Egyetértesz azzal, hogy az emberi faj átlagos egyede is egy kőkemény alkalmazkodó és túlélőgép?
Talán 50ezer éve így volt. Ma már az átlagos ember a civilizáció vívmányai nélkül meghal a természetben.
Te tudsz tüzet gyújtani? Vadászni? Tudod mit ehetsz meg és mit nem? Tudod hogyan védekezz a ragadozók ellen?
Ha te egy átlagos egyednek tartod magad és a fentiekre nem a válasz, akkor nem vagy túlélőgép. :)
"emberi faj átlagos egyede"
Ha találomra kiválasztunk egy átlagos embert, akkor valószínűbb, hogy nem. De egy kisebb közösség megoldhatja, még ha kicsit meg is csappan. A szelekció igen gyorsan kitermeli az új túlélő közösséget.
Hát van egy olyan képességünk, ami alapján igaznak kéne lennie a dolognak, ez pedig a kreatív eszközkészítés- és használat.
Viszont elkényelmesedett világunkban az átlag pont ezen képességéből vesztett sokat. Nem genetikusan, hanem tanulásilag.
volt valamelyik adón egy sorozat, ahol önmagukat jó túlélőnek tartó embereket szórtak be ilyen-olyan dzsungelbe "túlélni". Hát elég sokan befürödtek.
Egy Amazonas menti dzsungelben született indián gyerek többet tud a túlélésről, mint bármelyik modern civilizációban felnőtt ember. Mert ő azt tanulja, mi meg mást.
Szóval a képességeink alapján a kérdés kijelentése megalapozott, de feltétele a megfelelő irányú oktatás.
Az evolúció sokfajta képességet képes "kitermelni". Ahogy a többi állatnak, úgy nekünk is vannak ilyenek: Pl.: Nagyon jó hosszútávfutók vagyunk, valamint fejlett finom-motoros képességeink vannak, de ami a leglátványosabb hatást tudja elérni, az a bonyolult agykérgünk. Így a logikus, kreatív, elvont gondolatok mesterévé tesz minket.
Az ember az egyik legsikeresebb faj a bolygón. Ehhez elengedhetetlen az alkalmazóképesség, és a túlélési stratégiák is. A Homo Sapiens már volt a kihalás szélén, de megoldottuk és most már 7 milliárdan vagyunk... Eszközhasználatunk, elvont gondolkodásunk ahogy a többi állatnál is előnyünkre szolgál. A varjúfélék is részben azért olyan sikeresek, mert képesek kreatív problémamegoldásra az eszközhasználat révén. Nálunk is ez a helyzet.
Eszközeink nélkül nyilván sebezhetőbbek vagyunk, és el is kényelmesedünk miattuk, ami veszélyes lehet. De ez a többi eszközhasználó állatra is igaz. A csimpánz is megszokja a kihegyezett botok használatát és romlik a túlélőképessége, ha eltörik neki és nem tud újat csinálni...
"megoldottuk és most már 7 milliárdan vagyunk"
Igaz, de épp az az érdekes benne, hogy csak úgy lehettünk ennyien, hogy "kivonultunk" a természetből, és a természeti erőforrások begyűjtésére és átalakítására egy specializálódott réteget hoztunk létre, a gazdaságot. Lassan eljutottunk oda, hogy a természet helyett a gazdaság által megteremtett környezetben élünk, eleve feldolgozott javakhoz jutunk hozzá, ehhez alkalmazkodtunk, ebben a közegben vagyunk igazán találékonyak, kreatívak, stb. Legalábbis a nagy átlag.
"csak úgy lehettünk ennyien, hogy "kivonultunk" a természetből, és a természeti erőforrások begyűjtésére és átalakítására egy specializálódott réteget hoztunk létre, a gazdaságot"
Termeszek, hangyák is megcsinálták ugyanezt kicsiben.
Egyénként ők sem fergeteges túlélők.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!