Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem alakult ki intellige...

Miért nem alakult ki intelligens élet a korábbi földtörténeti korszakokban? (jura, triász stb.)

Figyelt kérdés

Az intelligencia és az eszközhasználat olyan evolúciós előny ami felülemel bármilyen fajt. Lásd az embert, nem a legerősebb, nem a leggyorsabb, s nem is a legfélelmetesebb, mégis a "csúcsfajjá" teszi, le tud győzni bármilyen fajt, széleskörű adaptációt tesz lehetővé (minden kontinenst uralunk), átalakítja a környezetét, az összes erőforrást a saját érdekében felhasználja stb.

Miért nem alakult akkor ki a korábbi földtörténeti időszakban intelligens élet, eszközhasználattal? Idő volt rá (széleskörű volt a diverzifikáló, ez is "rendelkezésre állt") ha akár a csírája is megjelent volna akkor az evolúciós előnye miatt el is kellett volna terjednie és nyoma is lenne. Nem találjuk, vagy egyéb nagyon speciális tényezők is szükségesek hozzá?

(kreacionisták kérem a vallás rovatban, gyíkember-hívők az ezotériában írjanak, a tudományos része érdekel, köszönöm!)



#evolúció #intelligens élet #korábbi földtörténeti korok #intelligens élet nyomai
2020. szept. 3. 19:59
1 2 3 4 5 6
 1/57 anonim ***** válasza:
0%
Felteszem azért, mert a pattintott kőbalta nem volt elég a T-rex ellen, ugyanúgy megette azokat a lényeket, amik elkezdtek (volna) eszközöket használni.
2020. szept. 3. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/57 A kérdező kommentje:
#1: Eleink mamutokra is vadásztak, pedig az sem volt veszélytelen állat (ahogy a többi őskorszaki ragadózó sem). Egy intelligens életforma ugyanúgy megtanulta volna mikor kell elkerülni, menekülni (ahogy a T-rex nem irtott ki minden más nála kisebb életformát). S azt is hogyan-merre-mikor mozog és csapdába csalja, űzi s megeszi. Jó nagy állat volt a T-rex = több táplálék. Amelyik szárazföldi állat nem menekült el az ember elől azt megettük, akár a kiírtásáig (a grizzly jó nagy állat, de ösztönösen menekül az ember elől ha a közelében van, akkor támad ha nem tud menekülni, amelyik grizzlyben nem alakult ki ez a menekülési reflex azt meg eleink megették - s kihalt).
2020. szept. 3. 20:38
 3/57 2*Sü ***** válasza:
83%

> Az intelligencia és az eszközhasználat olyan evolúciós előny ami felülemel bármilyen fajt.


Azért ez nem magától értődő…


> Lásd az embert, nem a legerősebb, nem a leggyorsabb, s nem is a legfélelmetesebb, mégis a "csúcsfajjá" teszi, le tud győzni bármilyen fajt…


Pl. a hangyákat a konyhában? A szúnyogokat? A rágcsálókat? Nem beszélve baktériumokról, vírusokról, gombákról (pl penész). Nyerünk néha csatákat ellenük, de összességében mégis állóháborút vívunk.


> széleskörű adaptációt tesz lehetővé


Már amíg van megfelelő erőforrás, eszköz. Tegyél ki anyaszült meztelenül egy embert a Szaharába, vagy Szibériába, vagy a Csendes óceán közepén, aztán nézd milyen jól adaptálódik… Nem akarom persze elvitatni, hogy az ember az intelligenciájának köszönhetően ha van lehetősége, nagyon sok problémát meg tud oldani eszközökkel, eljuthat a Holdra, és még vissza is tud jönni élve… De csak akkor, ha megvannak a megfelelő körülmények, eszközök, lehetőségek.


Illetve attól, hogy valami akár előnyös is lehetne, attól még egyáltalán nem biztos, hogy az evolúció során ki is alakul.

2020. szept. 3. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/57 anonim ***** válasza:
32%

"Eleink mamutokra is vadásztak, pedig az sem volt veszélytelen állat"

Igen, csak épp a mammut növényevő állat volt, nem húsevő, így nem is volt oka előadeinkre támadni, csak ha veszélyben érezte magát.


"ahogy a T-rex nem irtott ki minden más nála kisebb életformát"


Közvetlenül nem. De közvetve? Ha valami mindent felzabál a környezetedben, te nem nagyon fogsz tudni mit enni.


"Jó nagy állat volt a T-rex = több táplálék"


Milyen hatékony koncepciót tudnál mutatni egy T-rex elejtésére? Ásol neki egy gödröt? Vagy lelököd egy hegyről? Mindezt kezdetleges eszközökkel?

2020. szept. 3. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/57 A kérdező kommentje:

#3 a maga nemében, formájában minden faj sikeres amelyik túlél és szaporodik, de egyik sem tekinthető a bolygó "urának". Rágcsálók... a leggyakoribb emlősfaj a bolygón... igen az ember! Minden erőforrást elér, átalakít, felhasznál, a rágcsálók, hangyák, szúnyogok stb. nem. Egyik sem alakítja át úgy a környezetét mint az ember (hiába vannak pl. termeszek, vagy hódok). Pár tíz-százezerből 7,6 milliárd egyed lett a populációban, s csak a föld erőforrásainak a korlátai fognak határt szabni.


