Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha keringő feketelyukak egy...

Ha keringő feketelyukak egy idő után egymásba zuhannak, akkor az elektron az atommagba nem fog ugyanúgy?

Figyelt kérdés

A feketelyukak egymás körül keringve gravitációs hullámokat keltenek és ez az energiaveszteség okozza, hogy egymásba olvadnak.

Tudom, hogy az elektron nem kering az atommag körül, hanem különböző valószínűséggel mozog akörül, de ettől függetlenül a két részecske mozgása gondolom kelt gravitációs hullámokat, ezért elvileg egy idő után (sok idő után) közeledniük kéne egymáshoz. - bár itt az is bekavarhat, hogy az elektron energiaszintje kvantált, ezért nem kerül folyamatosan közelebb az atommaghoz.



2018. márc. 16. 22:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
83%
Az elektron egy állandó pályán nem kelt semmit, és nem is sugároz semmit.
2018. márc. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Mojjo ***** válasza:
81%
@1: EM hullámokat nem. Grav hullámokat jelenlegi ismereteink szerint kellene neki. Ugyanakkor konkrét és pontos választ akkor tudunk adni a kérdező kérdésére, ha meglesz a működőképes kvantumgravitációs elméletünk, ami még minimum évtizedek. Az elektronok által keltett gravitációs hullámok kísérleti kimutatása meg évszázadok.
2018. márc. 16. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
köszönöm Mojjo!
2018. márc. 16. 22:52
 4/13 Mojjo ***** válasza:
90%
@3: Szívesen, és egyben nem szívesen. Azért nem szívesen, mert jobb lett volna azt mondani, hogy már van válasz a kérdésedre, vagy a közeljövőben várható. De jelenleg örülünk,mint majom a farkának, hogy vért izzadva, minden tudásunkat összeszedve és beleadva képesek vagyunk böszme nagy fekete lyukak kataklizmikus összeolvadásakor keletkező gravitációs hullámokat észlelni. Egy elektron mozgása egy kicsit más nagyságrend. Csak ha a puszta tömegeket nézzük, nem is az eseményeket, nagyranőtt fekete lyuk vs elektron: a kettő között több, mint 60 (!) nagyságrend, azaz tíz a hatvanadikonszoros különbség van. Szóval az elkövetkező bő két évszázadra én nem tenném azt, hogy sikerül kísérletileg kimutatni. Addig persze lehet és szinte biztosan lesz is kvantumgravitációs elméletünk, de nem árt, ha minden vizsgálni kívánt jelenségre, előrejelzésre kísérletileg is tesztelve és megerősítve van. Jó lenne megélni, de nagyjából esélytelen, ha csak nem történik csoda.
2018. márc. 16. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
80%
Néha így is előfordul, hogy a magban köt ki és protonná alakul egy neutron, ez az elektronbefogás amikor nagy energiájú gamma sugárzás keletkezik.
2018. márc. 16. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 EagleHUN ***** válasza:
100%

Érdekes és fogós kérdés. Részben már megválaszolták.

Pár gondolatot tennék hozzá.


- Bármilyen mérő berendezést rakunk is össze a quantum gravitációs hullámok észlelésére, az atomokból fog állni.

Tehát az atomjai körül elektronok keringenek melyek mindegyike gravitációs hullámot kelt. A mérendő atom nem része a műszernek, tehát kicsit (nanométerekkel) messzebb is lenne mint a műszer "saját" atomjai.

Remélem tudtam ezzel érzékeltetni hogy ez "Mission Impossible" -> Vagyis nem évszázadokra vagyunk ettől, hanem a sohanapján kiskeddre. :D


- Az összeolvadó fekete lyukak gravitációs hullámait is csak azért lehetett érzékelni mert nagyobbak mint a "zaj" amit egy ilyen műszer mérni tudott. És azt is úgy hogy a föld 3 különböző pontján kellett 3 hatalmas berendezés hozzá, így alkottak 1 virtuálisan Föld méretű műszert. Azért hogy biztosan külön tudják választani amit szeretnének mérni és be is tudják háromszögelni hogy honnan eredt.

