Biológiai "halhatatlanság" létezik?
Létezik.
Bizonyos értelemben az a sejt, ami az egész mostani élővilág őse, soha nem halt meg, csak osztódott.
Az egysejtűek szintén nem halnak meg csak úgy maguktól.
Ezen kívül a szövetes élőlényekből származó sejteknél a programozott sejthalált kell kikapcsolni, hogy immortalizált sejteket nyerj. A tumorsejtek között vannak ilyenek, és a kutatásban is évtizedek óta használnak immortalizált sejtvonalakat.
[link] #Examples
Tulajdonképpen biokémiai szempontból semmi sem indokolja a halált , ezt már több évvel ezelőtt megállapították ,tudományos szinten, csak sajna nem ismerik pontosan a biokémiai folyamatok lefolyását, ez van kutatás alatt és elég sok kísérletet folytatnak nem csak intézményi szinten, hanem privát szinten is, vannak versenyzők akik önmagukon kísérleteznek és nem kevés életkor kitolással rendelkeznek.
Ilyen pl. a kalória megvonás ,
antioxidánsok szedése oxidatív stressz elkerülésére , vegetáriánus vagy vegán táplálkozás ,
stressz mentes, nyugodt, gazdag, semmit sem nélkülöző életvitel , persze ezeknek itt párosulnia kell a mértékletesség meglétével is.
Mert azt már réges-rég megmondták , hogy előbb jut át 1 teve a tű fokán, minthogy 1 gazdag ember az öröklét birodalmába .
"biokémiai szempontból semmi sem indokolja a halált"
Szerintem köztudott, hogy a DNS-ben előbb-utóbb mutációk lépnek fel, tehát ha mástól nem, egy idő után ettől biztosan elvesztik a funkciójukat a szervek, utána már egyenes az út a halálhoz. Lásd: daganat, rák.
De ha valaki nem is hallott még a fentiről, akkor biztosan hallott a telomer-rövidülésről: A DNS minden sejtosztódásnál egyre kisebb lesz, míg végül el nem éri a géneket tartalmazó szakaszt és visszafordíthatatlanul károsodik a DNS. Megint csak egyenes az út a halálhoz. Rengeteg film feldolgozta ezt, valamilyen formában biztosan hallott már erről a laikus is.
Tehát nagyon is indokolja a biokémia a halált, sőt, ez ellen vannak DNS-szintű biztosítékok is, amik nélkül eleve létezni sem tudnánk.
Hát ez attól függ mit értsz halhatatlanság alatt. A biológiában a
biológiai halhatatlanság annyit tesz, hogy az adott élőlény sejtjei korlátlanul tudnak szaporodni:
Tehát ha egy élőlény tud mit enni, nem betegszik meg és nem zabálják fel, akkor elvileg örökké életben tudna maradni. Ilyen élőlények vannak. pl.: Turritopsis nutricula. Bár ezek egytől egyig primitív élőlényeknek számítanak.
,,Tulajdonképpen biokémiai szempontból semmi sem indokolja a halált"
Evolúciós szempontból azonban hasznos lehet. Azok az fajok, amelyek túlszaporodnak (mert nem betegszenek meg és nem is eszik meg őket), azok felzabálják a környezetükben fellelhető összes táplálékot és szépen lassan éhen halnak. Tehát az evolúció során azok a sikeres fajok tudtak fenntartható módon szaporodni, amelyek megbetegednek vagy megöregednek, így elkerülve túlszaporodást.
Ez az oka annak, hogy csak a tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlényekre jellemző a biológiai halhatatlanság. Ezek nem is tudnak túlszaporodni, mert egyszerűen megeszik őket.
Talán régen sokkal több olyan faj élt, amelyik képes volt a biológiai halhatatlanságra, csak ezek mindig felzabálták a környezetüket ezért éhen haltak és eltűntek. Mert a halált valóban nem indokolja semmi biokémia szempontból.
A telomerek rövidülése összefüggésben áll a táplálkozással és az életmóddal , egyébként ez tipikus intézményi kutatási terület és itt is meglepő eredmények és elérhető terápiák léteznek.
De a szervezet is védekezik a véges megújulási problémával ,az úgynevezett telomeráz enzimekkel
(telomer terminális transzferáz ) ez a kompenzálási mechanizmus idézi elő , hogy nem mindenkinél egyformán rövidülnek a kromoszómák végei.
Ahogy minden személy genetikailag különböző és egy pszichikailag-fizikailag különböző környezetben és életmódban él, a telomerek megrövidülése is különbözik, amely az élettartam különbözőségét vonja maga után.
A legyengült immunrendszer úgyszintén hozzájárulhat a telomerek megrövidülésének a felgyorsításához, amely gyors öregedéshez és egy rövidebb élethez vezethet.
Ezt figyelembe véve, és a legújabb statisztikai kutatások alapján az ember elérheti a 120-125 évet.
#1
Apoptózis?
#5
Köszönöm.
#7
Zárt élettérben. De mi van, ha az élettér korlátlanul bővíthető?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!