Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Én is ugyan akkora erővel...

Én is ugyan akkora erővel hatok a Földre?

Figyelt kérdés

Én is ugyan akkora erővel hatok a Földre, mint a Föld rám. Newton III. alapján ez következik. Nem számít, hogy a tömegünk nem azonos? Ez alapján: ha egy labdát lerajzolok egy asztalon nyugalomban és jelölöm a lefelé mutató gravitációs erőt, akkor miért nem rajzoljuk be ennek az ugyan olyan nagyságú ellenerejét?

(általános iskola!)



2020. márc. 27. 00:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

1: Igen.

2: Berajzolhatod. Csak a normál számításoknál a labdára ható erőket rajzoljuk, és itt ebből csak egy van.

Mivel általában nem az érdekel téged, hogy a labda merre fogja húzni a Földet.

2020. márc. 27. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

"Nem számít, hogy a tömegünk nem azonos?"

A vonzóerő két tömeg között hat. Nem az egyik hat a másikra, és külön a másik is hat az egyikre, hanem a kettő között hat egy vonzóerő. Ez az erő jelenik meg mindkét testnél, ellenkező előjellel.

"miért nem rajzoljuk be ennek az ugyan olyan nagyságú ellenerejét?"

Ahogy #1-es válaszoló már leírta, berajzolhatnánk, ha a Földre ható erő, vagy annak következménye lenne a vizsgálat egyik tárgya. Például ha a Föld-Hold rendszer mozgását akarjuk leírni, akkor ott már a Földre és a Holdra ható erőket is berajzoljuk, mert mindkettő mozgását vizsgáljuk.

2020. márc. 27. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 dq ***** válasza:
20%

Sőt, ha a labda az asztalon van, akkor berajzolod rá a nyomóerőt, és a nyomóerő ellenerejét szintén nem.


Nem tudom, hogy mennyire algoritmikusan tanítják az ábrát, de gyakran csak a rendszerre (labda) ható erőket elég berajzolni.

2020. márc. 27. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
29%

Tehát az első két választ nyomatékosítva, elsőnek a célt kell vizsgálni! Mi a a kérdés, mit szeretnénk tudni. És érdemes erre koncentrálni, a többivel meg nem törődni, különben könnyel el lehet bizonytalanodni.

Például a labdánál lehet kérdezni, mekkora a labdára ható gravitációs erő? ekkor az általad mondottat rajzolod és vége. Ezen felül még lehet sok minden, de azt senki nem kérdezte. Ha viszont a kérdés úgy szólt volna, hogy a labda mekkora erővel hat az asztalra, akkor előbb megállapítod a labdára ható gravitációs erőt, megállapítod a III. törvény alapján, hogy a labda ugyanekkora erővel nyomja az asztalt, tehát így válaszolhatsz a kérdésre. De a legfontosabb (az iskolákban, bármilyen szinten), hogy mindig előbb a kérdést kell értelmezni és megérteni. Mert abból következik, hogy a sok ismeretből mit érdemes előszedni. Például beszélhetnél arról is, hogy az erő belapítja a labdát, ami sok egyéb problémát is felvet, de kizárólag arra jó, hogy jól összezavarjon, elbizonytalanítson és elvigye a rendelkezésre álló időt. A hibás dolgozatok jelentős része ettől lesz elégtelen, nem az eleve hibás gondolattól.

2020. márc. 27. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 dq ***** válasza:
55%

> „Például a labdánál lehet kérdezni, mekkora a labdára ható gravitációs erő? ekkor az általad mondottat rajzolod és vége.”


Ennek van bármi értelme? Csinál ilyet bárki?

Akkor rajzolsz erőt, ha az az erő hat, és akkor meg már muszáj vagy felrajzolni az összeset.

2020. márc. 27. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 dq ***** válasza:
29%

> „Ha viszont a kérdés úgy szólt volna, hogy a labda mekkora erővel hat az asztalra, akkor előbb megállapítod a labdára ható gravitációs erőt, megállapítod a III. törvény alapján, hogy a labda ugyanekkora erővel nyomja az asztalt, tehát így válaszolhatsz a kérdésre.”


WTF

A nyomóerő _nem_ a gravitációs erő, newton III-törvénye szerinti ellenereje. Ez baromság. Ezt leírod dolgozaton, akkora karó az egész, hogy kilóg a krétából. Bukj vissza az első osztályig kártya. Ideális esetben banánt érne gyakorin.

2020. márc. 27. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
72%

Ha az a kérdés, hogy a labda az asztalon miért van nyugalomban, akkor pl. fel lehet rajzolni a labda gravitáció miatti súlyát, és az asztal által kifejtett (ébredő) ellenerőt is. Ezek lesznek egyensúlyban, ezért nem gyorsul a labda. A gravitáció lefelé húzza, az asztalban ébredő ellenerő pedig felfelé nyomja, az eredő erő nulla.


Ha nem lenne asztal, és a labda gyorsulva zuhanna (mondjuk nincs légellenállás), az már egy külön érdekes eset. Külön vita tárgya szokott lenni (a gyk-n is), hogy ilyenkor mi mire hat és mi az ellenerő. :))

2020. márc. 27. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 dq ***** válasza:
55%
A nyomóerő a newtoni fizikában _nem_ a gravitációs erő ellenereje.
2020. márc. 27. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
56%

Mármint milyen "nyomóerő"? Amit a labda fejt ki az asztalra? Az a gravitációs tér okozta súlyerő.


Amúgy kezdődik... :)) Mi is az a "gravitációs erő"?

2020. márc. 27. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 dq ***** válasza:
Nem, a másik nyomóerő, ennek az ellenereje.
2020. márc. 27. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!