Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minden vízbe mártott test a...

Minden vízbe mártott test a súlyából annyit veszt. De mi a helyzet a nem szilárd testekkel?

Figyelt kérdés

... amennyi az általa kiszorított víz súlya. Ez a szilárd testekre igaz.

De mi van a folyékony halmazállapotú anyagokkal? Pl. akár ha vizet teszünk a vízbe, az utólag beleöntött víz is annyit veszt a súlyából (tömegéből), mint amennyit kiszorít?

Vagy mi a helyzet a különböző gázokkal? Nyilván feljön a víz felszínére, de addig is mi a helyzet a súlyával(tömegével)?


2019. nov. 20. 12:19
 1/10 anonim ***** válasza:
80%

Ugyanez.

Ezt jól láthatod, ha pl. színes vizet vagy olajat töltesz a vízbe.

2019. nov. 20. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
97%
Nem csak a szilárd testekre igaz. Az olaj például azért marad a víz felszínén, mert kisebb a sűrűsége. A higany viszont lemenne a víz aljára. A gázok megint csak felmennek a víz felszínére. Ha vízben kifújod a levegőt, felmennek a buborékok a színére. Valójában a súly állandó marad, csak a felhajtó erő miatt tűnik úgy, mintha kisebb lenne a súlya. A tömeg más tészta, ne keverjük ide.
2019. nov. 20. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
75%

"Minden vízbe mártott TEST" [kiemelés tőlem]

A 'test' jól körülhatárolható valami.

A hópihe test; a jégkocka szintén, ám a víz nem test.

Archimédész bácsi értette a dolgát.

2019. nov. 20. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
84%

A tömeg és a súly két külön dolog, mint azt előttem írták, ne keverjük őket. A tömeg nem változik, csak a súly.

A törvény pedig igenis igaz folyadékokra és gázokra is, nem csak szilárd testekre. A súly az alátámasztásra vagy felfüggesztésre kifelytett erő. Ha egy pojarat lefele fordítva lent tartasz a víz alatt, miközben van benne némi levegő, akkor a levegő felfele nyomja a poharat, vagyis a súlya negatív! Ez azért van, mert a kiszorított víz súlya nagyobb volt, és kivonódott a levegő eredeti súlyából. Folyadékokkal, pl olaj, ugyanígy működik. Még akkor is ha vizet teszel vízbe. Gondolj arra, hogy egy pohár vízhez hozzáadsz még 1 molekulát. Az a molekula lebegni fog a vízben. Nem nyom semmit, vagyis nincs súlya, hiszen kivonódott belőle az általa kiszorított másik vízmolekula súlya.

Továbbá nem csak vízben igaz, hanem bármilyen folyadékban, de még gázban is!

2019. nov. 20. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"ha vizet teszünk a vízbe, az utólag beleöntött víz is annyit veszt a súlyából (tömegéből), mint amennyit kiszorít"

#4-es jól írta: Ha egy vödör vízbe beleöntesz még egy pohár ugyanolyan vizet, akkor a pohárnyi víz elkeveredik, nem süllyed le a vödör aljára. Ha a víz teljesen nyugalomban van, akkor az egyes molekulái kb. "lebegnek" adott magasságban, ugyanis hat rájuk a környező víz súlyából származó nyomás, ahogy mindenre hat, ami belemerül.

2019. nov. 20. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 EagleHUN ***** válasza:
2019. nov. 20. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Hát, a tömeg és a súly tudom, hogy más, de csak annyit mondott egyszer fizikatanárunk, hogy a súly szót ne használjuk, mert csúnya, helyette a tömeget mondjuk. De lehet, hogy az csak arra a speciális helyzetre volt igaz. Kövezzetek meg, de annyit tudtam csak, hogy a tömeg és a súly majdnem ugyanaz, csak a tömegben benne van a gravitációs erő is, ami amúgy itt a Földön átlagos körülmények között mindig állandó, tehát nem fizikus számára majdnem ugyanazt jelenti a súly és a tömeg.

2019. nov. 20. 21:43
 8/10 anonim ***** válasza:
0%
Próbáld ki. Ha beleugrasz egy kád kénsav-fürdőbe, akkor mennyit vesztel a súlyodból..? :P
2019. nov. 21. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

"a tömegben benne van a gravitációs erő is"

Mármint: a súlyban!

A tömeg pl. akkor számít, ha valamit gyorsítani vagy fékezni akarsz.

2019. nov. 21. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

- A tömeg az anyaghoz szorosan kapcsolódó jellemző, körülményektől általában független (tudom, van relativisztikus tömeg, de most ez csak bezavarna).

- A súly egy erő! Lehet használni, csak figyelni kell, hogy milyen értelemben. Konkrétan egy tömeg és a gravitációs tér egymásra hatásából ered, tehát elég speciális erő, de erő. Ezért szokták gyakran súlyerőnek is hívni. Fentebb ezért írtam, hogy folyadék súlya, mert a folyadék tömegéből származó erőről van szó, ami a hidrosztatikai nyomás forrása.


A tanárod valószínűleg arra utalt, hogy a súlyt ne használjuk tömeg értelemben, például fizika órán nem mondjuk, hogy 5 kg egy tárgy súlya, mert az tömeg. De azt mondhatjuk, hogy gravitációs térben az 5 kg-os tárgy súlya nyomja az asztalt, mert itt már egy erőről beszélünk.

2019. nov. 21. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!