Régebben, mikor az emberek nem ettek ennyi tartósított, vegyszerezett mű élelmiszert, magasabb volt az átlagéletkor? Kevesebb volt a megbetegedés?
Ebben a kérdésben inkább az egészségügy fejlődése a számottevő dolog, emellett elég elenyészőnek gondolnám a táplálkozási szokások hatását.
De azért érdekes lenne megnézni egy olyan kutatást, hogy vajon a tartósításra és ízesítésre használt mesterséges anyagok egyáltalán több kárt okoznak-e, mint amennyi hasznot a tartósítás hoz, mert ebben sem vagyok biztos.
Régebben még kevesebbet tudtak a vegyületek fiziológiai hatásáról, pl. ezért gondolták jó ötletnek az 50-es években, hogy DDT rovarirtószerrel mosassák le az embereket, amiről aztán később kiderült, hogy egyrészt rákkeltő, másrészt felhalmozódik a zsírszövetekben. Ugyanígy a ~30-as években volt divat rádium-bevonatos óraszámlapokat készíteni, mert világított a sötétben, az meg milyen menő már. Az mellékes volt, hogy a rádium sugárzik és mindenféle védőfelszerelés nélkül vitték fel a festéket a munkások a számlapra.
Kicsit romantikus/idealizált az az elképzelés, hogy régen minden jobb, tisztább, természetesebb volt.
Azoknak a vegyszereknek kb. a 95%-a nyom nélkül ürül ki a szervezetből, vagy változatlan formában mint ahogy bekerült, vagy lebontja kisebb molekulákra a szervezet, de nem építi be. A maradék 5%-ból (amelyeknek van bárminemű élettani hatása) pedig keveset használnak, kevés élelmiszerben, és azokat is megpróbálják idővel helyettesíteni valami mással, lehetőség szerint (mint pl. az aszpartamot). Ezeknek is nagy része azért, mert csak hosszú távon (évtizedek alatt) mérgezőek vagy van mérgező hatásuk, ennyi idő pedig többnyire nincs a tesztekre.
Szóval ez a "vegyszerezett mű élelmiszer" dolog jócskán el van azért túlozva. Ráadásul van egyfajta pszichológiai hatása is: mondjuk van egy adalékanyag, ami valamikor megkapta az E-besorolást. Erről 15 év múlva kiderül, hogy nagy dózisban vagy gyakran fogyasztva növeli mondjuk a végbélrák kockázatát. Mi jön le ebből az egyszeri embernek? Az, hogy az E-számok rákkeltőek. Pont. Közben meg van E-száma a C-vitaminnak is (E300), ami létfontosságú az emberi szervezet számára, vagy pl. a közönséges CO2-nek is (E290), ami az üdítőitalok, sörök, pezsgők habzását biztosítja.
Szóval nem, nem volt magasabb az átlagéletkor, és többnyire nem számottevően magasabb a mai élelmiszerek "vegyszertartalmának" mennyisége sem, mint ezelőtt 20, 50 vagy 200 évvel volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!