A lényeg, hogy ne keverjük a tényleges fizika valóságot az agyunk által készített érzetekkel. Mi csak szemlélői vagyunk a fizikai valóságnak. Az agyunk csak megfejt dolgokat a válságból és ezt valahogy prezentálja nekünk.
A kulcsszó a "nagyjából". Amúgy képes lennék mondjuk 20 különböző színt egymás mellé tenni úgy, hogy mindenki kéknek tartaná mindet. Ez attól van, hogy csak a fontosabb színeknek van elnevezésük, ennyi elég is a hétköznapokban. Ezért van például "almazöld" szín, miközben a hozzávetőleg zöld alma több tucat árnyalatban létezhet, amit eltérőnek is látnak az emberek. Ha pedig rákényszerítjük őket, hogy nevezzék meg, jön a "halványalmazöld", "világosalmazöld" és társai, majd elvitatkozgatnak az emberek, hogy az adott színt miképp nevezzék.
Vagy menjünk el északra, ahol nagyon fontos a hó állaga, ezért van vagy húsz elnevezésük a hó színére.
Ha valamit eltérően látunk mint mások, akkor kell indíttatás és képesség is rá, hogy ezt megfogalmazzuk. Különben meg nem tűnik fel.
Amúgy sokszor volt már a kérdés! :) Érdemes lenne az itt válaszolóknak is megnézni, mert nagy káosz van a fejekben...
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__1..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__egyeb-ke..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!