Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ellenszerrel el lesz...

Az ellenszerrel el lesz tüntetve a koronavírus a Földről?

Figyelt kérdés

Vajon végleg felszámolja a tudomány ezt a vírust, mint a pestist, vagy továbbra is létezni fog?


Ez utóbbi esetben már semmiféle jelentősége nem lesz, hiszen olyan lesz, mint egy sima influenza. Bemegy az ember a gyógyszertárba és megveszi az orvoságot.


De akkor is... Szóval létezni fog?


2020. márc. 15. 09:02
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

Ha a korona vírusra volna ellenszer, mondjuk fel lehetne számolni.

De a helyzet az, hogy a vírusok mutálódnak, változnak és akkor lesz másik vírus és az betegíteni az embereket.

Szóval kezdődne minden előlről...

2020. márc. 15. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 EagleHUN ***** válasza:
100%

"Mi a különbség a védőoltás és az ellenszer között?"


A védőoltás felkészíti az immunrendszert a kórokozóra pl a vírusra. Így amikor esetleg fertőződés történik a védő oltott nem betegszik meg és nem terjeszti a vírust! Ha sok embert oltanak be akkor statisztikailag lecsökken egy nagyobb járvány kialakulásának veszélye.


Bár már van néhány vírusellenes gyógyszer is, általánosságban jellemző hogy a legtöbb vírus ellen egy már kialakult fertőzésnél nincsen mivel fellépni!

A gondos ápolás vagy pl jelen koronavírus esetében a lélegeztetőgép növelik a túlélési esélyeket.


Antivirális szerek mindössze néhány évtizede léteznek.

És csak néhány víruscsalád ellen bevethetőek.


[link]


"

Megelőzés és kezelés


A vírusok a gazdaszervezet saját rendszereit használják a szaporodásukhoz, azért az ellenük használt gyógyszerek komoly toxikus hatásokat okoznának. Általában vagy vakcinákat alkalmaznak a fertőzések megelőzésére, vagy a vírusok saját proteinjei ellen tervezett szelektív antivirális szereket használnak a kezelés során.

Vakcinák


Az oltás olcsó és hatékony módja lehet a fertőzés megelőzésének. Már azelőtt alkalmazták őket, hogy magukat a kórokozókat felismerték volna. A lakosság beoltása drámai módon lecsökkentette a gyermekbénulás, kanyaró, mumpsz vagy rózsahimlő előfordulását,[164] a feketehimlőt pedig teljesen kiirtotta.[165] A vakcinák legyengített kórokozót vagy annak tisztított proteinjeit, antigénjeit tartalmazzák, amelyek beindítják az ellenanyag-termelést és a tényleges fertőzést az immunrendszer már csírájában képes elfojtani.[166] Teljes vírust tartalmazó oltóanyagok beadása veszélyes lehet gyenge immunrendszerű páciensek esetén, mert esetleg kialakulhat az eredeti betegség.[167] Újabban biotechnológiai és molekuláris klónozási módszerekkel csak a vírusproteint állítják elő. Az így készült vakcina (például a hepatitisz B ellen) ebből a szempontból teljesen biztonságos.[168][169]

Antivirális gyógyszerek


A gyorsan szaporodó, nukleinsavaikat állandóan szintetizáló vírusok ellen gyakran nukleozidanalógokat (módosított DNS-alegységeket) adnak gyógyszerként, amelyek beépülnek a másolódó genomba, de utána az enzimek nem tudják folytatni a DNS-láncot és a replikáció leáll.[170] Ilyen a herpes simplex vírus ellen alkalmazott aciklovir vagy a HIV és hepatitisz B elleni lamivudin. Az aciklovir az egyik legrégebbi és leggyakrabban felírt antivirális gyógyszer.[171] A gyógyszerek a vírus életciklusához szükséges fontos enzimeket is blokkolhatják, ilyenek például a HIV ellen adott proteáz-inhibitorok.


