Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy működik a koronavírus...

Hogy működik a koronavírus PCR-teszt?

Figyelt kérdés
Kimutatja az aktuális vírust vagy sem?
2020. aug. 13. 18:31
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Nem
2020. aug. 13. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Akkor mi haszna van?
2020. aug. 13. 21:58
 3/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Kimutatja. A vírus genomjának kémiai reakciója révén.

Csak nem 100%-os biztonsággal és a kimutathatóság erősen függ a fertőződés óta eltelt időtől.


Hibás negatív teszt lehetséges, hibás pozitív tesztről én nem láttam adatot.

2020. aug. 14. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 sadam87 ***** válasza:

Ahogy Wadmalac írta, a vírus örökítőanyagát mutatja ki. A PCR (polimeráz láncreakció) egy általánosan használt eljárás a molekuláris biológiában, alapvetően egy rövid, specifikus DNS szakasz felsokszorozására szolgál. A specifikusságot az biztosítja, hogy a szakasz két véghez rövid nukleinsav szakaszokat (primereket) kell tervezni, hogy kijelöljék a szakasz végeit (és hogy egyáltalán működjön a dolog). Egy rövid leírás a módszerről:

[link]

A PCR nagy specifikusságú, így fals pozitív eredmény szinte kizárt, hogy legyen (maximum a minta beszennyeződése miatt). Fals negatív lehet, hogyha túl kevés a mintában a felsokszorozni kívánt örökítőanyag. (Az sem mindegy, honnan veszik a mintát.)

A koronavírus teszt esetében annyival izgalmasabb a dolog, hogy a vírusnak RNS az örökítőanyaga, emiatt itt úgynevezett RT-PCR-t használnak. Az RT a reverz transzkripció rövidítése. Ez egy olyan folyamatot jelent, amikor RNS alapján szintetizálódik DNS (megfelelő enzimmel hajtható végre). Tehát a vírus RNS örökítőanyagát először átírják DNS-é, majd erről sokszoroznak fel egy olyan specifikus szakaszt, amely más vírusok és élőlények örökítőanyagában pont ilyen formában nincsen meg.

2020. aug. 14. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

3,4


Köszi.


Még annyit, hogy ez a DNS (vagy RNS) szakaszt amelyet sokszorosítanak hogyan találják meg tegyük fel egy mintában (torokból vagy orrból vett)?


Ha már megtalálták akkor miért van szükség a sokszorosításra?


Bocs, csak kicsit még homályos az egész folyamat.

2020. aug. 14. 14:50
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

Olvasd el sadam linkjét, benne van a sokszorozás fontossága és előnye. A növelt mennyiség növeli a kimutatási pontosságot.


"ez a DNS (vagy RNS) szakaszt amelyet sokszorosítanak hogyan találják meg tegyük fel egy mintában"


Sadam válaszából:

"A specifikusságot az biztosítja, hogy a szakasz két véghez rövid nukleinsav szakaszokat (primereket) kell tervezni, hogy kijelöljék a szakasz végeit"


Szóval a megtalálandó és utána sokszorosítandó szakasz végeit kijelölő nukleinsavat tervezni kell, hogy onnan és azt vágja ki, amit kell.

2020. aug. 14. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 sadam87 ***** válasza:

Úgy találják meg, hogy felsokszorosítják. Ha benne van a vizsgált szakasz a mintában, akkor PCR után lesz DNS-ünk kimutatható mennyiségben, ha meg nem, akkor nem. (Egészen pontosan általában a PCR után gélelektroforázissel elválasztják méret szerint a DNS darabokat, és onnan látják, hogy az keresett méretű darab felsokszorozódott-e vagy sem.)

Például itt az embriók nemét állapították meg PCR-al. Valószínűleg olyan szakaszt sokszoroztak, ami csak az Y kromoszómán van meg, így csak a hím emrbiók esetében látjuk a 250 bp-os sávot.

[link]

Itt meg a vérhas baktériumát mutatták ki. (Bár valójában ez egy standardizált mérés, magát a módszert tesztelték.

[link]

forrás:

[link]

2020. aug. 14. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Gyakorlatban nekem csinaltak tesztet. Jol letoljak ugyanazt a mintaveteki palcikat elobb a torkodra aztan az orrodba is. Hogy ha van fertozesed mar par napja akkor biztosan jusson virus a palcika vegere. Eleg kellemetlen egy erzes. A technikai lenyegi rszt irtak a tobbiek. Csak szoltam nem vagy vagy hanem ÉS van a honnan vezsnek mintat.
2020. aug. 16. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!