Egy fazék hideg hűtővízzel szeretnék két egyformán forró tárgyat lehűteni. Mikor melegszik fel jobban a hűtővíz a hűtés során? (A környezettel való hőcsere elhanyagolható.)
A) Ha mindkét tárgyat egyszerre hűtöm le a hűtővízben.
B) Ha először az egyik tárgyat hűtöm le, majd azt kivéve a vízből, a másikat is.
C) A két eljárás során azonos mértékben melegszik fel a víz.
A helyes válasz a B. De mi a pontos fizikai magyarázata?
Az első válasz hibás, mert mindkét tárgy a víznek ad át hőt, végig egyforma hőmérsékletűek az első esetben, tehát nem igaz a következtetés.
A második válasz hibás, mert az okozat önkényes kijelentésen alapul. Az igaz, hogy az első tárgy külön hűtéskor alacsonyabb hőmérsékletű, és több hőt ad a víznek, de ebből nem következik, hogy a második tárgy ekkor is ugyanannyi hőt ad le, mint az első esetben. Sőt, biztos, hogy kevesebbet, hiszen a víz nagyobb hőmérsékletről indul. A számítások viszont azt mutatják, hogy 2Q < Q1+Q2, ahol Q az A eset leadott hőmennyisége, Q1 az első tárgy, Q2 a második tárgy leadott hőmennyisége a B esetben.
Sajnos a kérdező ettől még nem kapott választ a fizikai magyarázatra.
Felírod az A esetre, hogy (c1*m1+c2*m2)*(Tt-T) = cv*mv*(T-Tv)
B esetre, hogy c1*m1*(Tt-T1) = cv*mv*(T1-Tv) és c2*m2*(Tt-T2) = cv*mv*(T2-T1). [c1, c2 a tárgyak, cv a víz fajhője, m1, m2 a tárgya, mv a víz tömege, Tt az induló tárgyhőmérséklet, Tv az induló vízhőmérséklet, T a közös hőmérséklet A esetben, T1 az első közös, T2 a második közös hőmérséklet a B esetben]. Kérdés: T2-T pozitív, nulla vagy negatív. T2>T jön ki, de ez nem a fizikai jelenség magyarázata.
#5 Semmi önkényes nincs a 2 válaszban. Gondolom egyértelmü hogy a hőmérsékletek mindig kiegyenlitik egymást. Ez alapján a víz és 1 tárgy közős hőmérséklete alacsonyabb lesz mit a viz és 2 tárgy hőmérséklete. Mivel a hőmérsékletek kiegyenlitik egymást. Egy tárgynak pedig alacsonyabb a hőmérséklete mint a közös hőmérséklet, igy a maradék kettőnek magasabbnak kell lennie.
A jelenség pedig azért lépfől mert a hőmérséklet a kiegyenlitödésre törekszik. Az hogy mért minden az energia minimumra törekszik az jó kérdés. Úgy tudom jelenleg a tudomány még nem tudja megválaszolni.
> „Az első válasz hibás, mert mindkét tárgy a víznek ad át hőt, végig egyforma hőmérsékletűek az első esetben, tehát nem igaz a következtetés.”
Nyilván nem közvetlenül egymásnak adják át a hőt, de mikroszkopikusan szemlélve jut el hő az egyikből a másikba, mert mind a kettő érintkezik a vízzel. (És persze a másikból is az egyikbe, ráadásul pont ugyanannyi, ezért valóban ugyanakkora marad a hőmérsékletük.) Nem látom, hogy ezzel hogyan cáfolod az első választ.
(((Esetleg részletesebben kifejtve: képzeljük el, hogy van az űrben két izzó vasgolyónk egymás mellett, amik egyforma hőmérsékletűek. Az egyik megvilágítja a másikat, és a másik elnyeli az őt megvilágító fényt, ami abban nyilvánul meg, hogy gyorsabban mozognak az atomjai, tehát melegebb lesz. Ugyanez megy visszafelé is a másik golyótól az egyik felé, pont ugyanolyan mértékben, így végig egyforma hőmérsékletűek maradnak, de közben adnak át egymásnak hőt. (Meg persze a világűrnek is.)