A krónikus hepatitisz C ellen hatékony a nukleozidanalóg ribavirin és interferon kombinációja,[172] a hepatitisz B kezelésre pedig lamivudint alkalmaznak.[173]

"

2020. márc. 15. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 EagleHUN ***** válasza:
60%

Koronavírus fertőzöttségre ellenszer nincs és nem is dolgoznak ilyesmin!


Védőoltáson dolgoznak.


Tehát egy következő járvány esetleg megakadályozható lesz majd.

2020. márc. 15. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 sadam87 ***** válasza:
100%

#10

Valóban biológusként végeztem, de ebben a témában nem vagyok szakértő. Ugyanakkor amit tudok, illetve a véleményemet szívesen megosztom.

Mennyire veszélyes? Nos a WHO jelenlegi becslése a halálozási rátára 3,4%. Azaz a megfertőzöttek 3,4%-a hal bele a járványba.

[link]

Ugyanakkor tudni kell, hogy ez az érték nem pontos, hiszen folyamatban levő járványról van szó. Másrészt területről területre is változik. Dél-Koreában, ahol viszonylag jól kezelik a járványt, 1% alatt van a halálozási ráta, Olaszországban, ahol (legalábbis északon) túlterhelődött az egészségügyi rendszer jelenleg 7% körül van. Szóval nagyban függ a járvány kezelésétől.

Emellett függ a veszélyesség az életkortól, illetve a krónikus betegségek is növelik a halálozás kockázatát.

[link]

Illetve biztosan vannak olyan fertőzöttek, akiknél nem derül ki, hogy koronavírusosak (mert például nem mutatnak jelentős tüneteket), ezért valószínűleg a tényleges halálozási ráta valószínűleg kicsit alacsonyabb. Erről a témáról egyébként a Zállatorvos készített egy új videót.

https://www.youtube.com/watch?v=fBVoXWOPYCc


"Akkor jogos ez a nagy pánik?"

A pánik az nem jogos, sőt nagy károkat tud okozni. Az viszont, hogy járványügyi intézkedéseket vezetnek be, illetve hogy fokozottan vigyázunk ebben az időszakban az egészségünkre és lehetőleg minél kevesebbet találkozunk emberekkel az nem pánik!!!! Az a lehető legjobb mód arra, hogy megfékezzük, vagy legalább lassítsuk a járványt!

Egyes fórumokon terjeng, hogy az új koronavírus fertőzés olyan, mint az influenza. NEM, nem olyan!!! A szezonális influenza halálozási rátája kb. 0,1%. A COVID-19 halálozási rátája még a fiatalok és a középkorúak között is nagyobb ennél, pedig az influenza is főleg az időseket támadja. (Kisgyerekek között viszont tudtommal még nem történt koronavírus okozta halálozás.) Ráadásul az influenza ellen van kifejlesztett védőoltás, és vannak antivirális szerek is (bár azt bevallom, nem tudom pontosan mennyire hatékonyak).

Szóval pánikolni nem kell, de az óvatosság nagyon fontos!!

"Másrészt mennyi időbe telhet az ellenszer, védőoltás kifejlesztése kb?"

A védőoltásra olyanokat olvastam, hogy kb. egy év. (De tényleg nem értek hozzá.) Más vírusok ellen kifejlesztett szereket már most is tesztelnek koronavírus betegeken, úgy tudom, vannak ígéretes eredmények. Azt nem tudom, ott mikorra várható a rutinszerű használat.


#13 (EagleHun)

"Koronavírus fertőzöttségre ellenszer nincs és nem is dolgoznak ilyesmin!"

Dehogy nem dolgoznak rajta. (Bár az tény, hogy még nincs.) Egyelőre a már meglevő gyógyszerek között keresnek olyat, ami hatékony lehet, és ezeket fejlesztik tovább.

