Hol találok infót, magyarázatot, modellt, stb-t arról, hogy mikor, hol, milyen szögben éri a földet a napsugár?
Hát az a helyzet, hogy a földet napsugár mindig derékszögben éri. Bár kétségtelen, egyes esetekben éppen súrolván, nulla szögben.
Az más eset, ha azt kérdezzük, a föld egy konkrét pontját egy konkrét időpontban hogyan éri. Ott már sok mindent kell számba venni. De a földet mint olyant? csak az elsőnek említett eset jöhet szóba.
2: Mindig derékszögben? Hogyhogy? Ha ez így volna, nem lenne árnyék. És nem volna napóra sem.
Ezen a képen pl. van árnyék.
Valami archívumban lehet a kép, mert nem jön be a linken, talán ez.
Kérdező, te a földet kérdezted. Az teljesen más, mint a föld egy pontja egy konkrét időpontban.
Rajzolj egy kört egy papírra. Tőle távol egy pontot, onnan jön a napsugár. Látni fogod, a "földet" mindig derékszögben éri. De ha a föld egy egy pontját kiválasztod, és oda húzod a napsugarat, mind más szögben éri. Ha az adott pontban meghúzod az érintőt, akkor a két egyenes szöge az,amit keresel. Ez azonban mindig más lesz a nap különböző óráiban, mert a föld elfordul. És mindig más lesz ugyanabban az időpontban az egyes napokon, mert a föld közben elmozdul a nap körül. És természetesen mindig találsz olyan pontot a földön, ahol éppen nulla szögben érkezik a napsugár, ugyanis mindig van, ahol éppen lemegy a nap.
Valószínűleg egy jó átlátható magyarázó ábrát keresel. De megint csak cikkekbe futottam bele, ráadásul ez is angol:
De van ott egy gif, ami már egész jól mutatja, hogy azok a diagramok hogyan is állnak elő. Ehhez csak annyit gondolj hozzá, hogy közben a Föld a Nap körül is megtesz egy fordulatot egy év alatt, de a forgástengelye nem forog el, ugyanabba az irányba mutat. (Tudom, precesszió..)
Talán legjobb, ha egy földgömb-labdát képzelsz el, amire kb. Magyarországnál rögzítesz egy vékony gumiszalagot, a másik végét pedig egy fix pontra kötöd a szobában. Ezzel el lehet játszani, mire az ember vizuálisan átlátja az összes mozgást és szöget, ami a Nap látszó pozícióját adja.
Azt is megteheted, hogy először külön kezeled a delelési magasságokat (Nap körül keringés, évszakok, dátumok, földrajzi szélességek), és a napi mozgást (tengelyforgás, időpontok, földr. hosszúságok).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!