Miért nem geotermikus erőművet építenek Paksra?
Az atomenergia már leáldozóban van, egyre több ország mellőzi. Csernobil, és Fukusima óta tudjuk, mennyire veszélyesek tudnak lenni az atomerőművek, és a fűtőanyag is drága.
Ezzel ellentétben a geotermikus erőmű sokkal jobban megéri anyagilag, és nem veszélyes. Mégse lobbiznak érte. Miért?
A geotermikus erőmű nem éri meg jobban anyagilag. És az atomerőmű nem veszélyes.
A csernobili és a three mile islandi katasztrófák több évtizede történtek. Azóta sokkal komolyabb előírások vannak egy erőműre, és teljesen jól kitartanak. A fukusimai katasztrófa a földrengés és szökőár miatt történt, ez minket nem fenyeget Magyarországon. Én is megfontolnám Japánban az atomenergia leépítését, de Európában egyelőre nem.
Az atomerőműveket nemhogy leépítik, hanem folyamatosan fejlesztik. A fűtőanyag nem drága, még akkor sem, ha a használat utáni raktározás árát is beleszámoljuk.
Fűteni jó a geotermikus energia, de áramot termelni nem.
A geotermikus energia kiaknázásához megfelelő adottságok kellenek, ilyen helyből pedig nincs sok a világon
Pl Izland tökéletes hely ehhez, ott ebből is nyerik az energia 100%-át
Nekünk pedig hiába van rengeteg termálvizünk, ez csak távfűtéshez meg strandokhoz elég, mivel max 80-90 fok a hőmérséklete, egy erőműhöz pedig több 100 fokosnak kéne lennie
Nem mondanám, hogy az atomenergia már leáldozóban van, viszont abban igazad lehet hogy a geotermikus erőművek a jövő.
De vannak vele problémák:
Nagyobb beruházást igényel, lehet hogy nem bírná az ország anyagilag, még ha jobban kifizetődő lenne is.
A geotermikus energia folyamatos kinyeréséhez vissza kell sajtolni a kitermelt vízzel megegyező mennyiséget, amely hazánkban geológiai adottságok miatt egyelőre nehézkes.
Nagy valószínűséggel nem Paks lenne az ideális helyszín, pedig itt van kialakítva a struktúra, távvezetékek stb.
"viszont abban igazad lehet hogy a geotermikus erőművek a jövő."
Szerintem a fúziós reaktor a jövő..
"Szerintem a fúziós reaktor a jövő."
Igen, de ezzel meg az a baj, hogy nem tudjuk hogy milyen távoli jövő, mert 50-60 év alatt sem kerültünk közel a gyakorlati megvalósításhoz.
Vagyis lehet hogy 5, de akár 50, vagy 100 év múlva lesz hasznosítható fúziós reaktor. Így erre egyelőre nem számíthatunk.
Paks biztosítja Mo. energiaigényének minimum a harmadát.
Ekkora teljesítményt geotermikus forrásból valószínűleg legalább egy budapestnyi területről lehetne összeszedni, iszonyat beruházással és az atomerőmű építésénél sokkal "űrtechnikásabb" technológiával (sokezernyi, kilométer mély hőcserélő üreg, 5-15% hatásfokú termoelemmel, vagy a gőzturbinázáshoz szükséges gőzhőmérséklethez /anélkül, hogy pár nap alatt kihűtenénk a hőforrás-területet/ a folyékony földköpenyig kéne fúrni).
Marha jó dolog a geotermikus energia, de tényleg lokálisan, mondjuk egy település fűtésére, ugyanúgy hasznos, mint egy erőmű lenne, mert annyi elektromos energiát megspórol, vagyis nem terheli az erőművet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!