Hogy történik meg az öngyulladás?
Mi az oka? Tudjuk, hogy az égéshez kell éghető anyag, az adott, még tegyük fel oxigén is van a helységben, (kinti térben meg alap) de mi okozza a nyugalomban lévő anyagnak, hogy meggyulladjon???
Hallottam, hogy a nagy mennyiségben felhalmozott liszt/szén/száraz levél képes öngyulladásra. Hogy gyullad meg egy száraz levélkupac a kb 10 fokos levegőn az éjszaka közepén? (Bármilyen magyarázatot szívesen fogadok, de ha valaki tudja milyen kémiai folyamatok zajlanak le, az sokat segítene :) )
Az oxidáció állandóan működik.
Ha egy kőszén-darabot kiteszel az asztalodra és vársz pár évet, a széntartalmának jelentős része "eltűnik", eloxidál és szén-dioxidként távozik.
És az oxidáció nem csak tűzként termel hőt, hanem ilyen lassan is. Csak kevesebbet. A tested is ezt csinálja, tartva a 37 fokot.
De ha ezt a kevés keletkező hőt nem engeded kiszökni, leszigeteled egy nagy kupaccal, odabent annyira felmelegedhet az oxidálódó anyag, hogy már a gyulladási hőmérséklet is meglesz.
Ezért szoktak kigyulladni szénpor-dombok. Még szénakazlak is, ahol az oxidáció mellett egyéb exoterm biológiai bomlások is beszállnak a meccsbe.
Két módon tudod kivédeni. Vagy nem raksz akkora kupacot, vagy elszigeteled az oxigéntől.
Az előző válaszoló helyesen leírta.
A lényeg az hogyha az anyag jó hőszigetelő és elég nagy méretű akkor a keletkező energia a belsejéből nem tud távozni és a hőmérséklet elérheti a gyulladási hőmérsékletet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!