[link]

[link]

2020. márc. 15. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Eltüntetni egy vírust abban az értelemben, hogy egy darab sincs a földön, nem lehet. Azonban lehet - hosszú évek alatt - olyan helyzetet teremteni,, hogy az adott vírustól gyakorlatilag senki nem betegszik meg. Ez egy folyamatos cselekvés, és ha a védekezés lanyhul valahol, ott felütheti a fejét ismét.

Így például a pestis korábban rendszeres volt, mára (inkább tegnapra) a gyakorlatban megszűnt. Számos tényező hatására sajnos a közelmúltban ismét észletek ilyesmit, de erősen kordában tudják tartani.


A pánik soha semmire nem jó, sőt nagyon káros. A pánik az a jelenség, mikor sok ember, a dolgokról nagyon keveset tudván, elhisz jól hangzó (könnyen elképzelhető) rémmeséket és fejvesztve cselekszik, senkire nem hallgat. Ez általában fokozza a bajt.


A koronavírus ellen jelenleg nincs ellenszer, de erősen dolgoznak a kifejlesztésén, párhuzamosan több helyen is. Ma annyit tudnak tenni, hogy különféle módszerekkel (végső esetben lélegeztetőgéppel) próbálják segíteni az emberi szervezetet, hogy legyőzhesse (az immunrendszere) a vírust. Mint az eredmények mutatják, eredményesen, hiszen a fertőzöttek fele már meggyógyult. Sajnos néhány százaléka (a nagyon gyengék, sok egyéb betegségtől is szenvedők) meghaltak.


A járvány azt jelenti, hogy mivel nincs ellenszer (vagy nem elég erős), az emberi érintkezéssel exponenciálisan nő a fertőzöttek száma. Ez azt is jelenti, hogy átlépheti az adott pillanatban rendelkezésre álló egészségügyi kapacitást, vagyis a beteg ellátatlan marad. Ennek elkerülése érdekében vezetnek be korlátozó intézkedéseket.


Ha az emberek fegyelmezettek, és betartják a korlátozásokat, kisebb számú az érintkezés, így a terjedés lehetősége is, ezáltal a fertőzöttekre jut egészségügyi kapacitás, tehát a védekezés is erőteljesebb, azaz a járvány nagyság is, lefutása is kisebb lehet. Az eredményesség kulcsa, hogy időben hozzanak jó intézkedéseket, az emberek fegyelmezetten hajtsák azokat végre, és az egészségügyi kapacitásokat koncentrálják és jól szervezzék. Minél több dolog sérül e feltételekben, annál nagyobb és hosszabb lesz a járvány.


Amit tudni lehet: ha senki semmit nem tenne, akkor az emberek kétharmada is elkaphatná a fertőzést. Ahol időben drákói intézkedéseket hoztak, jól koncentrálták az orvosi kapacitást, ott a kétharmad helyett erősen 1 ezrelék alatt marad, a halálozás elenyésző vagy semmi. Ennél pontosabb jelenleg nem mondható. Aki megteszi, hazudik, nincs még rá adat, hogy kiszámítható legyen.


Tehát minél sérülékenyebb (gyengébb) valaki, annál kevésbé érintkezzen, ez ma elég hatékony módszernek tűnik.

2020. márc. 15. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 EagleHUN ***** válasza:
100%

"Egyelőre a már meglevő gyógyszerek között keresnek olyat, ami hatékony lehet, és ezeket fejlesztik tovább."


Nos akkor reménykedjünk hogy hatékony lesz valamelyik.

Mert újat kifejleszteni évekbe tellik.

2020. márc. 16. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 EagleHUN ***** válasza:

Update:

[link]


Lehet találtak valamit. Legalábbis reméljük.

Reméljük hogy nem "cukorkaeladás" -ból akarnak meggazdagodni és azért mondják ezt, csak reméljük hogy nem így van. Hamarosan kiderül.

2020. márc. 18. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Kérdés hogy mikir lesz ellenszer. Addigra hányan maradnak életben? Lehet mire meglesz az elkenszer már a második vagy a harmadik koronahullám fog jönni.
2020. márc. 21. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!