Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudták matematikai...

Hogyan tudták matematikai modellekből megjósolni a feketelyukak létezését?

Figyelt kérdés

Nem vagyok szakértő, nyilván az én tudásomat jóval meghaladja.


Azt hiszem fekete lyukak létezését nem tudtuk empirikus úton bizonyítani, amikor megalkották az elméletet. De hogyan lehetséges egy matematikai modellből meghatározni, hogy mégis létezhetnek, úgy hogy nem is látták őket, és műszerkkel sem mérték őket?


2020. jan. 16. 22:53
 1/4 EagleHUN ***** válasza:

Függvények.

Külön tárgy a matematikában a függvényanalízis.


Nagy vonalakban szemléltető példával:

Tegyük fel hogy mérsz egy jelenséget és úgy gondolod ezt a jelenséget le lehet írni egy fügvénnyel, viszont a mérés során csak a jelenség (függvény) általad is elérhető részét sikerült megszerezned, mérned stb... Semmi gond az hogy a függvénynek mik a tulajdonságai ebből is megállapítható. Pl Exponenciális vagy négyzetes , köbös stb..., meg hogy hova tart stb... Akkor már lehet is számítani hogy a másik felén amit egyébként nem láttál és nem mértél milyen értékek lesznek.

2020. jan. 16. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 dq ***** válasza:
84%

Fizikai modellekből tették, nem matematikaiakból.


Pont ugyanúgy, mint bármilyen más jelenséget jósolnak. Például a v=s/t képlettel megjósolható hogy egy eldobott golyő hol fog leesni.

Az Einstein egyenletekkel meg megjósolható, hogy mi lesz egy olyan csillagból, aminek a sugara kisebb a Schw sugaránál.


Ha ez nem válasz a kérdésedre, akkor, kérlek, próbáld meg bővebben kifejteni.

2020. jan. 16. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
78%

A kompakt objektumokban különféle hatások állnak ellen a gravitációnak. Lehet pl. termodinamikai nyomás vagy degenerációs nyomás. Elméleti úton el lehet jutni oda, hogy a Pauli-féle kizárási elv milyen mértékű erőnek áll ellen.


[link]

[link]

2020. jan. 17. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A fekete lyuk egy elég régi fogalom, elsöként John Michell 1783-ban mutatott rà hogy létezhet egy olyan csillag, aminél a szökési sebesség nagyobb mint a fény sebessége, ebböl az okbol kifolyolag az égitest nem lesz képes fényt kibocsàtani. Késöbb töle függetlenül 1796-ban Laplace is hasonloan eljutott a következtetésre hogy létezhet ilyen égitest.

Ennek levezetése viszonylag egyszerü: a szökési sebesség kiszàmitàsàra szolgàlo egyenletbe egyszerüen be kell helyettesiteni a fény sebességét.

Késöbb Einstein àltalänos relativitàs elméletének bonyolult egyenleteinek megoldàsa soràn Erwin Schrödringer is eljutott arra, hogy létezhet ilyen elfajult àllapotban lévö anyag, bàr utobbi esetben megjegyezném hogy ö maga nem volt biztos a megoldàsa fekete lyukat illetöen mert az matematikailag ezen része nem volt korrekt, hiszen ö egy tömeggel rendelkezö R sugaru gömbre mely-üreges( de nem tartalmaz anyagot) oldotta meg Einstein egyenletét, megoldani màs esetekben elég nehéz àltalànos esetben pedig nem is lehetséges. Esetében azért vetette el egy ilyen csillag létezését mert az alapfeltétel hogy a csillag üreges eleve sérül egy valodi égitestre vonatkozoan, valamint az egyenlet egy bizonyos ponton az eseményhorizonton 0-val osztana, a megoldàs ettöl helyes, egyszerüen azt fejezi ki hogy nem ismert mi van a fekete lyukon belül és azt hogy a fizikai modell ezen a ponton nem teljesen pontos, emiatt elvetette ilyen égitest létezését.

Késöbb talàltak az egyenletnek megfeleltethetö objectumot elsöként 1971-ben egy valodi fekete lyukat, majd azota rengeteget.

2020. jan. 17. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!