Stabilitás, kémia?
Mitől függ egy elem/vegyület/molekula stabilitása?
Azt ugye tudom, hogy minél nagyobb a képződéshő, annál stabilabb az anyag. Ezzel összefügg az olvadáspont is, minél stabilabb az anyag, annál nagyobb energiát kell belefeccölni, hogy elérje az op-t. De nálam ott jön a zavar, hogy tudom, hogy minél nagyobb egy atom, annál hevesebben reagál, de ez összefügg a stabilitással? Melyik stabilabb, a H2 vagy az I2? Vagy a H2 vagy az N2? (A hidrogénmolekulát alkotó atomok kisebbek, nagyobb az EN, viszont a 2 nitrogénatom között 3-as kötés van, de ott kisebb az EN). Egyáltalán összefügg az elektronegativitás a stabilitàssal? Vagy a polározhatóság (pl egy atom nagyobb, az nagyobb felületen poláros).
Tudnátok szervetlen vegyületeknél ilyen stabilitási sorrendet írni (pl szabadgyököknél...stb)? Szervesből már tanultam: alkán < észter < aldehid / keton < alkohol < karbonsav < diol < disav (Növekvő stabilitás//olvadáspont szerint)
Válaszaitokat köszönöm!
Pontosan mit értesz stabilitás alatt? Mert a reaktivitás és az olvadás pont két teljesen különböző dolog. (A hélium nem kifejezetten reaktív, pedig légköri nyomáson nincs is szilárd állapota, míg például a magnézium viszonylag heves reakciókra képes, pedig elég magas az olvadáspontja.)
"minél nagyobb egy atom, annál hevesebben reagál"
Az arany tud már erről?
"hidrogénmolekulát alkotó atomok kisebbek, nagyobb az EN, viszont a 2 nitrogénatom között 3-as kötés van, de ott kisebb az EN"
A nitrogénnek nagyobb az elektronegativitása, mint a hidrogénnek.
"egy atom nagyobb, az nagyobb felületen poláros"
???????
A karbonsavak sokkal reaktívabbak az alkánoknál (legalábbis szobahőmérsékleten).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!