Régebben éltek erősebb emberek mint ma?
Ma tegyük fel a legerősebbek felemelnek 500 kg ot, vagy úgy 230-at a fejük fölé, fekvenyomnak 330 kilóval.
Régebben éltek emberek akik ennél többre lehettek képesek?
Te most szélsőségekről beszélsz kérdező.
A társadalom talán 0,000001 százaléka képes ezeket a tömegeket felemelni.
De ugyanez vonatkozna bármilyen sportágban feljegyzett rekordra.
10 métert 8 másodperc alatt szintén a társadalom 0,000001 százaléka tudna lefutni.
Lehet, hogy még így is egy nullával kevesebbet írtam.
Ezek régebben is szélsőségesen kiemelkedő eredmények voltak/lettek volna.
És ha megnézed hogy milyen rekordok voltak 100 éve, akkor láthatod hogy már jócskán megdöntöttek sokat ezek közül (nem vagyok sportban járatos, de szerintem már minden 100 éve rekordnak számító eredményt megdöntöttek az utóbbi 20 évben).
A kérdés azonban vizsgálható általános népességi erőllét szempontjából is.
Megint csak kérdés mire vagy kíváncsi.
Nyílván egy 16. századi jobbágy 30 évesen már annyira beleedződött a kaszálásba, sarlózásba, favágásba, hogy ha kellett bírta napi egy két pihenővel 8-9 órában is.
És mivel a társadalom 90%-a jobbágy volt, így ez eléggé általános dolog volt.
De 100 métert ők se futottak le 8 másodperc alatt, és 250 kilót sem nyomtak ki fekve.
Monoton munkatűrésük, és terhelhetőségük volt jobb.
Általánosságban egyébként meg merem kockáztatni, hogy talán még gyengébbek is lennének egy mai fizikai munkáshoz képest, hisz az alultápláltság sokkal gyakoribb volt, kevesebb fehérjéhez, vitaminhoz jutott a szegényebb népesség.
Nézz meg 1848-as szabadságharcból származó katona ruhákat.
Ma talán a gyerek osztályon lehetne ilyen ruhákat találni. Sokkal kisebb termetűek voltak az emberek, a férfiaknál a 165 cm volt a jellemző.
Ma már a jól tápláltság, és a vitaminok könnyű beszerzése miatt úgynevezett akceleráció (megszaladás) megy végbe a társadalmon.
Előbb serdülünk, előbb nyúlunk meg, lányoknál a 15. századhoz képest jó 3-4 évvel előbb jön meg a menstruáció.
De az életmódunkból viszont kiveszett a nehéz fizikai munka, így hiába adottak a remek fizikai tényezők, mégsem lesz erős (jó munkabírású) a népesség.
Mindenesetre egy mai jól táplált emberből előbb lenne olimpiai világbajnok, mint egy hiánybetegséges jobbágyból.
Ezt a 4-5 óra alvás honnan veszed?
Miért ne aludt volna a régi ember legalább 6 órát?
Én azt olvastam régen nagyobbra nőttek az emberek. A növény és állatvilágban számos példa van arra, hogy régebbi korokban sokkalta nagyobbak voltak ugyanazon egyedek. Pl az erdei pajzsika volt vagy 1 méter. Egy skorpió is anno 1m körül mozgott. Nyílvánvaló hogy nagyobb tömegű izom nagyobb terhet tud megemelni. A piramisokat sem hiszem, hogy mai méretű emberek hordták össze
egy kis ízelitő https://www.youtube.com/watch?v=YeCGYIoqUQM
Nem akarok goromba lenni 7-es, de finoman szólva butaság az állításod.
Tényleg abszolút csak segítő szándékkal, leírom hogy miért:
"A növény és állatvilágban számos példa van arra, hogy régebbi korokban sokkalta nagyobbak voltak ugyanazon egyedek. Pl az erdei pajzsika volt vagy 1 méter. Egy skorpió is anno 1m körül mozgott."
Az az "anno" az körülbelül 250 millió éve volt a karbon- és perm időszak környékén.
Az azért nagyon nem ma volt.
Értelmetlen összehasonlítani az akkori állati vagy növényi testméretet, mert teljesen más környezeti feltételek mellett voltak ekkorák az akkori fajok.
A rovaroknál, pókszabásúaknál, meg úgy általában minden ízeltlábúnál a növekedésnek leginkább a légzőrendszerük jelent akadályt.
Az ízeltlábúak úgynevezett tracheákkal lélegeznek. Ez azt jelenti, hogy egy nagyon kis átmérőjű cső szó szerint behálózza a szervezet bizonyos részeit, és egyre kisebb átmérővel oda szállítja a levegőt, ezáltal oxigént is. Az oxigén a cső falán átdiffundál, és a sejtekhez eljut az oxigén. A CO2-t ugyanígy adják le, csak fordítva.
