Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Letezhet planck-hossznal...

Letezhet planck-hossznal rovidebb hullamhosszu elektromagneses sugarzas?

Figyelt kérdés
Avagy planck-idonel rovidebb frekvenciaju?

2020. júl. 15. 19:28
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Kedves 2*Sü !


Nagyon tetszik a hozzászólásod.


Egyszer szívesen beszélgetnék veled a fizikáról.


Ötös és nyolcas voltam :)

2020. júl. 16. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 Wadmalac ***** válasza:

"A fizika tehát valóban felhasználja a matematikát, mint eszközt. De azt a matematikát, ami a megfigyelések, mérések alapján jól írja le a fizikai világot."

Ezért írtam, hogy a matekja adott, a fizika meg megmondja, hogy milyen határok közt, mire való.

Ergo: nem a rel. elmélet képletei a hülyék, ha valaki nekiáll hülyeségeket behelyettesítgetni.


Az előtte lévő "fizikus-cáfolásra" +1.

Értékelem a diplomáciádat, hogy nem tértél ki az ő, rel. elméletnél jobb képleteire. :D

2020. júl. 16. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 Wadmalac ***** válasza:
Hopp, bocs, most bekevertem, mert közben ott a másik topik a rel. elméletnél állítólag jobbat kitaláló másik "fizikussal". :D
2020. júl. 16. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 Tislerics Máté ***** válasza:
65%

A Planck mértékegységrendszer tudtommal egy mértékegységrendszer. Tehát nem fizika határokat jelöl. "csak" Megkönnyíti a számolást. Ahogy minden mértékegységrendszer...


A félreértés talán abból adódik, hogy az ember ha valamit nem tud már megfigyelni, akkor arról hajlamos azt gondolni hogy nem is létezik. Az alapkutatás a megfigyelőképességeink határait feszegeti. Tehát teljesen természetes, ha valamiről kiderül, hogy ennél jobban (jelenleg) fizika képtelenség még pontosabb képet kapni a valóságról. Ez történik a Planck egységek esetén is.


(Egy nem fizikus)

2020. júl. 16. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 Wadmalac ***** válasza:

"A Planck mértékegységrendszer tudtommal egy mértékegységrendszer."

Nem tudom, nekem ez is sántít, bár közelebb áll a valósághoz, mint a Planck-mennyiségeket kvantált egységeknek nevezni.


Én inkább bizonyos mértékek értelmezési határainak vagy kiemelt fontosságú értékeinek nevezném. Mint a "nevezetes szögek".

2020. júl. 16. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 2*Sü ***** válasza:
79%

> A Planck mértékegységrendszer tudtommal egy mértékegységrendszer. Tehát nem fizika határokat jelöl. "csak" Megkönnyíti a számolást.


Igen. Viszont annyi köze van a témához, hogy az egyik konstans, amit alapul vesz a Planck-egységrendszer, az a Planck-állandó, aminek viszont szerepe van pl. a határozatlansági relációban. Ilyen módon valóban a Planck-hossz és a Planck-idő az, aminél kisebb távolságot, illetve időtartamot elméleti szinten is képtelenség megkülönböztetni, még ideális, 100%-os pontosságú műszerekkel is.


De kvázi minden ezzel foglalkozó írás kiemeli, hogy ettől még a Planck-hossz és a Planck-idő nem kvantuma a térnek, illetve időnek, semmi nem ad okot ilyen jellegű interpretációra.

2020. júl. 16. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 Tislerics Máté ***** válasza:

#15! Úgy tudom végső soron ez is csak egy mértékegységrendszer, mint az SI. Csak itt az egységeket nem önkényesen kiválasztott objektumok adjak.


Az SI-ben pl. a méter az a távolság, amit a fény vákuumban megtesz a másodperc 1/299 792 458-ad része alatt. Ez nyilvánvalóan önkényes, mivel a fény csak egy elektromágneses sugárzás a sok közül.


A Planck egységek viszont a szabad tér tulajdonságain alapulnak. Ez a legkevésbé önkényes mértékegységrendszer. Ezt érdemes használni, ha bonyolult fizikai egyenleteket akarunk felírni. És nem az ember léptékű SI mértékegységrendszert, ami még tovább bonyolítaná a dolgot. A planck mértékegységrendszerben kifejezett összes fizikai állandó értéke: 1 . Így sokkal egyszerűbbé és átláthatóbbá válik a számolás.


Nem tudom van e értelme ennél többet belelátni ebbe. Úgy tudom maga Planck is praktikus okokból akarta bevezetni. És nem valami nagy természettudományos felfedezésként próbálta tálalta.