Amikor mind a kettőt vízbe tesszük, akkor a hőáram nagy részét a víz közvetíti (a fekete test sugárzás ennél lényegesen kevesebb hőt visz el a tárgyaktól, a hősugárzás itt elhanyagolható), az egyik test hőt ad át a közvetlen mellette levő vízrétegnek, ami továbbadja a környezőnek, és így tovább, amikor a másik golyóhoz ér ez a „hőhullám”, akkor melegíteni fogja azt valamelyest. Persze eközben az sokkal több hőt ad ki magából ezért összességében hűlik, és ebből a leadott hőből pontosan ugyanannyit vesz majd föl az egyik test, mint amit a másik tőle vett el, így ugyanolyan hőmérsékletűek maradnak.
Szóval mikroszkopikusan vizsgálva bármely két test között lehet hőáram mindkét irányban, de a melegebb testből a hidegebb felé irányuló mindig nagyobb, ezért makroszkopikusan szemlélve úgy látjuk, hogy a melegebb testből a hidegebb felé áramlik a hő, illetve az egyforma hőmérsékletű testek között a szumma hőáram valóban 0. Nem akarom cáfolni a második főtételt. A Clausius-féle megfogalmazás a bruttó hőáramra vonatkozik, mert a részecskék mozgási energiájával csak később hozták összefüggésbe a hőmérsékletet. De így végiggondolva/utánanézve azt hiszem, értem, hogy mire gondoltál, amikor rávágtad az első válaszra, hogy hülyeség, és végül is jogos.)))
> „Mivel az egyik tárgy alacsonyabb hőmérsékleten lesz mintha mind benne lenne a vízben, igy a víz melegebb b esetben.”
És a egyik tárgy azért tud hidegebb maradni, mert ebben az esetben végig el van szigetelve a másiktól, az A) esettel ellentétben.
> „T2>T jön ki, de ez nem a fizikai jelenség magyarázata.”
Akkor pontosan mit értünk _magyarázat_ alatt? Itt formálisan visszavezeted az energiamegmaradásra, hogy a B esetben nagyobb lesz a hőmérséklete a víznek, ezáltal az energiamegmaradással _megmagyarázod_ hogy mi történik. Mi ez, ha nem a jelenség fizikai _magyarázata_?
----------
Kis firkálás, csak megerősítésképpen, lényegében ugyanaz, mint ami a 16:55-ös válaszban van, csak kifejtve:
A) eset: E0 = E1,
2*E_forrótárgy + E_hidegvíz = E_kétlangyostárgy + E_langyosvíz,
2*Ct*Tt + Cv*Tv = (2*Ct + Cv)*T,
T = (2*Ct*Tt + Cv*Tv)/(2*Ct + Cv).
B) eset, első fázis (az első tárgyat hűtjük): E0 = E1,
2*Ct*Tt + Cv*Tv = Ct*Tt + (Ct + Cv)*T1
T1 = (Ct*Tt + Cv*Tv)/(Ct + Cv).
Második fázis:
E_lehűtötttárgy + E_forrónmaradttárgy + E_melegebbvíz = E_lehűtötttárgy + E_másodiknakhűtötttárgy + E_készvíz
Ct*Tt + Cv*T1 = (Ct + Cv)*T2,
T2 = (Ct*Tt + Cv*T1)/(ct*mt + cv*mv) =
T2 = (Ct*Tt + Cv*(Ct*Tt + Cv*Tv)/(Ct + Cv))/(Ct + Cv) =
T2 = (Ct*Tt*(Ct + Cv) + Cv*(Ct*Tt + Cv*Tv))/(Ct + Cv)^2 =
…
T – T2 = (Tv – Tt)*Ct^2*Cv/((Ct + Cv)^2*(2*Ct + Cv)) < 0,
mivel Tt > Tv, és minden más pozitív.
(((De csúnya… Pedig egyszerűsítésképpen a két tárgy hőkapacitását egyformának vettem.)))
Amikor a egyszerre rakom bele a 2 tárgyat az akkor kialakuló T1 hőmérséklet mindhárom szereplő (a két tárgy, és a víz) közös hőmérséklete lesz.
Ha előbb az első testet hűtöm le, majd kivéve a vízből a másikat hűtöm, ekkor ez a végső hőfok (a víz és a második test közös hőfoka) magasabb mint T1, mert az első tárgy hőfoka meg alacsonyabb lett mint T1. Az első tárgy alacsonyabb hőfokra való lehűtésekor jelentkező "többlet" hőtartalom nyilván a magasabb víz-hőfokban jelentkezik, ha külön külön hűtöm le a forró tárgyakat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!