Lehetséges hogy a villám belecsap a vízbe?Ha igen akkor szerintem az összes halnak elkéne pusztulnia mert a víz vezeti az áramot?
igen.
egy adott területen belül el is pusztulnak.
technikailag nem jellemző a dolog.
alapvetően az a helyzet, hogy a víz jó vezető, a jó vezetők meg "kivetik" magukból az áramot. (az elektronok taszítják egymást, azért leginkább a vezető felületén vagy annak közelében haladnak, a belsejében nem annyira)
a vízbe becsapó villám energiája is a felszínen, illetve annak közelében terül szét. ott meg nem nagyon vannak halak.
Borzasztó nagy a feszültsége a villámnak, és minél nagyobb a fesz annál kevésbé hatol be a vízbe, inkább a felületén "elfut" Az más kérdés mekkora áramerősséggel.
"Valszeg azért, mert egy villám "energiája" azért nem olyna nagy, mint ahogy sokan elképzelik."
Igazad van sokkal sokkal nagyobb, számoljunk CSAK 1 millió volttal és CSAK 30.000 amperral az barátok között is 30000000000 Watt ekkora teljesítménnyel egy rekesz sörösüveget amit megolvasztani is nehéz, eltudna párologtatni. És ez csak egy ici pici villámocska, mennyi energia lehet egy 2-3 KM hosszúban? Belegondolni is félelmetes.
Mikor a homokba csap bele simán kiszárítja 2-3 méteres körben a homokot, és olvaszt bele egy lyukat, igen, olvaszt.
A KFKI (Központi Fizikai Kutató Intézet) honlapjáról:
"Kérdés: Miért nem használjuk fel a villámlás óriási energiáját a háztartásokban?
1. válasz: A villám energiájának kiaknázása jó ötletnek tûnik, de több okból nem mûködik. Az elsõ a teljesítmény és az energia összekeverése. A becsapodó villámnak nagy a teljesítménye, de kicsi az energiája.
Bár egy tipikus villámlás energiája több gigawatt lehet, az esemény csak néhány milliszekundumig tart. Mivel az energia = teljesítmény · idõ, a villámcsapásban rejlõ energia csak néhány megajoule, ami kevesebb, mint az az energia, amelyet egy liter benzin elégetésekor nyerünk (33,6 megajoule).
Ugyancsak gondot jelent, hogy a villámlás megjósolhatatlan és idõszakos. De ha minden szabad területet beborítanánk is villámhárítóval, még hátra lenne a fél milliszekundumig sem tartó, 5000 amperes egyenáramú impulzusok átalakítása 230 voltos, 50 hertzes váltóárammá.
Sergey Borovik, Manchester
2. válasz: A villámlást több millió voltos feszültségek keltik, és a keletkezõ áram a 20000 ampert is elérheti. A több száz megawattos teljesítmény és a látvány óriási energia illúzióját kelti. A kibocsátott energia azonban nem nagy. Az a hatalmas mûszaki feladat, amellyel ezt az energiát kiaknázhatnánk, egyszerûen nem éri meg a fáradságot.
A villámlás azért okoz nagy kárt a házakban és a fákban, mert a kisülési energiát nagyon gyorsan adja le viszonylag kis térfogatban, és így nagy robbanó- és gyújtóhatást fejt ki.
R. Barnes,villamosmérnök
Hartley, Kent"
"1 millió volttal és CSAK 30.000 amperral az barátok között is 30000000000 Watt"
Az időt is figyelembe kellene venni.
Miközben a magyar villámvédelmi kutatások a világ élmezőnyébe tartoztak, az MTA hülye külföldieket idéz. :D
Jó, hát nem annyira rosszak ezek, de Barnes mérnök úr eléggé, mert a villám az épületeknél, fáknál általában csak úgy tud robbanást okozni, hogy a víztartalmat melegíti gőzzé, és az robbant.
Ezelőtt negyven évvel, mikor még a telefon többször ment légvezetéken, mint nem, a Magyarszék-Oroszló közötti pár kilométeres fennsíkszerű laposon az út mentén volt faoszlopos távközlési hálózat, ott látszott nagyon szépen szinte mindegyik faoszlopon akár több kirobbantott rész, kb 1 cm mélységű hosszú, függőleges szakaszok.
Hogy nagy része a felületen megy, annak az az oka, hogy az impulzusban igen sok a nagyfrekvenciás összetevő.
A vízbe csapó villámnál neked, ha ott úszkálsz, xarabb a sorsod, mint a halaknak. Te megkapod a főleg a felszíni rétegben haladó sok-sok ampert.
Amúgy tényleg, sok paramétertől függően, de viszonylag kis hatókörben veszélyes a ízbe csapó villám. Só- és egyéb ásványi tartalom, part, fenék távolsága stb.
Jelentős viharoknál, nagy vízfelületnél, ahol nincs jobb vezető magasabb pont, azért nem olyan ritka esemény.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!