Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nincs kiterjedése az...

Miért nincs kiterjedése az elektronnak?

Figyelt kérdés

2020. márc. 3. 18:58
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
85%

Általános és középsulis fizikában, meg általánosságban pedig pontszerűnek tekintjük a Föld gravitációs mezőjének eredendő pontját a közepéről, mikor Eötvös Lóránd a torziós ingájával 100 éve pontosabban kimérte (mint 200 éve Cavendish), hogy változik ez a Földrétegek lokális anyagsűrűségétől is, így szoktak olajat keresni a földben.


Ha egyszerű modelleket veszünk figyelembe megmagyarázni valamit, akkor gyakran egyszerű modellek pontszerű dolgokkal számolnak, mert a lényeget bemutatja és számolható és stb... és nem minden esetben jön ki, hogy szükséges.


A te és a Föld közötti gravitációs erőnél is számíthatjuk a te, meg a Föld középpontjával, mint két ponttal, valóságban meg nemcsak a lentebb lévő lábadra hat nagyobb gravitáció, mint a fejedre, mert ugye távolság is számít a gravitációs erőnél (ezért tudják könnyen ár-apály erők szétszedni nagy csillagok, fekete lyukakhoz közel kerülő objektumokat), hanem még integrálni is kéne jobbra-balra, hogy hol mekkora a sűrűséged és milyen geometriai formában vagy.... de ez ugye elhanyagolható abban, hogyha azt akarod kiszámolni, hogy mekkorát tudsz ugrani a Holdon, ha a Földön egy méter magasra sikerül.


A spin pedig tényleg nem feltétlenül olyan klasszikus értelemben vett forgást mutat, ahogy az elektron mérete (és más kvantummechanikai méretek) sem úgy fixen akkorák, mint a klasszikus fizikában, hanem egy előfordulási valószínűségi pacában van. Bár az a paca elég kicsi (Sommerfeld, Planck, Heisenberg, Pauli, Fermi, Dirac, ... akik ezt jól leírták)


Bizonyára, amit olvastál, ott adott dolognál elhanyagolható volt a kiterjedése, az elektron bemutatásánál (illetve lényege az volt, hogy nem klasszikus fizikai értelemben vannak fix méretek - mondjuk ez kissé komplikáltabb)

2020. márc. 5. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
100%
Mondok egy nem túl jó példát arra, hogy nem mindennek van mérete. Például egy barlangban tapsolok egy hangosat, és ez a hang körbejárja az egész termet. Ennek a hangnak mi a fizikai mérete? Rá lehet fogni, hogy a hullámhossza (ha lenne mondjuk alapharmonikusa), vagy a hullámfront gyűrűjének átmérője (amíg nem kezd visszaverődni), vagy lehet akkora is, mint a barlang. Attól függ, hogy mit nevezünk "méretnek".
2020. márc. 5. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!