Milyen hullámhosszú a falon is áthatoló hősugárzás?
Főleg nyáron, naplemente után, az utcán sétálva szoktam azt tapasztalni, hogy mikor panelházak mellett megyek el, megcsapja az arcom, a karom némi meleg hőhatás, egyértelműen a mellettem lévő betonház falából, amit a tűző nap korábban hosszú órákig melegített. Ha viszont odamegyek és megérintem a falat, az már hideg, vagy csak nagyon picit langyos. A hőhatás azonban olyan erős, mintha kisebb tábortűz mellett lennék.
Nyilvánvalóan ott lesz a titok nyitja, hogy van olyan hullámhosszú infravörös sugárzás, ami képes átmenni a falon. Ez jóeséllyel magasabb hullámhosszú, mint az, amiben a biztonsági-, illetve a kézikamerák látnak, vagy épp a tévétávirányítók működnek. :) Az infravörös tartomány 700 nanométertől 1 milliméterig terjed, avagy frekvenciáját tekintve 300 GHz-től 430 THz-ig (430 000 GHz). Azt szeretném megtudni, hogy a fentebb említett jelenségért felelős hőhatás frekvenciában és hullámhosszban a spektrum mely részén helyezkedik el.
Azt kell mondanom, hogy rosszul értelmezed a jelenséget. :)Arról van szó ugyanis, hogy ilyenkor a fal nem átereszti, hanem kisugározza a napközben "begyűjtött" energiamennyiséget. A kisugárzó elektromágneses sugárzás hullámhossza (ezáltal a frekvenciája) a hőmérséklet függvénye. Ahogy veszíti az energiát, azaz hűl, a hullámhossz is változik. Meddig sugároz? Ameddig a környezettel egyensúlyba nem kerül. Vagyis akkor is, csak olyankor már a környezetből érkező és a kisugárzó energia azonos mértékű. Ezért "egyensúlyi" az állapot.
Persze, igen, létezik olyan hullámhosszúságú elektromágneses sugárzás ami kevéssé nyelődik el a betonfalban, de az nem infravörös tartományba esik. Annak a hullámhossza lényegesen nagyobb, azaz jóval alacsonyabb frekvenciájú annál. (Mármint az infravörös teljes tartományánál. Ezekhez a frekvenciákhoz nagyon alacsony "hőmérsékletek" járulnának, közel a nulla Kelvinhez.)
Tehát nyilván nem az "áthaladó", hanem a "kisugárzó" hőenergiát érzékeled, ami jellemzően egy napsütötte betonfal hőmérsékletének megfelelő infravörös sugárzás.
Hogy milyen hullámhossz tartományba esik, az kizárólag a fal hőmérsékletétől függ. :)
dellfil
Sima konvekciós hőátadást érzékelsz, amit a levegő közvetít. Ne röhögtessük egymást a hősugárzással. Egy 40 fokos és egy 20 fokos betonfal sugárzása között alig van különbség, az abszolút hőmérsékletük aránya jelentéktelen még a negyedik hatványon is, márpedig a hősugárzás ezen múlik. Ha egy 20 fokos fal feketetest sugárzása nem csapja meg a karodat, bőrödet, akkor a 40 fokosé se fogja, mivel alig 30%-kal nagyobb.
Ha ezt éreznéd, akkor két 20 fokos betonfal közé állva egyenesen megsülnél, mert az 100%-kal több :)
Az egész teljesen elenyésző a levegő által közvetített hőcseréhez képest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!