Micellák milyen alapon állnak össze (kémia)?
Szóval nem értem magát a jelenséget.
Van pár dolog, amiket tudok meg értek, pl: a nagyméretű zsírsavoldalláncot és poláros feji részt tartalmazó szerves molekulák ha nagy koncentrációban vannak jelen az oldatban, akkor használhatjuk őket oldásra. Az oldás hatékonyságát az adja, hogy a hidrofób farokkal fordul befelé és a hidrofil fejjel lesz kívül.
Viszont én már olyan képeket is láttam, hogy teljesen máshogy fordultak (hidrofillal belül-hidrofóbbal kívül, vagy csak azonos polaritású résszel egyirányba fordultak és ilyen réteget képeztek). Szóval nem pontosan értem, hogy mitől függ, hogy melyik rész hova fordul.
Mikor körbefognak a micellák egy szennyeződést, akkor a szennyeződést mindig ellentétes polaritású/töltésű az őt körülölelő micellákéval?
A micellák maguk miért fordulnak azonos polaritású részeikkel közelebb egymáshoz?
Nem az volt hogy ellentétes töltésű anyagok vonzzák és azonosak taszítják egymást?
Ja és van a feji részben egy olyan hely, ahol a foszfátcsoport egy észterkötéssel csatlakozik a glicerinhez. A foszfátnak egyszeresen negatív töltése van (az oxigénnél). Akkor ez igazából egy savmaradékion?
Köszönöm!
A hidrofil rész a víz felé fordul, vagy apoláris oldószerben egymás felé.
A hidrofób rész egymásfelé fordul vízben, vagy apoláris oldószer felé.
Igen, savmaradék ionokból állnak javarészt.
Tisztításkor a kosz is nem víz a hidrofil rész szempontjából, ezért cuppan rá, aztán addig addig feszegeti ez a törekvése a koszt, hogy bekerül a micella belsejébe.
Kicsit konyhanyelvű, de remélem segített.
Aha, köszi, segítettél!!
Igazából még van egy kis kavar, úgy érzem. Tehát itt attól függ, hogy mi- mifelé fordul, hogy apoláris-e vagy sem az oldott anyag. És ha pl csak egy ion van ott, akkor köré is gyűlnek micellák? Vagy az ion körül csak marad a sima hidrát/szolvátburok és a micellák csak nagyobb mértékű molekuláknál jöhetnek szóba?
Azért jön létre micellákból általában kolloid oldat, mert az tartalmaz apoláros és poláros részt is?
Ezen az oldalon: [link]
...a “Most akkor a micella jó vagy rossz?” rész fölött van 1 kép, aminél az utolsó ábrár szintén nem értem. Miért helyezkednek el rétegződve a micellák?
Válaszodat előre is köszönöm!
Ha jól gondolom, hogy te mire gondolsz, az egy filmréteg.
A sejthártyánk is hasonlóan épül fel, csak az kettős foszfatid réteg poláris fejek kifelé néznek, belül pedig a farkacskáik vannak. Ezért nem tudnak pl az apoláris anyagok beoldódni egy sejtbe.
Az hogy egy micella belsejébe mi fér bele így kapásból nem tudom, de lipidrendszerekkel már dolgoznak, hogy a belsejükben gyógyszert rejtve lehessen alkalmazni őket (MTA).
Ionokat közvetlen nem vesznek körbe, itt az oldószeren van a hangsúly elsősorban.
Azért alkotnak kolloid rendszert, mert micellákká összeállva már elérik a kolloid mérettartományt.
Tisztában vagyok az entrópia fogalmával, és a spontán reakciókéval is.
Szóval megpróbálhatod leírni! ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!