Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Newton távcső felbontását,...

Newton távcső felbontását, nagyítását hogyan növelhetném tovább?

Figyelt kérdés

Adott az alábbi távcső:

[link]


10mm, és 25 mm-es E-plössl okulárokkal, és 2x barlow lencsével. Ez jelenleg 180x nagyítás, de pl. a Jupiter sávjait épp hogy ki tudom venni, és a holdjai csak fehér pontok, míg a Szaturnusz holdjai nem is látszódnak, Mars, Vénusz is csak egy egyszínű kicsiny gömb. Sokáig állítgattam a fókusztávolságot, de ennél jobbat nem tudtam kihozni belőle. (Vagy csak nem tudtam elég finoman szabályozni?)


Így növelni szeretném a nagyítást és a felbontást.


A leírás alapján 228x-os az elméleti maximális nagyítás.


Vegyek egy 3x-os Barlow lencsét? De ekkor a 270x nagyítás lesz, ami túllépi a maximumot. Ha 2.5 szerest veszek, akkor 225, ami még pont a limit alatt van.


Vagy vegyek nagyobb objektívű okulárt? 32 mm-essel 115x-ös nagítás érhető el, ha jól számoltam, 2x barlow lencsével az 230, ami épphogy túllépi a 228-at.


Mit tegyek?


Előre is köszi a segítséget!



2020. júl. 7. 09:14
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
A felbontást minnél jobb minőségűbb okulárokkal lehet növelni. Pl ha nem bariumokat használsz, hanem goldline-t, vagy baadert akkor már az hatalmas különbség a kapott kép minőségét nézve
2020. júl. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
utolsó előtt inkább te is tájékozódj kicsit
2020. júl. 29. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!