Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van ellentmondás a...

Kraucslik Botond kérdése:

Miért van ellentmondás a kémiai elemek atomsugarát tekintve?

Figyelt kérdés

Ha fellapozzuk az érettségin is használható "Négyjegyű függvénytáblázatok, összefüggések és adatok" című könyvet (ez a fehér borítós függvénytáblázat, nem a sárga), és kinyitjuk a 298. oldalon, akkor a képen az látható, hogy a periódusokon belül folyamatosan csökken az atomsugár, egészen a nemesgázok csoportjáig, ahol hirtelen megnő. Kb. akkoráknak vannak ábrázolva, mint az 1. csoport elemeinek sugara.


Ezzel szemben ha felmegyek wikipédiára, és megnyitom a következő oldalt: [link]


...akkor azt látom, hogy a kalkulált sugár tovább csökken a perióduson belül a nemesgázok esetén is. Tehát nincs hirtelen növekedés a 18. csoportban.


Szóval tudja valaki, hogy miért lehet ez az ellentmondás? Egyszerű hiba, vagy pedig van valami alapja a függvénytáblázatos képnek?



2020. szept. 22. 01:44
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nincs ellentmondás, mindkettő korrekt, csak más szempontból:

1. A függvénytáblázatban a nemesgázok kivételével az atomok kovalens rádiusza van megadva, ami két atom magjának távolsága elsőrendű kémiai kötésben. Sokáig azt gondolták, hogy a nemesgázok kémiailag nem reaktívak, ezért ezek van der Waals rádiusza szerepel, ami másodrendű kémiai kötés, így az atommagok távolsága jelentősen nagyobb.

2. Ezután rájöttek, hogy az Ar-tól kezdve a nemesgázok is képeznek kötőelektronpárral kialakított, vagyis kovalens elsőrendű kémiai kötéseket: asszem a [XeF8]2- komplex aniont tartalmazó valamely vegyület volt az első, de ebben nem vagyok biztos. Mindegy, ezzel szükségessé vált a kovalens rádiusz kiterjesztése nemesgázokra is. Az egyre csökkenő atomrádiuszokat tartalmazó ábrák / adatok ez utóbbit veszi figyelembe.

2020. szept. 22. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Itt meg is válaszolják korrektül, ha tudsz angolul:

[link]

2020. szept. 22. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Amúgy itt egy alternatív magyarázat is, ami azt mondja, hogy a nemesgázok gyenge kovalens jelleget mutató kötései miatt ábrázolják nagynak a 18. csoport elemeit:

[link]

2020. szept. 22. 15:45
 4/4 A kérdező kommentje:

Ha jól értem tehát, akkor háromféleképpen lehet ábrázolni az atomsugarat a 18. csoportban.


1.: egyszerűen kihagyják a nemesgázok sugarát a táblázatból, mert a mért eredmények hamis látszatot keltenének

2.: a nemesgázokat hirtelen megnövő sugárral ábrázolják, ami korántsem biztos, hogy valós képet az a tényleges atomsugárról.

3.: a nemesgázok atomsugara tovább csökken a periódusban, tehát egy szabályos sort kapunk (kalkulált atomsugár)

2020. szept. 22. 15:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!