Minden hő infravörös sugárzás?
Ami a térben van, az igen.
Ami az anyagban van, az nem mind.
A "HŐ" nem túl pontos fogalom, fizikában ezért mindenféle pontosító utótagokat teszünk utána:
hőmérséklet, hőmennyiség, hőáram.
Szóval mire vagy kíváncsi, mi szerinted a hő?
Dehogy. A hő egy termodinamika folyamat mely során hőátadás történik. Ez történhet kondukció (hővezetés) formájába, mely a közvetlenül érintkező elemi részecskék között történik. Pl egy levesfőzés közben ha a levesbe marad a merőkanál , közvetlenül érintkezik a forró leves elemi részecskéivel a merőkanál elemi részecskéi és felmelegszik a kanál és rossz kivenni aztán kesztyű nélkül. Továbbá történhet konvekció (hőáramlás) segítségével pl ha jól átfúj a szél akkor fázhatsz tőle vagy a szaunába égetően forró ha ráfújsz a kezedre. A harmadik fajta fizikai jelenség pedig a radiáció azaz hősugárzás ami lehet infravörös sugárzás. Sőt nagyrészt a gyakorlatban a többi hullámtartományhoz képest nagy hőközlő képességet mutat.
Továbbá ez a három fajta jelenség (kondukció, konvekció, radiáció) a földi körülményeken belül nem teljesen elszeparáltan történik. Hősugárzás formájába közvetíti a Nap a hőt, amely esetében emberre veszélyes lehet az UV-sugárzása, nem csak hogy leégethet hanem bőrrákot is okozhat. Visszatérve a merőkanálos példához az esetben nem csak hővezetés van hanem hősugárzás is meg hőáramlás is. Ha például le van takarva a leves a fém fazékba sima klasszikus fém fogója ha van és már majd elffort a leves annyira fel van forralva és levesszük a tetejét azonnal puszta kézzel akkor amikor megégette a kezünket a vas a hővezetést első kézből tapasztaltuk meg, a tető nélkül hirtelen kiáramló vízgőz pedig a hőáramlás intenzív élménye lesz, le is forrázhatja a bőrünket.
Ugyanakkor viszont történik hősugárzás is közben. Infravörös fotonok keletkeznek. (Legalábbis ami hősugárzás formájába történik azon belül az lesz a domináns.)
"Ami a térben van, az igen."
Egyrészt mint mondtam, csak ez lesz a domináns sima földi körülmények között, a többi hullámhosszba is történik. Továbbá belemehetnénk ősrobbanás meg extrém forró körülmények, olyan forró, hogy ahhoz képes egy jégverem a Nap közepe. Infravörös fotonokat a legkönnyebb kelteni, elég csak ha összedörzsölöd a két kezed, már gyártod ezen fotonokat, de még ezt se kell tenned igazából akkor is gyártod őket. Azért keletkezik olyan könnyen mert nincs nyugalmi tömege. Ha viszont már 10 milliárd fok meleg lenne akkor az már nem csak fotonokat gyártana, elektronokat is, de csak párban a pozitron párjukkal együtt kvázi "teremtés", mint ősrobbanáskor az ősleves melyben a nagy hő létrehozta az anyagi részecskéket.
A válasz határozott NEM.
Az infravörös sugárzás a hőenergia terjedésének egy formája.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!