Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elmagyarázná nekem valaki...

Elmagyarázná nekem valaki (lehetőleg minél egyszerűbben), hogy a klasszikus E = m x C2 képletben, a C2 ("cé négyzet) az micsoda? Annyit tudok, hogy a fénysebesség négyzete, de egyáltalán egy sebességnek a négyzete miféle mértékegység?

Figyelt kérdés

2020. ápr. 15. 01:31
1 2
 11/17 2*Sü ***** válasza:
85%

Mi a sebesség? A megtett út és az eltelt idő hányadosa. v = Δs / Δt. A mértékegysége m/s.

Mi a gyorsulás? A sebesség változásának és az eltelt időnek a hányadosa. a = Δv / Δt. A mértékegysége (m/s) / s, azaz m/s².


És itt jössz te, aki megkérdezi, hogy mégis mit jelent az időnek a négyzete, mit jelent a négyzetmásodperc. Pláne mit jelent elosztani valamit 1 négyzetmásodperccel? Hányszor van meg az x méterben az egy négyzetmásodperc? Hát noooormális?


Ez így – mármint a s² – önmagában tényleg nem jelent, nem reprezentál semmit. A m/s² az reprezentál valamit, a m/s-al kifejezett tulajdonság (sebesség) és az eltelt idő arányát.


Mondok mást…


A mechanikai munka az erő és a megtett út szorzata. W = F * s. A mértékegysége N*m.


És itt jössz te, aki nem érti… Mert mutasson neked valaki olyan téglalapot, aminek az egyik oldala 2 méter, a másik oldala meg 3 Netwon…


> sejtettem én, hogy már sokkal korábban el lett bacarintva az egész fizika


Nem az lett elbökve. Nálad lett elbökve valami a fizika megértésének elején, de úgy tűnik, hogy nem kicsit.


> milyen nagyon sokat kell a múltba visszanyúlni, a hiba felderítéséhez


A hiba csak az ön készülékében van.

2020. ápr. 15. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

"miféle mértékegység?"

Hát ha jól megnézed, akkor az egyenlet bal oldalán E van, azaz energia jellegű tag. A jobb oldal meg mc2. Maradjunk a jobb oldalon először: a tömeg mértékegységét megszorzod a sebesség mértékegysége a négyzetennel, akkor éppen kgm2s-2 lesz a jobb oldal dimenziója. És ez jó. Mert ez éppen a Joule. Ami a baloldalon van. Ez energia mértékegység... Minden stimmel mértékegység-ügyileg...

2020. ápr. 16. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:
100%

Kérdező, a #10 által belinkelt Murguly György neve mellé a Google keresőben tedd hozzá Kovács Péter nevét. Ő tételesen,megcáfolhatatlanul levezeti, hol állít csacskaságokat Murguly, aki eleinte még válaszol neki, de amint Kovács levezetéseiből kiderül a tudatlansága, többé nem bocsátkozik érdemi vitába.

Nagyon tanulságos!

2020. jún. 13. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
30%
A c négyzet a Pitagorasz tételből jön. (csak viccelek)
2021. jún. 10. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

#9

MIÉRT húztátok le 0-ra a Kérdezőt, ő szeretne megtudni többet az Einstein-féle tömeg-energia ekvivalencia elvről.

#Kérdezőnek:

Minden anyag energiaváltozása tömegváltozással is együttjár. Normál körülmények között kémiai reakciók nem prudukálnak észlelhető tömegváltozást, mert az eneriaváltozás is kicsiny.

DE atommag átalakulások, amiknek energiaváltozása extrém nagy, mérhető tömegváltozást produkál.

Erre jött rá annak idején Einstein és ezen túl megalkotta (nem alkotta meg csak rájött) az ezt leíró egyenletet ami az Einstein féle ekvivalencia elvkén fogadunk el és mai napig és ezen is túl megállja a helyét:

∆E = ∆m c2

Azaz MINDEN anyagi rendszer ∆E energiaváltozása ∆m=∆E/c2 tömegváltozással jár együtt.

Még1X: ez az Einstein féle tömeg-energia ekvivalencia elv.

2021. jún. 16. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim válasza:
A tudomány úgy működik, hogy egy feltételezést az igazol a legjobban, ha a belőle következő jelenséget utólag sikerül megfigyelni, megmérni. Nos, az eisteini képlet igazságát napnál világosabban (!) igazolták az atom- és hidrogénbombák és persze az atomerőművek is. Persze még számos más kisérlet is. Oka van annak, hogy az atomfizikusok százezrei nem cáfolják a tömeg-energia ekvivalenciát, pedig bármelyikük egycsapásra világhírű lenne, ha sikerülne neki. :)
2021. júl. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:
100%
Ha azt írom: km/ó, akkor azt mondom, hogy kilóméter, óránként. Ha azt írom, hogy m/s, akkor azt mondom, hogy méter, másodpercenként. Ezek sebességek. Ha a sebesség változik, mondjuk gyorsul, akkor azt mondom: m/s, másodpercenként, vagyis m/s/s. A tört osztása=a nevező szorzásával (ált. isk. hatodik oszt.), tehát m/s*s, vagyis méter per szekundum négyzet. Máris itt az idő négyzete, ami "értelmetlen". Annak, aki nem tud elvonatkoztatni. Annak a bizonyos C négyzetnek a mértékegysége is ilyesmi, nem a mindennapi élet része, ezért nem is kell vele foglalkoznod.
2021. júl. 6. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!