Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen biológiai magyarázata...

Milyen biológiai magyarázata lehet a koronavírus drasztikus gyengülésének?

Figyelt kérdés

Éppen arról beszélgettünk, hogy amit kezdetben Wuhanban és olaszországban láttunk ahhoz képest, most mindenki sorban gyógyul fel két hét után koronából. Mi lehet ennek az oka?


Wuhanban még év elején az utcán estek össze emberek. Hosszú sorok álltak korházakban. Hatalmas elhalálozás volt, krematóriumban égették el a halottakat. Olaszországban már enyhült némileg. Ott is elég erős volt még; napi 800 ember halt meg lélegeztetőn és minden korosztályban fordultak elő komoly megbetegedések. Most alig fél év után hazánkban simán épülnek fel a gyenge immunrendszerű emberek két hét után koronából. Aki erős vagy átlagos az meg sem érzi. Lélegeztetőn is alig van 15 ember. Szinte alig halnak meg bele, azok is több krónikus betegséget szedtek fel


Nem lehet nyáj immunitás, mert hazánkban pl nem voltak fertőzöttek csak csekély számban az első hullám idején. Most pedig sorra heverik ki sima inlfuenza erősségű tünetekkel a koronások


Mi lehet egy brutális erejű koronavírus erejének ilyen szétforgácsolásában?



2020. szept. 29. 16:56
 1/5 anonim ***** válasza:
87%
A második hullám egyelőre a fiatalabb korosztályban terjed, akik eddig is jobb eséllyel gyógyultak fel. A korosztályonkénti veszély nem változott, a betegek korosztályi eloszlása igen.
2020. szept. 29. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
61%

Sosem volt az brutális erejű. Több oka is lehet annak, hogy így érzékeled a történetet:

1) Már kialakultak tapasztalatok a kezeléssel kapcsolatban, így kevesebben halnak bele, ha kórházba is kerülnek.

2) Lehetséges (és én erre voksolok), hogy a valóságban sokkal, de sokkal több fertőzött volt a téli-tavaszi hullám idején, egyszerűen csak nem lettek rengetegen kiszűrve (egy elég új "ellenség" volt ez a vírus), akiknek nem voltak komolyabb tüneteik. Eleve tél volt, kisebb lázt, köhécselést ráfogtak sokan arra, hogy valami nátha. Mivel a valódi fertőzöttszám több volt, így több volt a súlyos eset is, akiket viszont már kiszűrtek akkor is. Ez okozta a kezdeti nagy halálozási arányt.

3) Azt sem vetem el egyébként, amit te mondasz, lehet gyengült a vírus, hiszen neki "nem érdeke", hogy megölje az embert és elég gyorsan képes mutálódni.

2020. szept. 29. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
91%
Valóban egy másik törzs dominál most, mint az első hullámban, D614G-nek hívják, ha rá akarsz guglizni. Még nem igazolták, hogy valóban gyengébb, de ez a fő elmélet jelenleg. #2-es meglátása jó: a halálosabb törzsek kevesebb ideig tudnak fertőzni, mert hamar kikerül a forgalomból a gazdatest. Jobb esélye van elterjednie azoknak a törzseknek, amelyek nem ölik meg / szegezik ágyhoz az embert.
2020. szept. 29. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 sadam87 ***** válasza:
69%

Nem tudom, ki pontozta le a második válaszolót, de igazán elárulhatná, hogy miért tett ilyet...

(A többi korábbi válasszal is egyet értek, pár kiegészítést, megjegyzést szeretnék tenni.)


#2

2)Nem lehetséges, hanem biztos. Magyarországon például nagyjából 15-ször annyian fertőződtek meg ténylegesen a vírussal tavasszal, mint amennyit sikerült igazolni a Semmelweis egyetem mérése alapján. Illetve volt olyan becslés, hogy világszinten nagyjából 20-szorosa lehet a tényleges fertőzés szám az igazoltaknak. (A halálozások száma pedig kb. kétszerese.) Tavasszal főleg Nyugat-Európában brutálisan keveset tudtak feltárni a fertőzésekből, épp azért mert sokan tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel vészelik át a vírust. Érdemes megnézni, mennyi volt az egyes országokban a pozitív tesztek aránya tavasszal (a WHO ajánlás szerint akkor van kontroll alatt a járvány, ha 5% alatt van a pozitív tesztarány.)

Itt látható például, hogyan változott a pozitív tesztarány néhány nyugati országban:

[link]

Értelemszerűen, ha kevesebb esetet tárnak fel, annak jóval nagyobb hányada fog meghalni (az azért nagy valószínűséggel kiderül, ha valaki koronavírus miatt hal meg).

Amúgy már kb. februárban-márciusban (nem tudom pontosan, mikor jött ki az becslés) is 3% körüli halálozási rátáról beszéltek Vuhanban, pedig ott tényleg túlterhelődött az egészségügyi rendszer (ahogy például Észak-Olaszországban is).


#2/3)

és #3

Való igaz, az előnyös a kórokozók számára, ha kisebb eséllyel hal meg a gazdatest, de azért más hatások is befolyásolják a virulencia mértékét, és ezek gyakran csereviszonyban vannak a halálozási rátával. Például gyakran a vírus fertőzőképessége fordított arányban változik a halálozással, mert minél gyorsabban képződnek új vírus részecskék, annál inkább károsítja a vírus a gazdaszervezet működését.

Emellett megint más a helyzet, hogy ha több kórokozó is van (például a vírusnak több változata). Ebben az esetben hiába okoz kisebb eséllyel halálozást az egyik változat, hogyha mindkettő megfertőzi a gazdást, akkor a másik úgyis hamar kinyírja, és egy gazdán belül az utóbbi jobb eséllyel kerül előnybe (ismét azért, mert gyorsabban szaporodik).

Emellett például ha a vírus már a lappangási idő alatt terjed, akkor nagyjából mindegy a terjedése szempontjából, hogy mi lesz utána. A koronavírus tudomásom szerint a tünetek megjelenése előtt, és röviddel a megjelenésük után fertőz leginkább, szóval hogy később mennyire romlik le a gazdaszervezet, az valószínűleg nem olyan meghatározó a vírus szempontjából.

2020. szept. 29. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem a vírus gyengült,hanem a járvány.
2020. okt. 14. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!