Ha Newton szerint minden erővel szemben ugyan akkora ellenerő hat, hogyan mozgunk, vagy kerül mozgásba bármilyen test?
Például:
Ha én erőt fejtek ki a kihúzott fiókra, azzal szemben ellenerő hat, ha ez ugyan akkora, mint az általam kifejtett erő, hogyan sikerül mégis betolnom a helyére?
Nemrégiben tanultuk ezeket a dolgokat és elképzelésem sincs, ez hogyan működik, a tanárunk pedig nem fejti ki soha, csak szárazon tálal mindent aztán számon kéri.
Valaki megtenné, hogy érthető formában leírja nekem miként van ez?
"Ha egyszer minden erőre azonos méretű ellentétes erő hat, akkor ha én X erővel nyomom a fiókot, ő X erővel nyom engem, ha pedig növelem az erőt, hogy a fiók megmozduljon, az ellenerő ugyan úgy növekszik törvényszerűen"
Igen, csak épp ugyanakkora erő bőven hamarabb fog elmozdítani egy 1-2 kilós fiókot, mint egy több tucat kg tömegű embert.
7-es:
Oké, ez eddig stimmel, de akkor rugaszkodjunk el egy kicsit. Az űrben gyorsított rakéta által keltett energia mire hat? Csak mert odakinn túl sok minden nincs általánosságban. A hajtómű által ellökött anyag a rakétát hajtja, de mikor eldobok egy követ, a kezem nem indul el hátrafelé, csak a kő "repül" el.
Képzeld el, ahogy Chuck Norris fekvőtámaszt nyom. Ő nyomja a Földet lefelé, és a Föld nyomja őt felfelé. Mindkét erő ugyanakkora és ellentétes irányú.
Vajon a Chuck Norris által kifejtett erő fogja a Földet megmozdítani, vagy fordítva?
Vagy mondjuk, hogy egy üstökös száguld a Jupiter felé. A köztük ható gravitációs erő egyetlen képlettel számolható, mindkettő ugyanekkora erővel hat a másikra. De vajon melyik fog jobban gyorsulni a másik felé, a pici üstökös, vagy a hatalmas Jupiter?
"mikor eldobok egy követ, a kezem nem indul el hátrafelé"
De: közben fékeződik.
Próbáld csak ki, hogy üresen milyen gyorsan bírsz "dobni", és egy 8 kg-os követ mekkora sebességgel tudsz eldobni?
Minél nagyobb tömegű tárgyat próbálsz elmozdítani, annál inkább úgy érzed, hogy egy falnak mentél neki.
Még egy dolog: próbálj meg csónakból dobni - de úgy, hogy a csónak vége felé fordulsz, és úgy hajítasz el egy jó nehéz tárgyat.
El fog indulni a csónak ellenkező irányban. Mivel ilyenkor a lábaddal nyomod.
"mikor eldobok egy követ, a kezem nem indul el hátrafelé, csak a kő "repül" el"
Súlytalanságban te magad mozdulsz hátrafelé. A földön állva pedig a Földet fogod kicsit hátrafelé lökni.
"Az űrben gyorsított rakéta által keltett energia mire hat?"
Nem a rakéta kelti az energiát, hanem az üzemanyag égetése az egyik oldalon Newton III. törvénye értelmében erőt fejt ki a rakétára, amitől az gyorsul.
"de mikor eldobok egy követ, a kezem nem indul el hátrafelé, csak a kő "repül" el."
A kő folyamatosan indulna hátrafelé, csak épp útban van a kezed. Ezért nyomja a kő a kezed mialatt dobod.
A rakéta hajtóműben a gáz nyomása a gázt hátrafelé tolja, a rakétát előre.
Dobáskor a karod pedig hátrafelé indulna, de mivel a válladhoz van csinálva, ezért arra fejt ki erőt. Kézfejed a csuklódat nyomja hátrafelé, az a karodat, stb.
"Az űrben gyorsított rakéta által keltett energia mire hat? Csak mert odakinn túl sok minden nincs általánosságban. A hajtómű által ellökött anyag a rakétát hajtja, de mikor eldobok egy követ, a kezem nem indul el hátrafelé, csak a kő "repül" el."
Pedig pontosan ugyanaz történik.
A kő esetén nem a kezed indul el hátrafelé, hanem te, teljes egészedben indulnál el hátrafelé, ha nem állnál a talajon, súrlódással.
Próbáld meg a kőeldobós trükköt jégen, korcsolyával állva. Akkorát esel, mint a ház. Éppen mert a kő is visszatol téged.
Két szkafanderes alak lebeg az űrben, egymástól pár méternyire. Nincs rakétájuk, nincs semmi amit eldobhatnának, semmit nem tudnak levenni a szkafanderjükről, nem tudják kilyukasztani a szkafanderjüket.
Kérdés az, hogy közelebb tudnak e kerülni egymáshoz, úgy hogy a fénynyomást sem használhatják, nem lévén lámpájuk, és minden naprendszertől távol vannak.
(Saját gravitációjukat most felejtsük el, mert csak egy-két óra idejük van találkozni, és legalább tíz méterre vannak egymástól.) Na mit felejtettem ki? :DDD
Tehát hogyan kerülnek közelebb egymáshoz? (Ja, már sok-sok ideje nem változik a távolságuk.)
Az én érzésem szerint sehogy sem tudnak változtatni a helyzetükön. Miért? Azért, amiről ennek a topicnak szólnia kellene. :)
Kérdező! Gondolj bele, mi is az erő-ellenerő jelentősége. Előttem már sokan megkísérelték megválaszolni, általában jól... (szerintem!)
dellfil
"Tehát hogyan kerülnek közelebb egymáshoz? (Ja, már sok-sok ideje nem változik a távolságuk.)
Az én érzésem szerint sehogy sem tudnak változtatni a helyzetükön."
Szkafiból levegőt kiengedni éri?
Mark Watneynek bejött.
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!