Egy külső szemlélő számára két egymást követő c-1m/s sebességű jármű mekkora sebességgel tud kommunikálni oda-vissza?
"Vagy ha jelentős a gravitáció akkor pedig nem tekinthetjük inerciarendszernek, ekkor nincs olyan hogy hozzám képest c-1 m/s sebességgel halad, csakis lokális inerciarendszerekről beszélhetünk."
nemertem miaz h nincs olyan h hozzam kepest mennyivel halad, marmint oké ha messze vagy tőllük akkor oké de lokálisan elsőrendig minkoszki metrika van.
meg ha fényről van szo akkor huzol szepen egy null geodezat kozted meg a ket urhajo kozott aztan csinalsz fermi normal koordinatakat es proper timeba mérsz. pl affine parameterben a nullgeodezia menten nezed annak valtozasat a proper (eigen-) idodhoz kepest.
persze felteve h a vilagod null geodeziasan teljes, azaz nincsenek benne szingularitasok pl
Picit változna. (mmint komolyan!)
Fizikában gyakran vannak folytonos dolgok, ez ilyen
Kicsit változás -> kicsit változás
"nemertem miaz h nincs olyan h hozzam kepest mennyivel halad, marmint oké ha messze vagy tőllük akkor oké de lokálisan elsőrendig minkoszki metrika van."
Nem jól fogalmaztam, sorry. Úgy értettem, hogy a gravitáció mentes Minkowski téridőben végtelen hosszúak az inerciarendszerek. Ez esetben meg lokálisak. Az hogy mekkora egy ir. az attól függ mekkora hibahatárral fogadjuk el még ir-nek. Ezért csak adott hibahatáron belül lesz igaz, nem úgy mint előbbi esetben ahol abszolút pontosan kijön.
dq
Persze rádnézek,a második approachodban az időt meg a bosszúságot is fordítva transzformáltad, pl. gamma*T_M = T és nem fordítva.
Az első válaszodat pedig nézem, de nem értem, mi történik benne. Egyáltalán mi az a (c+1) az egyik tört alján (számláló v nevező ki tudja hogy hívják...) ?
A c+1 az agyhalál, a #2-es válasz elállította a neuronjaim. Helyesen:
: t_hátra = 1m/(c+(c-1m/s)) ~= 1m/2c = 1.667 ns
idő kell az álló rendszerben, amíg az elöl haladó űrhajó jele eléri a mögötte haladót. Viszont ez a 2-es faktor nem segített, szoroznia és nem osztania kellett volna, most már 4-es szorzó van a 2 megoldás között.
Az elnevezéseimet egy kicsit kifejtem.
: álló rendszer: ebben vagyunk mi, ebben mozognak a járművek c-1m/s sebességgel, ebben a rendszerben követik egymást 1m távolsággal.
A #7-es válaszom ebben a rendszerben számol:
hátulról előre
: t_előre = 1m/(c-(c-1m/s))=1s
alatt ér az üzenet, elölről hátra pedig
: t_hátra = 1m/(c+(c-1m/s))~=1m/2c=1.667 ns
alatt.
: mozgó rendszer M: az a rendszer, amelyben a járművek állnak. Ebben a rendszerben a járművek távolsága
: d_M = 1m*γ
és ebben a rendszerben a jel oda-vissza terjedéséhez
: 2*d_M/c
időre van szükség.
Neked nem ezek jönnek ki az álló és mozgó rendszerbeli értékekre?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!