Magyarország mennyire tudná használni a megújuló energiát (nap, víz, szél, biomassza, geotermikus)?
Nézd: ha ez HF, akkor oda írd.
Ha meg nem, akkor talán 1 napja volt a kérdés. Nem kéne naponta kiírni.
A megújulókkal nagy bajok vannak, de most a szebb jövő képének vakító fényével, melyet a szemünkbe süttetnek, elvakítanak, így nem látjuk.
Például a magyar csúcsterhelés az 7 GW alatt van, és már van 1 GW beépített teljesítmény napelemből. Ami miatt egy-két hete, mikor hétvégén jól kisütött a nap, Paksot vissza kellett szabályozni. Mert a megújulót ugye át kell venni. A szabályozásra kijelölt (azért kijelölt, mer szabályozható) erőművekkel egyszerűen nem tudtak annyit visszamenni. Paksnál meg euromilliók ömlenek a levegőbe és a vízbe. Meg az ócska szeneseknél, mint a történelmi filmekben, kitolják a parazsat a kazánból a meddőhányóra. :)
Szóval napelemesből már van a csúcsterhelés hetedrészét biztosítani tudó kapacitás.
Ahhoz, hogy a kérdésre válaszolni lehessen, mindenekelőtt a szakértőknek meg kellene vizsgálni tételesen, minek i az előnye és hátránya. Majd ezeket az adatokat összevetni.
Jelenleg azonban főcsapás a profitábilitás, sőt a profitmaximalizálás. Ebből pedig egyenesen következik az ellenérdekek harca, más szóval az objektív vizsgálat lehetetlensége. És a megegyezés csak utána jönne szóba.
Ma az energia előállítási fajták arányát egyhatalmas politikai csatározás dönti el, ahol mindenki hozzászól. Legkevésbé a racionalitás, kivitelezhetőség, gazdaságosság és főleg a környezetterhelés minimalizálása számít.
Vannak megújuló energiaforrások, amik viszonylag stabil, vagy kiszámítható teljesítményt nyújtanak. Hullámerőművek, geotermikus erőművek. De ezekkel is vannak problémák. Magyarországon meg ugye nincs tenger. Aztán ott a vízerőmű, ami még viszonylag stabil teljesítményt tud nyújtani, de ezeknek is van környezet- és tájromboló oldaluk. Ott a napenergia és a szélenergia, amivel jóval kevesebb közvetlen probléma van, viszont a fő gond az, hogy ezeknek a teljesítménye igen erősen ingadozik, nehezen tervezhető előre. Itt a fő probléma, hogy nem tudunk környezetbarát módon hatékonyan nagy mennyiségű elektromos energiát tárolni. Az elektromos áram olyan, amit kvázi a termelésével egyidőben fogyasztunk el.
És itt vissza tud ütni a dolog, a megújuló energia nagyobb aránya akár nagyobb környezetszennyezést is tud okozni. Az atomerőművek viszonylag tiszta energiát adnak, de ezekkel az a gond, hogy nagyon lassan lehet változtatni a teljesítményükön. Oké, tegyük fel megnézzük holnapra az időjárás előrejelzést. Napsütés várható. Remek, akkor a szükséges áram egy jelentős részét napenergiából meg tudjuk termelni, akkor holnap hajnalban elkezdjük szépen lassan levenni az atomerőmű teljesítményét. De az időjárás úgy alakul, hogy mégsem Szlovákia felett megy el az a zivatarlánc, hanem Magyarországot is érintve. Hirtelen felhők takarják el a napot, a naperőművel teljesítménye visszaesik. Az atomerőművet meg nem lehet hirtelen beizzítani. A megoldás: arra a pár órára, amíg átmegy felettük a zivatarlánc, be kell kapcsolni hőerőműveket, hogy meg lehessen termelni a szükséges elektromos energiát. Ha nem lennének napelemek, akkor nem kellett volna a hőerőműveket bekapcsolni, mert nem vettük volna vissza az atomerőművek teljesítményét.
Pl. Németországban igen előreszaladtak a megújuló energiaforrásokból való energiatermelésben. Ezt viszont el is kell tudni fogyasztani. Sok esetben Németország kénytelen nagyon olcsón elektromos áramot átadni (eladni) más országoknak, különben túlterhelődne a rendszerük. Sőt néha még ők fizetnek, csak vegye át valaki az áramot, mert még mindig olcsóbb fizetni, mint hagyni túlterhelődni a hálózatot, és utána helyrehozni a károkat.
A gond tehát nem azzal van, hogy nincs elegendő forrás ahhoz, hogy az energiaigényünket megújuló energiaforrásokból fedezzük, hanem hogy nem tudjuk ezt stabil módon megtenni, illetve nem tudjuk az energiát tárolni. Lehetne olyat csinálni persze, hogy mondjuk a megtermelt napenergia egy részét arra használjuk, hogy vizet pumpáljunk fel mondjuk egy folyóhoz közeli hegyre, majd mikor nincs napsütés, akkor ezt leengedve vízerőműként visszatermeljük az áramot. De szerintem igen erősen tiltakoznának a környezetvédők is, meg a környező lakósok is, ha ilyet akarna valaki építeni… Mondjuk a visegrádi vártól néhány km-re.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!