Nincs rendes szívük, nincsen keringési rendszerük (mármint emberi értelemben vett nincs, ugynevezett nyílt keringési rendszerük van, ami azt jelenti hogy a testfolyadék nem folyamatosan egy zárt falú érrendszerben halad, hanem a szövetek közt szabadon).
A perm korban az óriási mértékű növényborítottság miatt magasabb volt a légkör oxigén tartalma a maihoz képest, ezért egységnyi térfogatú levegőben sokkal több oxigénhez juthatott egy ízeltlábú mint ma.
A több oxigén pedig nagyobb testméretet eredményezhetett, mert a fejletlen légzőrendszer ellenére lehetővé tette nagyobb testtömeg oxigénnel való ellátását.
Ezért nőhettek 1 méter körülire, vagy még nagyobbra bizonyos ízeltlábúak.
A növények a CO2 koncentráció miatt voltak nagyobbak (számukra az a növekedés egyik kulcsfontosságú komponense).
A légkör nem csak oxigénből, hanem CO2-ből is többet tartalmazott.
Ezáltal a hőmérséklet is magasabb volt azidő tájt, ezért lehetett olyan gazdag a flóra-és fauna azidő tájt. Az egész Föld trópusi-szubtrópusi volt, jéggel borított területek legfeljebb időszakosak voltak a sarkokon.
Tehát az akkoriban élt élőlények testméretei ezért voltak mások a mai hasonló fajokhoz képest.
Egy tirannoszaurusz ma valószínűleg fulldokolna.
Az óriás rovarok szintén.
Ember abban az időben még sehol sem volt. Az első emberszabásúak kb 30 millió éve kezdhettek kialakulni, a hominidák pedig még fiatalabbak, azok kb 5 millió éve. (lehet hogy pár millió év tévedés van, de a lényeg hogy nagyságrendileg sokkal fiatalabb csoportról beszélünk, mint a dinoszauruszok).
Az utóbbi pár 100 000 év alatt nem történt jelentős oxigén koncentráció változás, így régen nem nőhettek emiatt nagyobbra.
És továbbra is áll az a megállapítás, hogy régen sokkal inkább kisebbek voltak az emberek.
Az előkerülő csontanyag, az előkerülő ruházat mind azt bizonyítják hogy az emberek átlagosan alacsonyabbak voltak a mai embereknél (akceleráció, jól tápláltság).
Persze az erőt (az izomtömeget) nem a magasság határozza meg, hanem a csontok izomtapadásra alkalmas felülete.
Pl nagyon intenzív fizikai munkát végző emberek lábszárcsontján, felkar csontján nagyon szépen kirajzolódnak azok a felszínek, ahol az izomtapadási pontok voltak.
Az egyiptomi piramisokat, és sok más monolit szerű építményt meg ugyanolyan emberek építettek mint mi.
Ne dőlj be az óriásos meséknek, a fotók 99%-a photoshop, a maradék meg simán csak tárgyi hamisítvány.
Az átlagember volt jóval erősebb és szívósabb, edzettebb. A genetikai állománya kb. ugyanaz volt mint a mai emberé, csak a folyamatos fizikai igénybevétel, testmozgás miatt fejlettebb volt az izomzatuk. Nem 3x2 órát mozogtak edzőteremben, hanem gyakorlatilag egész nap.
A "nyers" fizikai erejük nem volt feltétlenül nagyobb, az emeléshez amiről írsz izomtömeg is kell ahhoz meg testmagasság és mindenekelőtt minőségi fehérjebevitel kell. Az meg nem állt rendelkezésre olyan mennyiségben régebben.
Ettől még egy 200 évvel ezelőtti ember 2 perc alatt bedöngölné a földbe a mai átlag irodistát :)
Tök mindegy milyen volt az átlag. Nem ez volt a kérdés. Ha csak a világrekordok fejlődését nézzük, már abból is gyönyörűen látszik, hogy egyre jobbak az eredmények. Na mégis miért? Jót tettek a mirelit kaják? A mobiltelefonok?
NEM! Egyre jobban ismerjük mire lehet képes a szervezetünk és még-jobb edzésprogramokat találunk ki. Még ideálisabb étrenddel és legális szerekkel párosítva.
De azért jönnek a válaszok hogy: Mert régen minden (is) jobb volt, a mai fiatalok már puhányak és gyengék! Bezzeg régen SÁMSON, MEG HERKULES! A mai semmirekellő irodisták ülnek csak a gép előtt, meg hallgatják a csörömpölős zenéiket!
OK BOOMER!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!