Ember genetikai információ?
"Mi szerint vannak 23 részre osztva"
Így sikerült.
"miért alkot két adott kromoszóma 1 párt?"
Mert ugyanazokat a géneket hordozzák.
Van 23 kromoszómád anyádtól, meg 23 apádtól,az 23 pár,avagy 46 darab. Egy-egy kromoszóma föltekeredett dns-láncból áll. Ennek a láncnak egy-egy szakasza a gén. Pl veszünk egy kromoszómapárt, ott ugyanazok a gének vannak mindkettőn, tehát ugyanazért a tulajdonságért felelnek. De lehet hogy más a bázissorend, vagyis ugyanazon gén különböző alláljeiről van szó. Ugyanazt határozza meg a két homológ gén, pl szemszínt, de lehet hogy az anyai gén kéket ad,az apai meg barnát.
Vissza a dns-lánchoz. Ez föl van tekeredve hosszan, ugye ez a kromoszóma. Egy másik lánc is föl van tekeredve, az egy másik kromoszóma. Tehát 46 láncod van, amik egymáshoz nem kapcsolódnak, hanem különálló kromoszómákat képeznek.
Az összes gén, azaz minden dns-lánc, vagyis a 46 kromoszóma pedig a genom.
Így emlékszek a gimiből, aztán javítsatok ki ha tévedek.
#7
Igen, jó kérdés. (De úgy tűnik, a lepontozók ismét nem reagálnak, csak nyomogatnak...)
Mindenesetre azt el kell ismernem, hogy nem biztos, hogy a válaszom nagyon informatív volt a kérdező számára, még ha teljesen helyes is volt. A válaszom második felét az 5. válaszoló már kifejtette bővebben. Az első részt meg akkor én:
Kedves Kérdező, ha megnézzük az élőlények kromoszómaszámát, elképesztő változatosságot látunk (és minimális következetességet).
Ennek az az oka, hogy időnként történnek olyan mutációk, amelyek megváltoztatják a kromoszómaszámot. Például kromoszómák szétválhatnak, vagy összeolvadhatnak. Konkrét példa: az ember 2. kromoszómája két kromoszómából olvadt össze. Honnan tudjuk ezt? Az emberszabású majmoknak (pl. csimpánz) 48 (24 pár) kromoszómájuk van. Ha két kromoszómájukat (2a és 2b) megvizsgáljuk, ezek lényegében ugyanazokat a régiókat, géneket hordozzák, mint a mi 2. kromoszómánk. Ráadásul a 2. kromoszómán megtalálható egy második (nem működő) centromer (olyan régió, ahol a két kromatida összekapcsolódik), és vannak a közepet táján is telomerek (ezek alapesetben a kromoszómák végén vannak). Ebből látszik, hogy két kromoszómából olvadt össze.
Tehát a kromoszómaszám véletlenszerű mutációk következtében alakul ki. Röviden: így sikerült. :)
Amúgy vannak remek oktatási célú anyagok, videók kedves Kérdező az interneten! A legtöbb angol nyelvű, de erről a témáról pont ismerek magyarul is jó videót:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!