Manly kérdése:
Mi a véleményetek a gömbvillámról ?
11/20 A kérdező kommentje:
Matek. A 3 térdimenzió kitölti a teret. Végtelen irányba mehetsz benne. Plusz még egy térdimenziónál húznod kellene plusz irányt-próbáld meg.Pont, vonal, sík, 3D-nincs tovább.
Senki nem mondta, hogy meg tudnánk tapasztalni a további dimenziókat, vagy akár mozogni benne. Ez nem bizonyítja, hogy nem létezhet ilyen. Úgy is mondhatnánk, hogy igen, három dimenzióban csak három dimenzió lehet. :)
"Végtelen irányba mehetsz benne"
Igen, csak lehet, hogy elvileg(!) egy idő után visszajutsz ugyanide egy véges térben. Jelenleg így lehet leginkább elképzelni az univerzumot, egy minimum 4D alakzat felszíneként, ami a mi 3D terünk (ha az időt nem vesszük ide). De ez egy másik téma.
2020. máj. 24. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
(Keress rá az univerzum alakjára, vagy "shape of the universe".)
2020. máj. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
14/20 A kérdező kommentje:
Rákerestem erre több helyen. próbálták lerajzolni, de nem ment. Akárhogy is, de mi ebben a világban rajzolunk, fantáziálunk, egy másik világot ha próbálnánk feltételezni az is ebben a világban van-mármint a feltételezés, gondolat.Szerintem matematikailag is lehetetlen. Ezért nem értem pl Egely Györgyöt aki 4 térdimenzióval próbálja magyarázni a gömbvillámot mérnök létére.
Na jó, ezt tedd fel külön kérdésként, hogy létezhet-e háromnál több térdimenzió. :))
Egely pedig kicsit kattant, direkt nem írtam a nevét, mert nem vagyok oda a lehúzós kamu-kütyüjeiért (sem), de ez ötletnek érdekes. Amúgy ennyi, véleményt kértél, azt írtam.
2020. máj. 24. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
16/20 A kérdező kommentje:
Apám mesélte, hogy ő látott gömbvillámot a réten, olyan volt mint egy tűzlabda. A talajjal érintkezve durranást hallott, és amikor megnézte azt a helyet, ki volt égve a föld. Hamu volt az érintkezés helyén.
Van egy villamosmérnök barátom, aki szerint gömbvillám nincs. Persze nem hülye ő, látott ő is filmeket arról a jelenségről, amit gömbvillámnak neveznek. Úgy értette, hogy ennek a jeleségnek nincs köze a szokásos villámokhoz, azaz nem elektromos kisülések, vsz. inkább kémiai magyarázat van rájuk, mint villamosságtani. Mely utóbbi tudomány alapján mondta, hogy nem elektromos jelenség.
2020. máj. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
18/20 A kérdező kommentje:
Az is lehet, csak kérdés továbbra is, hogy mi hozza létre.
"azaz nem elektromos kisülések"
Ezzel csak egy a gond: mikor vége van, hatalmas mennyiségű töltés tud kijönni belőle.
Akkor ez egy elektromos jelenség.
2020. máj. 25. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
20/20 A kérdező kommentje:
Szerintem is. Érdekesség, hogy amíg nem érintkezik valamivel, addig nem észlelünk hőhatást a környezetében, viszont amikor érintkezik egy felülettel, szétégeti-ezért nevezik hideg villámnak is.
Kapcsolódó kérdések: