Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha Newton szerint minden...

Ha Newton szerint minden erővel szemben ugyan akkora ellenerő hat, hogyan mozgunk, vagy kerül mozgásba bármilyen test?

Figyelt kérdés

Például:

Ha én erőt fejtek ki a kihúzott fiókra, azzal szemben ellenerő hat, ha ez ugyan akkora, mint az általam kifejtett erő, hogyan sikerül mégis betolnom a helyére?


Nemrégiben tanultuk ezeket a dolgokat és elképzelésem sincs, ez hogyan működik, a tanárunk pedig nem fejti ki soha, csak szárazon tálal mindent aztán számon kéri.


Valaki megtenné, hogy érthető formában leírja nekem miként van ez?



2020. febr. 5. 12:02
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
22%

Úgy, hogy az ellenerőt kémiai energiával kiegyensúlyozott.


Eleve a mozgás indítása kémiai energia, az izmok összehúzódnak és megmozdítod a fiókot. Eközben a talpaddal a talajhoz tapadsz és a vázizomrendszereddel megtartod.


Ha mindezt csúszós szilikonolajos talajon tennéd akkor te is hátracsúsznál... mert nem tudnád ellensúlyozni a visszaható erőket.

2020. febr. 5. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
81%

Mert nem ugyanazon a testen hatnak.

A te általad kifejtett erő a fiókra hat, a fiók által kifejtett ellenerő pedig a tenyeredre (érezheted is). A fiók gyorsulása a fiókra ható erővel arányos, a tenyeredre ható erő lényegtelen. Vagy pl. te a talpaddal tolod hátra a Földet, téged tol előre a Föld, egymáshoz képest elmozdultok, tudsz járni.

2020. febr. 5. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim ***** válasza:
62%

Én tök hülye vagyok a fizikához, buktam is belőle (szintén rossz tanárom volt), ezért lehet, hogy baromságot mondok, szóval majd kijavítanak a többiek. :)

Amikor kihúzod a fiókot, annak csak tehetetlensége van, amit a súrlódás okoz. Te ezt a tehetetlenséget, surlódást győzöd le az izmaiddal.

De ha pl elüt egy autó, akkor te is akkora erővel ütöd meg az autót, mint az téged. Csak az autónak nagyobb a mozgási energiája, meg a tömege is. De ha te lennél 1 tonna, az autó meg 70 kiló, akkor az pattanna le rólad, nem te róla.

2020. febr. 5. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés nagyon jó. Két esetet érdemes vizsgálni:

1. Amikor a fiókot elkezded betolni, akkor a fiók felgyorsul egy adott sebességre. Ez úgy lehet, hogy az általad kifejtett erő és a fiók felől ébredő ellenerő azonos nagyságú, de különböző tömegeket gyorsít. (A súrlódás csak növeli a két erőt, de a nagyságuk akkor is azonos lesz.) Egyik oldalon ott a fiók tömege, másikon a Föld tömege, hiszen a lábaddal a talajhoz támaszkodsz, nem csúszol arrébb. A két tömeg közül a kisebbik fog jobban felgyorsulni ugyanazon erőhatásra, de amúgy elvileg a fiók és a Föld is elmozdul, ellentétes irányban. Newton III. törvénye nem állít olyat, hogy a két erő hatására nem történhet semmilyen elmozdulás. (Ld.pl. két egymás felé mozgó mágnes.)

2. Amikor már egyenletes sebességgel mozog a fiók, akkor ezt épp azért teheti meg, mert a rá ható erők eredője nulla, mintha egyáltalán nem is tolnád. Itt már csak a súrlódás legyőzéséhez szükséges erővel hatsz, de az már nem a fiókot gyorsítja, csak a súrlódási erővel tart egyensúlyt. (Az előző esetben is megvolt ez, de akkor ennél nagyobb erőt fejtettél ki.)

+

[link]

2020. febr. 5. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
100%
#1! Milyen kémia?
2020. febr. 5. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 A kérdező kommentje:

Nézzetek hülyének, de ezt én továbbra sem értem.


Ha egyszer minden erőre azonos méretű ellentétes erő hat, akkor ha én X erővel nyomom a fiókot, ő X erővel nyom engem, ha pedig növelem az erőt, hogy a fiók megmozduljon, az ellenerő ugyan úgy növekszik törvényszerűen.


Ebben az esetben elméletileg teljesen mindegy mekkora az erő, mert az ellenerő is ugyan akkora. Ha viszont én tudom kompenzálni a testemmel, az is erőhatásként érvényesül, amit Newton ellenereje megint kiolt.


Még valaki?

2020. febr. 5. 13:12
 7/38 anonim ***** válasza:
100%

Megpróbálok nekifutni még egyszer: más-más testen hat az erő és az ellenerő!

Egy adott test mozgásánál csak az számít, milyen erők hatnak az adott testre!

A FIÓK mozgásánál csak a FIÓKRA kifejtett erő számít. Az, hogy a kezedre mekkora ellenerő hat (és hogy az izmaid, csontjaid, talpad révén te mit kezdesz az ellenerővel), a FIÓK mozgása szempontjából lényegtelen!

2020. febr. 5. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
80%

#3

"Amikor kihúzod a fiókot, annak csak tehetetlensége van, amit a súrlódás okoz. Te ezt a tehetetlenséget, surlódást győzöd le az izmaiddal."

Csak zárójelben: súrlódásmentesen mozgó fiókot (mondjuk légpárnás sínen mozgó fiókot) sem lehet erőhatás nélkül felgyorsítani. A tehetetlenség a testek azon tulajdonsága, hogy véges erő hatására véges gyorsulásuk lesz. A tehetetlenséget jellemző mennyiség a tömeg. Pl. egy kamion gyorsításához sokkal nagyobb erő kell, mint egy fiókéhoz.

Az persze igaz, hogy ha van súrlódási erő, az nehezíteni fogja a dolgodat.

2020. febr. 5. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 Wadmalac ***** válasza:
68%

"Ha egyszer minden erőre azonos méretű ellentétes erő hat, akkor ha én X erővel nyomom a fiókot, ő X erővel nyom engem, ha pedig növelem az erőt, hogy a fiók megmozduljon, az ellenerő ugyan úgy növekszik törvényszerűen."


Az a baj, hogy értem a problémádra adott válaszok okát, ezért nem tudom, hogy ha nem érteném, akkor érteném-e a magyarázatokat. :D


Ezért inkább megpróbálom én is.


Maradjunk a fiók-kihúzásnál.

Te egy bizonyos erővel húzod a fiókot. Ez a komplett erő hat a fiókra. De pontosan ekkora erővel hat a fiók a kezedre. Ezt takarja a erő-ellenerő azonossága.


Azt mondod, ha az erők kiegyenlítik egymást, nem lesz mozgás.

Nem is lesz!

Mármint a kezed és a fiók egymáshoz képest nem is fog mozogni.


A tömeg-erő-gyorsulás stb. téma már nem erről szól.

2020. febr. 5. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:

"Ha viszont én tudom kompenzálni a testemmel"

Az a helyzet, hogy a fiókra ható erők a fiókot fogják mozgatni. A rád ható erők pedig azt eredményezik, hogy neki tudsz támaszkodni a fióknak, a fiók fékez téged, és nem esel bele a szekrénybe.

Kérdezz csak meg egy focistát, milyen érzés luftot rúgni.

Olyankor ugye nincs ellenerő, és magának kell lefékeznie a lábát.

2020. febr. 5. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!