Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy válnak külön az evolúció...

Hogy válnak külön az evolúció során az egyes fajok?

Figyelt kérdés
Ahogy zajlik a törzsfejlődés, egyes fajok kettéválnak. Pl. a kutya és a macska és valaha egy ágon lehettek, de az évezredek alatt ilyen-olyan okokból többfelé szakadhatott az ősfajuk popolációja, és az egyik ágból a kutyaszerűek alakultak ki, másikból a macskafélék. De kellett lenni egy pontnak, amikor már nem volt szaporodásra képes a két faj egymással. Ez hogy néhet ki a gyakorlatban? Hogy változik meg egy fajtak pl. a kromoszómaszáma? Vagy hogy lesz hirtelen inkompatibilis a másik, leágazott fajjal?

2020. aug. 11. 17:13
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Teve: Szerintem nem érdemes foglalkozni vele, nyilvánvalóan troll. Nem értem, miért nem a tini szexualitás témákban válaszolgat, talán ott még tudna valami újat mondani a 14 éves korosztálynak. Na mindegy, már így is több figyelmet kapott, mint amennyit érdemel.


- - -


Ez az evolúciós szétválás téma annak kapcsán szokott elgondolkodtatni, amikor látom, hogy egymástól jelentősen eltávolodott fajok is képesek szaporodni. Érdekes az a határvonal, amikor még épp szaporodóképesek, de már csak mesterségesen, azaz természetben nem lesznek utódaik, mint pl. a nagymacskáknál:


[link]


Néha az is meglepő, hogy fizikailag totál eltérő, de egy fajba tartozó állatok szaporodóképesek, mint mondjuk az emberi nemesítés hatására különféle irányokba módosult kutyák. Egy csivava kinézetre nem sokban hasonlít egy kaukázusi őrkutyához, de lehet kölykük. Az az izgalmas kérdés, mikor jön el az a pillanat, amikor már egyáltalán nem képes két faj a keveredésre. Lesznek-e pl. az embernek olyan módosulatai (persze ha ki nem pusztulunk addig teljesen), akik már genetikai értelemben új fajt képeznek. Sadam linkjei elég jól lefedik a kérdést.

2020. aug. 11. 20:05
 12/15 Tevenyereggyarto ***** válasza:
85%

#11

Ez részben azért van mert a természetben valójában nincsenek “fajok”. Egyedek és populációk vannak. Mi emberek pedig többnyire a jobb átláthatóság érdekében próbáljuk rendszerezni őket. Ez a “fajnál” sokszor elég nehéz mert ez egy igen képlékeny fogalom. Magasabb rendszertani kategóriákban már jobb a helyzet.

A kutyafajtáknál (igen, nem fajok! Fajták, ez fontos) az a helyzet ,hogy bár genetikailag képesek keveredni mégis vannak méretbeli akadályai, amit te is mondtál. Egy csivava-kaukázusi legfeljebb akkor tud keveredni ha a kau a szuka. Ekkor a megtermékenyítés lehet macerás, de fordított esetben egy csivava szuka ha a párzásba nem akkor a vemhességbe belehalna. Ha a természetben lennének ennyire diverz kutyák nem valószínű ,hogy ennyire könnyen akarnának keveredni. Megjegyzem, elvadult kutyák keverednek farkasokkal de ha jól emlékszem nem csivava féle ölebekről volt szó.


“Lesznek-e pl. az embernek olyan módosulatai (persze ha ki nem pusztulunk addig teljesen), akik már genetikai értelemben új fajt képeznek.”


Természetes úton igen valószínűtlen. Ahoz elszigetelt populációk kellenének (és sok-sok idő) ami pedig nincs mert mindenki keveredik mindenkivel a világon, lásd: ezért tud manapság világot hódítani egy vírus, mert mindenki megy mindenhova. Max a jövőben valami mesterséges úton elképzelhető ,hogy mindenféle “science-fiction” “embereket” hozunk létre, de ennek jelenleg a technológiai korlátok mellett erkölcsi akadályai is vannak.

2020. aug. 11. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
78%

Ha jól emlékszem, volt egy kísérlet az ELTÉ-n, amikor egy tacskót pároztattak egy nagy termetű kutyával. A tacskó volt a nőstény. Sikerült egyedül megszülnie és rendbe tennie a kölyköket. Túlélte. A kölykök kicsik voltak, de gyorsan nőttek, nagyobbra, mint az anyjuk.

Linket nem tudok adni, mert nem találom az erről szóló cikket.

2020. aug. 11. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

"De kellett lenni egy pontnak, amikor már nem volt szaporodásra képes a két faj egymással."


Ilyen pont csak akkor van, ha a két populáció valamiért fizikálisan választódik szét és ezért nem szaporodnak egymással. Pedig ekkor még a két populáció ugyanaz a faj.


Ha két ilyen szétválasztott populációból időnként vennénk egy-egy ellenkező nemű egyedet és megpróbálnánk pároztatni, azt látnánk, hogy ezer, százezer, millió év alatt a próbáinkból egyre kisebb eséllyel születne életképes egyed, majd egyre kisebb eséllyel történne egyáltalán megtermékenyülés.


A törzsfejlődésben nincsenek éles vonalak, hogy eddig ez fekete, innentől fehér.

Csak nagyon elmosódott átmenetek vannak, időben, populáció-százalékban stb.

Ahogy tevénk feljebb helyesen írta, a fajok elválasztása is a mi önkényes skatulyázásunk.


Pl. egy shetlandi póni meg egy tengeri vidra párosítása már nulla esélyű, de egy tigris és oroszlán párosítása még nagyon ritkán eredményez nem csak élet- de szaporodóképes utódot is.


A kreacionisták állandóan az ilyen éles határokat meg az egyértelmű fekete és fehér közti középszürkéket keresik, persze hogy nem találják és ez alapján kijelentik, hogy akkor nincs is evolúció. Nincs a fenét. Csak ők értelmezik félre és olyat keresnek, amit az evolúció nem csinál.

2020. aug. 12. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 sadam87 ***** válasza:
100%

#12 (Tevenyereggyarto)

"Ez részben azért van mert a természetben valójában nincsenek “fajok”."

Ebben azért tudomásom szerint nincs egyetértés. Vannak kutatók emellett az álláspont mellett és ellen is. Ernst Mayr például úgy gondolta, ténylegesen léteznek fajok (igaz, ez nem most történt...)

[link]

Amúgy a populációkra is van kismillió definíció, és azokat sem feltétlenül egyszerű lehatárolni.

"Ez a “fajnál” sokszor elég nehéz mert ez egy igen képlékeny fogalom."

Ezzel egyet értek.

"Magasabb rendszertani kategóriákban már jobb a helyzet."

A magasabb rendszertani kategóriákat(!) tudtommal nem nagyon szokták definiálni. (Tehát azt például, hogy milyen csoportokat tekinthetünk törzsnek.) Tudtommal egyféle próbálkozás történt a szintek definiálására: a csoportok kialakulási ideje alapján próbálkoztak vele, de nem nagyon működött a csoportok eltérő evolúciós rátája miatt.

A magasabb szintű rendszertani csoportok definiálása más kérdés, az adott esetben tényleg egyszerűbb lehet, de ott is okozhat nehézséget a homoplázia, a nem egyforma evolúciós ráta és a horizontális géntranszfer.

2020. aug. 12. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!