Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezüsttükör-próbánál miért ez...

Ezüsttükör-próbánál miért ez történik?

Figyelt kérdés

Szóval valaki leírná légyszíves hogy PONTOSAN mi is történik az ezüsttükör próbánál?

A kíséreletet magát ismerem, és azt tudom, hogy az úszkáló folyadék ezüstionok fémezüstté redukálódnak, a savmaradékion pedig oxidálódik.

De ha a savmaradék vízzé oxidálódott egy protonnal, akkor az ennyi erővel sav-bázis is lehetne nem? Plusz mikor otthagyja a (2OH-)-ból a H+ az oxigént, akkor O2- marad, ami a 2db hidrogénatkomból lemaradt elektron, amit oda fog “adni” az ezüstionoknak, hogy redukálni tudja őket, így maga az oxigén is oxidálódik, de mikor az aldehidcsoportba csatlakozik, akkor kissé redukálódik (szélső hidrogén miatt) majd a másik oxigén oxidálódik kicsit.

Jól mondom?


Plusz még nem tiszta az, hogy pl a redukció az mindig halmazállapotváltozással jár? Vagy mitől függ, hogy mikor lesz halmazállapotváltozás és mikor nem? És az oxidációnál?


Előre is köszönöm!



2020. febr. 17. 20:16
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Milyen savmaradék ion? Az ezüsttükör próba aldehidek kimutatására alkalmas. Az ezüst redukálódik, az aldehid oxidálódik.

R-CHO (aldehid) + 2Ag+ + OH- -> RCOOH (karbonsav) + 2 Ag + H2O

Az aldehid szene oxidálódott, az Ag redukálódott. Ennyi. Az összes oxigén és hidrogén azonos oxidációs számmal rendelkezik végig, nem tudom mit kavarsz ott egy bekezdésen át.


A redox reakciók és a halmazállapot változás között nincsen összefüggés. Lehet az is, hogy semmilyen halmazállapot változás nincs, lehet az is hogy van, akár több féle is egyszerre. Attól függ, hogy az egyes egyedi esetekben milyen a kiindulási anyagok és a termékek halmazállapota.

2020. febr. 17. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Igen, ezt én is így gondoltam egészen addig amíg rájöttem hogy a szénnél nem történik oxidációsszám változás. Tehát ugyanúgy oxigén fog mellette állni; csak egy másik!

Az ezüst úgy tudott redukálódni, hogy kapott 2db elektront (az oxigéntől, amikor leadta a (H+)-t, nem?

2020. febr. 17. 22:28
 3/4 A kérdező kommentje:
Ezekszerint az oxidáció nem mindig jár pl egy atom töltésváltozásával?
2020. febr. 18. 08:09
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Hát pedig a szénnél történik oxidációs szám változás. Az aldehidben a központi szénatom egy R, egy H és egy kettős kötéses O-hoz kapcsolódik. Az R az 0, a H az +1, az O meg -2, tehát az összesen -1. Vagyis a szén oxidációs száma +1, hogy ezt ellensúlyozza. A karbonsavban az R->0, és egy kettős kötése van egy oxigénnel, meg egy egyes kötése a másik oxigénnel. Az -3, vagyis a szén oxidációs száma +3. Az oxidációs szám változás a szénen +1->+3=+2, ezzel 2 db +1-es ezüstöt tud 0-ra redukálni. Teljesen jól kijön a redox reakció.
2020. febr. 18. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!