256 éves ember hogyan élhetett ? Genetikailag benne van génjeinkben? Miért nem ezt a keleti életvitelt promózza az akadémia & mainstream média?
Egészséges a cukros kakaó, mert sok B vitamin (szintetikus por) van benne. Ilyen olyan kóla, energiaital ad nekünk erőt lenyomni a 3 műszakot, hogy megvehessük az új ájfont. Ismerős ?
Mi itt nyugaton ezt a szintetikus mókuskereket nyomjuk az új csilli-villi elektronikus cuccokért. Ezt az életvitelt helyesli a fősodrású média, ebbe az irányba ment el sajnos az életvitelünk. Megkérdezzük magunktól mennyire boldogít ez az életmód? A szeretetért kárpótól az áj ájfon?
* * *
A világ legidősebb embere 256 éves koráig élt. Ez nem mítosz. 1930-ban a New York Timesba jelent meg róla egy cikk melyben beszámolnak róla, hogy 1827-ben a Kínai kormány köszöntötte 150. születésnapján Li Ching-Yuen-t. További dokumentumok bizonyítják, hogy 1877-ben újra gratuláltak, hisz ekkor töltötte be 200. életévét. 1749-ben 71 éves korában harcművészeti oktatóként csatlakozott a kínai hadsereghez. Gondolj bele 1677-ben született amikor még XIV. Lajos volt a Francia Királyság uralkodója. Elképesztő nemde !? 😮
Li Ching-Yuen nem a nyugati szintetikus mókuskerékben élt. Nem evett génmanipulált, hormonkezelt, zsíris húsokat. Hanem a természetben megtalálható egészséges zöldségen, gyümölcsön élt. Minden nap fogyasztott gyógynövényeket és meridián serkentő fűszereket. Kint járt a természetben rendszeresen és légzésgyakorlatokat végzett. Minden reggel chi tornát végzett. Elképesztő, hogy ilyen sokáig békében, egészségben tudott élni. Miért nem ezt az életvitelt reklámozzák tudósaink ?
Egyet értek az előttem szólóval, Akkoriban még nem voltak megfelelő dokumentációk, még a mostani kortárs 110+ éveseket sem tudják biztosra, hogy pontosan mikor születtek, csak az elmondásuk alapján.
Meg vágod, hogy minden kínai egyforma :)
> Mi itt nyugaton ezt a szintetikus mókuskereket nyomjuk az új csilli-villi elektronikus cuccokért.
Hát ez inkább életmód, értékrend kérdése, amit itt és most is bárki megváltoztathat önmagában.
> A világ legidősebb embere 256 éves koráig élt.
A kora vitatott. Nincsenek meg az ezek igazolásához szükséges bizonyítékok. De tegyük fel, hogy igaz. Él a földön pár milliárd ember ahhoz, hogy egy-egy nagyon extrém, szinte elképzelhetetlen eset is előforduljon.
Pl. volt olyan ember, aki túlélte, hogy kiesett egy repülőgépből. De ez segít azon a sok-sok emberen, akik nem élik túl?
Amit a kérdésben leírtál az egy érvelési hiba, nevezetesen az anekdotikus érvelés. Ami megmutatja az összképet, az a statisztika. A születéskor várható élettartam:
Ma az USA-ban: 81-82 év
Ma Európában: 75-85 év
Kínában: 76-77 év
Kvázi hasonló, mert Kínában is nőtt az életszínvonal, az egészségügyi rendszer is modernebb lett, stb…
1960-ban a születéskor várható élettartamok így néztek ki:
USA: 70 év
Európa: 67 év
Kína: 44 év
Lehet, hogy rengeteg kritikával lehet illetni az életmódunkat, értékrendünket. De tény, hogy ennek ellenére a várható életkor folyamatosan növekszik, és a természetesebb életmódot folytató országokban jóval-jóval alacsonyabb volt.
~ ~ ~
> Nem evett génmanipulált, hormonkezelt, zsíris húsokat. Hanem a természetben megtalálható egészséges zöldségen, gyümölcsön élt.