2020. júl. 16. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 Tislerics Máté ***** válasza:

,,Ilyen módon valóban a Planck-hossz és a Planck-idő az, aminél kisebb távolságot, illetve időtartamot elméleti szinten is képtelenség megkülönböztetni, még ideális, 100%-os pontosságú műszerekkel is."


Erre gondoltam, amikor írtam hogy félreértés történhetett az 1. válaszoló részéről. Szerinte ezek fizikálisan is a legkisebb egységek. Pedig csak képtelenség ezeknél kisebb egységeket mérni.

2020. júl. 16. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 Wadmalac ***** válasza:

"Ez a legkevésbé önkényes mértékegységrendszer. Ezt érdemes használni, ha bonyolult fizikai egyenleteket akarunk felírni."


Továbbra is ellenérzésem van ezzel kapcsolatban.

Nem látok olyan irányultságot a fizikában, hogy bárhol a Planck-"egység" x-szeresét használnák, kezdenék használni mért mennyiségekre. Márpedig akkor mértékegység, ha annak felszorzásával adsz meg mennyiséget.

De nincs is értelme.


Alkalmas lehetne "etalonnak", a már meglévő mértékegységek újradefiniálására, ha ténylegesen alkalmas mérési visszaellenőrzésre.

Hát jelen esetben erre is jobb a mostani, hidrogén-hullámhosszos megadás.


Egy mennyiség fundamentálissága nem feltétlenül jelenti, hogy praktikus hozzá igazítani a mértékegység-rendszert.

Az elég gyenge ok, hogy csak egész számú szorzataira volna szükség.

2020. júl. 16. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 2*Sü ***** válasza:
65%

> Az SI-ben pl. a méter az a távolság, amit a fény vákuumban megtesz a másodperc 1/299 792 458-ad része alatt. Ez nyilvánvalóan önkényes, mivel a fény csak egy elektromágneses sugárzás a sok közül


Az elektromágneses hullámok hullámhossztól – ha úgy tetszik frekvenciától – függetlenül fénysebességgel terjednek vákuumban. Az SI mértékegység nem ebből a szempontból önkényes. A méter az, ami önkényes. Az egy az ember méretéhez képest sem nem túl nagy, sem nem túl kicsi méret, viszont az eredeti definícióját a Föld délkörének hossza adja, ami a mi bolygónk esetlegessége, nem egy univerzális valami. A másodperc is önkényes, mert az is a Föld forgásának periódusidejéből származik, ami megint földi esetelegesség, és nem univerzális természetű.


Ugye a mértékegységek esetlegessége miatt egy csomó képetben mindenféle konstansok jelennek meg. A gravitációs erő nagysága ugye arányos a két tömeggel, meg fordítottan arányos a távolság négyzetével. De hogy az erőt megkapd, kell egy állandó, ami egyezteti a mértékeket.


F ~ m₁ * m₂ / r²

F = G * m₁ * m₂ / r²


A G az, ami a rosszul megválasztott mértékegységrendszer miatt kell. Planck ötlete pont az volt, hogy vegyünk pár ilyen alapvető konstanst, és konstruáljunk egy olyan mértékegységrendszert, amiben ezek a konstansok 1-nek adódnak, így megszabadulunk tőlük. Amiket alapul vett, az a gravitációs állandó, a fénysebesség, a Dirac-állandó, a Coulomb-állandó és a Boltzmann-állandó.


De hogy a Planck-egységek önmagukban mennyire nem kvantumai az adott tulajdonságnak, azt jól jellemzi, hogy a Planck-tömeg pl. néhány mikrogramm, aminél simán mérünk kisebb tömegeket. A Planck-hőmérséklet meg 10³² K nagyságrendű, márpedig ha jól látom kicsit hidegebb van ma ennél.


Az külön történet, hogy a Heisenberg-féle határozatlansági relációban lendület és pozíció szórásának a szorzata az nagyobb, mint a Dirac-állandó fele, és mivel a Planck-hossz többek között a Dirac-állandóból is lett meghatározva, méghozzá pont úgy, hogy a pozició mérésének elvi pontatlansága – 100%-ig pontos műszerekkel is – az pont a Planck-hosszt adja ki. (Vagy kb. akkorát, most nincs kedvem számolgatni vele jobban.) Így aztán mégis köze lett a Planck-hossznak a legkisebb még mérhető hosszhoz, más összefüggéseken keresztül meg a Planck-időnek a legkisebb még mérhető, értelmezhető időtartamnak.

2020. júl. 16. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!