Az egy egy berendezés (2 x 4km -es méretű! [link] ) lézersugarak hosszváltozásának mérésén alapul, amit befolyásol szinte minden a berendezés hőtágulása, föld rezgési, a tükröző felület atomjainak rezgései stb...stb...

Egy elektron gravitációs hulláma amennyivel megváltoztatná a mért értéket annak több százszorosával változik meg a paraméter csupán a berendezés atomjainak rezgése folytán.

Ez pedig azt jelenti hogy ez a módszer és technológia amivel a FLY-k nél ez sikerült, teljesen alkalmatlan quantum gravitációs mérésekre.

Így megint oda jutunk módszer sőt még talán ötlet sincs a probléma megoldására.

2018. márc. 16. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 EagleHUN ***** válasza:

- Viszont kérdésedre lehet hogy a válasz a protonok megjósolt elbomlása is lehet.

[link]


Bár ez már csak találgatás a részemről, de lehet hogy az elektronok gravitációs hullámkeltéssel vesztenek "valamit", amit az ősrobbanás energiájából kaptak és még nem ismerjük teljesen. És mivel nem tudnak lépni a quantált energiaszintjük miatt, egyszer eljő az idő amikor "átszakad ez a gát" és a protonokba "belezuhannak" így közösen megsemmisülnek...

2018. márc. 16. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Mojjo ***** válasza:
100%

@6: Merész abból kiindulva, hogy most nem látunk megoldást egy feladatra, azt jósolni, hogy soha nem lesz. Sorry, de én erre a vonatra nem tudok felülni. Kicsit a "nem tudom elképzelni, hogy meg lehet kerülni valahogy a problémát, szóval nem is lehet" alapon gondolkozol, ez pedig nem túl jó.


Amúgy a jelenlegi legjobb elfogadott modell, a részecskefizikai standard modell szerint a proton abszolút stabil. Egy-két, a standard modellen túlmutató, nulla százalékban alátámasztott modell szerint elbomlik, ez igaz, de más, a SM-en túlmutató modellek szerint meg nem. Ami a wikin olvasható kísérleteket illeti: tudod miért alsó határt adnak a proton élettartamára? Mert a világon semmit nem találtak, és ha a proton a jelzett időtartamoknál hamarabb elbomlott volna,az adott kísérletek kimutatták volna.

2018. márc. 17. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"átszakad ez a gát"

Én ezt azért nem tartom valószínűnek, mert szinte kizárt, hogy az elektronoknak legyen valamiféle olyan energiájuk, amiről mi nem tudunk, és amit csak arra fordítanak, hogy gravitációs hullámokat keltsenek.

Szerintem egy elektron egy atomban egyébként sem mozog (a klasszikus meghatározás szerint).


Ha mégis lenne ilyen, már biztos lenne olyan elektron, amelyik minden ilyen energiáját elveszítette... és akkor mi történik? Utána nyilván már nem tud gravitációs hullámokat kelteni.

Akkor leáll? Vagy szétesik? Vagy mi történik?

Semmi ilyet nem láttunk még soha.

2018. márc. 17. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"böszme nagy fekete lyukak kataklizmikus összeolvadásakor keletkező gravitációs hullámokat észlelni"

Most már neutroncsillagokat is mérünk így.

Azzal együtt, hogy igazad van abban, amit írtál - ez a módszer annyira jó, hogy a csillagászok azóta is körtáncot járnak. Olyan dolgokat tudunk így kimérni (pl. mi van a tejútrendszer középpontja mögött 5 galaxissal), amiről idáig fogalmunk se volt.


Ja, és ez távolságmérésre is jó. Ezért járnak a csillagászok két lábbal dobbantóst.

2018. márc. 17. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!