Ezt meg úgy hívják, hogy megerősítési torzítás. Mondok egy példát, sőt rögtön kettőt. Anno a Microsoft és az Apple is kvázi egy garázsból indult ki, és milyen sikeres, hatalmas cég lett belőlük. Ha megkérdezik, hogy mi volt a sikerük titka, akkor lehet, hogy felsorolnak pár dolgot, de csak úgy érzésre. Viszont közben százával, ezrével voltak ilyen sufnicégek – cégkezdemények –, akik ugyanolyan hasonló dolgokat csináltak, aztán mégis csődbe mentek. Csak ugye egy 1981-ben csődbe ment nevenincs cég vezetőjével nem készítenek egész oldalas interjút, hogy miért is lett ilyen sikertelen, miért nem ismeri a nevét senki sem a világon.
És miért megerősítési torzítás ez? Mert 1700-1800 körül Európában vagy az USA-ban génmanipulált, hormonkezelt, zsíros húsokat ettek az emberek? Nem volt génmanipuláció, sem hormonkezelés. Tömegek nem engedhették meg maguknak hogy minden nap húst egyenek. Aztán mégis meghaltak átlagosan 30-40 évesen. A szegény is, a gazdag is. Persze voltak, akik megértek szép kort, de szép számmal voltak mellette, akik a felnőttkort sem érték meg. Tehát ilyen szempontból pont úgy éltek, mint Li Ching-Yuen, mégsem éltek meg 256 évet.
~ ~ ~
> Miért nem ezt az életvitelt reklámozzák tudósaink ?
Mert nem arról nyilatkozik kvázi bármelyik egészségügyi szakember, hogy táplálkozzunk változatosan, mértékletesen fogyasszunk húsokat és koleszteringazdag ételeket, hogy ne dohányozzunk, hogy mértékkel és ritkán fogyasszunk alkoholt, hogy kerüljük a stresszt, hogy sportoljunk? Tudsz olyan tudóst – releváns tudóst, tehát akinek van köze az egészségügyhöz –, aki az ellenkezőjére biztatott volna?
~ ~ ~
Kétségtelen, hogy joggal kritizálható az életmódunk, értékrendünk. Kétségtelen, hogy nagyon sokan egészségtelenül táplálkoznak. Kétségtelen, hogy túl keveset mozgunk. De mindezek ellenére a születéskor várható életkor töretlenül növekvő tendenciát mutat, főleg gazdasági, higiéniai, orvostudományi okok miatt. Li Ching-Yuen példája pont ezért nem jó. Meg pont azért, amiért hozzá hasonló életmódot folytató kortársainak százmilliói haltak meg 30-40 évesen.
Az akkori Kínában nem volt túl alapos anyakönyvvezetés. Ezért az öreg könnyen bekamuzhatott egy plusz 150 évet a valódi életkorához, feltűnési viszketegség vagy bármilyen egyéb ok miatt.
Ha tegyük fel 100-110 éves volt valójában, az is extrém magas életkor volt abban az időben(tulajdonképpen ma is annak számít). Nem volt már senki aki fiatalkora óta ismerte és szólt volna, hogy ez a csávó közel se annyi idős mint állítja. Már ha egyáltalán létezett ez az öreg és nem csak valami ezotériás, áltudományos újság által kitalált karakterről van szó...
Javaslom ismerkedj meg a forráskritika fogalmával és tanuld meg elkülöníteni az ál-tudományos, kattintásvadász ,,szeretetvallástáltosmegvilágosodás" oldalakat és a Blikk meg Hihetetlen magazin kaliberű újságokat a valóban megbízható forrásoktól. Akkor például rájöttél volna arra is, hogy az emberek várható élettartama gyakorlatilag folyamatosan nő az elmúlt 150 évben leszámítva olyan időszakokat mint a két világháború. Ez persze nem jelenti azt, hogy genetikailag vagy életmódból adódóan egészségesebbek lennénk mint az elődeink, csak a mai orvostudomány olyan embereket is lazán életben tart tök hosszú ideig akik a 19. században az 5 évet sem érték volna meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!