Igen, így igaz, meztelenül kiteszel egy embert a Szaharába, Szibériába - azaz kedvezőtlen feltételek közé akkor nem biztos életben marad. Hajótörést szenved 50 ember egy lakatlan szigeten - "minden nélkül", egy nap és botokat, köveket gyűjtenek, két nap és vadásznak, három nap és fedelet építenek, ha nők is vannak fele-fele arányban akkor egy generációnyi idő és már kétszer annyian vannak, 100 év és társadalmat építenek. Azaz kedvező, vagy még épp' elviselhető életfeltételek között, nemcsak túlél, de ha megvannak az erőforrások idő kérdése és átalakítja a környezetét. Ahogy mondtad "amíg van megfelelő erőforrás eszköz" - a jura, triász időszakban lett volna, volt víz, élelem, s akkor is elérhetőek voltak ásványi anyagok akár. Ahogy mi emberek rájöttünk ezeket hogy használjuk egy eszközhasználó, intelligens létforma ugyanúgy rájött volna.


>Illetve attól, hogy valami akár előnyös is lehetne, attól még egyáltalán nem biztos, hogy az evolúció során ki is alakul.

Nos igen, ezért ötlött fel bennem a kérdés... az evolúció mindenfélét "kidobál" a spontán mutációk során. Kellően hosszú idő telt az egyes korszakokban hogy intelligens életformát is létre kellett volna hoznia, a kérdés hogy miért nem... abból a feltevésből kiindulva, hogy ha az megjelenik akkor olyan előnyt jelent amivel a többi faj felé emelkedik.

2020. szept. 3. 20:54
 6/57 anonim ***** válasza:
77%

Lehet hogy nem voltak elég fejlettek hozzá, hogy hirtelen kialakuljon az intelligens élet. Fejlődtek, és az evolúció során intelligensebbek lettek, de hirtelen az egyik pillanatról a másikra nem alakul ki intelligens létforma, ahhoz év milliók, milliárdok kellenek.

Szóval az élőlények fejlődtek, tovább adták a tulajdonságaikat a leszármazottaiknak, és egyre intelligensebb fajok jöttek létre. Szerinted mik az akkori élőlények leszármazottai? Hát a mai eszközöket használó madarak, a majmok, és többek között mi, emberek.

2020. szept. 3. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/57 A kérdező kommentje:

#5 a T-rex méretben mamut méretű volt, azt sem 1:1-ben vadászták eleink, hanem csapdázással. Igen, a T-rex ehhez képest nem csak eltapos, felöklel az agyaraival, csordában mozogva védik egymást hanem "helyette" harap. Mégis megoldották az eleink hogy kiírtsák a mamutokat túlvadászattal. Vannak oroszlánok amik elefántra, zsiráfra vadásznak - csoportban, együttműködve, tized annyi intelligenciával, előre tervezéssel, eszközök nélkül, szimplán a tanulás lévén. Egy intelligens létformának ezek az "eszközök" is rendelkezésre állnak.

Ha ember lennél egy 50 fős hordában akkor megtalálnád a módját hogy ejtsd el a T-rexet - tudván (megfigyelvén, kitapasztalván) merre mozog, mikor jár inni, mikor, hogyan közelíti meg a prédát, mikor pihen, hogy viselkedik stb. hova érdemes csapdát állítani és milyet, hogy lehet becsalogatni. Nem biztos, hogy emeletes háznyi méretűt ásol, csak egy-két méterest az alján karókkal, amibe belelép megsérül a lába, utána űzöd-hajtod, kötelekkel buktatod stb. Rendelkezésedre áll: tapasztalat, előre gondolkodás (tervezés), eszközök amivel a saját testi erőd megnöveled, csoportmunka, hatékony együttműködés (ahogy az oroszlánnál, farkasnál vagy a többi csoportosan vadászó állatnál is).

2020. szept. 3. 21:06
 8/57 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem minden lény intelligens volt a maga korában. Ugye alkalmazkodni kell a körülményekhez. Ha belegondolunk akkor az adott kor lényei alkalmazkodtak akörülményekhez, a T-rex is az evolucióajándéka volt,de mégsem ő van a tápláléklánc csúcsán jelenleg, pedig okos és félelmetes ragadozó volt.

Honnan tudod,hogy 100 000év mulva ránk nem úgy fognak hivatkozni mint a legbutább primitív faj? Talán a jelenlegi legokosabb sokkal butább mint a 100e év mulva élő legbutább lény?

2020. szept. 3. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/57 anonim ***** válasza:
34%

Nem tudhatjuk, hogy kialakult-e. Akár meg is történhetett, de pár millió év alatt nyoma sem maradna egy fejlett civilizációnak.


Ha érdekel a kérdés, egy kis olvasnivaló:


[link]


[link]


[link]


[link]

2020. szept. 3. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/57 anonim ***** válasza:
76%

Az akkori állatok agya nagyon kicsi volt a későbbiekhez képest.

Bár ennyire nem voltak buták, de azért az intelligencia távol állt tőlük.

Ennek a kifejlődése nagyon hosszú folyamat volt, ami AKKOR még nem volt ezen a szinten.

2020. szept. 4. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!