Milyen oka lehet annak, hogy az evolúció során az emberi farpofa ilyen "párnássá" alakult, zsír és izom?
"A mai világban nincs szükség rá, ezért nálam "a vak órásmester" egyszerűen semmivé tette azt."
Nincs hozzá köze (hacsak nem az elmúlt több ezer-tízezer évet érted "mai világ" alatt). Valamelyik ősödnek egy mutáció révén nem lettek bölcsességfogai, a leszármazottainak a túlélési esélyei pedig legalább olyan jók voltak, mint harminckét fogú társainak. Attól, hogy valamire nincs szükség, még nem fog kiszelektálódni, a mai szintű fogorvoslás és szájsebészet révén már jóval kisebb szelekciós nyomás hat a bölcsességfog meglétére/hiányára, mint a régebbi időkben.
Azért én felvetnék még egy esetleges praktikumot a fenék zsírpárnájára.
Ahogy a guggolás mellett, helyett az ülés elterjedt, a hőszigetelés szerepe ezen a felületen igen fontos lett.
Az alfélről kiinduló megfázás elég hátrányos hatással van a párzószervekre, szóval lehetett szelekciós hatása.
Hát a nyilvánvaló és kézenfekvő praktikumokon túl, van még egy fontos szerepkör.
Íme:
Nem valószínű, hogy a női popsi esetén kellene ennyire vastag párnázottság, és a szabályossága is túlon-túl feltűnő...
Itt bizony keményen bejátszott a dologba szimplán a szexuális szelekció is. Szvsz. nem is kevéssé... :)
Amúgy a kezdetekben a comb vastagsága elkezdett nőni, ahogy az ember egyre inkább szakosodott a hosszútáv futásra (a vadászatban egyre nagyobb szerepet kapott az űzött vad folyamatos rajtaütéses jellegű fárasztása - pl. a szan vadászok is ezt taktikát alkalmazzák).
A kitartó futás természetesen edzi a farban lévő pl. gluteus maximus nevű izmot is, aminek vastagodása is meghatározta a farpofáink duzzadását - evolúciós értelemben is.
Mindezek után tűnhetett fel őseinknek a popsi "kitüremkedése", amely szép lassan megfogta a szépérzékünket is, és annak további formálásának stafétáját már inkább a szexuális szelekció vette át (a férfiak esetében is, csak nem annyira meghatározó mértékben).
A csimpánzok is sokat tudnak ülni, így nem annyira hiszem, hogy a sok ülésnek komolyabb szerepe lett volna a farunk vastagodása szempontjából (bár lehet, hogy annyit nem tudnának ülni a földön, mint az ember - a fene tudja). A hosszútáv futáson túl még az sem lehetetlen, hogy a szavannai életmódra való áttérés miatt meg kellett növelni a zsírraktárokat is, és erre a farpofák és környékei szintén igen alkalmas területnek bizonyulhatott (emiatt kezdett gömbölyödni).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!