Összetett ionoknál létezik "EN"-hez hasonló érték? Vagy hogyan válaszolható meg ez a kérdés?
Adott feladat: Hol a legerősebb az ionos jellegű kölcsönhatás?
A) CaSO4
B) Ca(NO3)2
C) CaO
D) CaF2
E) MgO
Az egyszerűeknél kiszámoltam a ΔEN-t ( C 3,5 ; D 3 ; E 2,3 ) de hogyan dönthetem el, hogy ezek alapján a CaF2-nél nem-e erősebb ionos kölcsönhatás lép fel a kálcium-szulfát és nitrátnál?
Biztos van erre valami információ, mert csak középszintű a feladat, de épp ismételek és nem néztem át hozzá a tankönyvet újra.
Előre is köszönöm a segítséget, sajnos én nem találtam semmit a neten, feladatlapokból meg még van egy halom :)
Nem értem a kérdést.
Mindegyik molekulánál külön ki kell számolni a delta EN-t
Másképp fejből nem nagyon tudod eldönteni, hacsak nem a periódusos rendszerben elfoglalt helyük alapján. Ha közelebb vannak egymáshoz, pl egymás szomszédai főcsoportot nézve, akkor valószínűleg kovalens, mert nincs akkora távolság- akkora különbség az atomok méretét nézve, mert kis atom plusz nagy atom az valószínűbb, hogy ionos lesz pl HCl, mert egyrészt elektronegativitásuk különbsége nagyobb, mint 2, másrészt túl nagy a gravitációs vonzása a nagyobb atomnak a kisebbéhez képest, mintsem hogy csak kovalens kötéseik legyenek, így nem fedik át egymást az atompályák
Na ez is egy következtetési mód, de itt speciell ki kell számolni egyesével mindegyik molekulánál külön-külön, hogy mennyi a delta EN
Ne felejtsd el, hogy a nitrátnál majd az O3 az poláros, ki kell vonni a nagyobb egységet az N-t vagy az O3 EN-jét egymásból, beszorozni kettővel és utána is van még 1 db kivonás, mert ott a Calcium
Ha tisztán ionos kölcsönhatást tételezünk fel, akkor ez ott a legerősebb ahol az ellentétes töltésű ion párnak legkisebb a mérete és legnagyobb a töltése: vagyis legnagyobb a töltéssűrűsége. Az összetett ionok ezzel rögtön kiesnek. A legjobb kombináció szerintem az MgO, mivel azonos töltés mellett a Mg2+ jóval kisebb mint a Ca2+ és az O2- nem sokkal nagyobb mint az F-, viszont töltése a duplája.
Megjegyzés #1: ha a ∆EN elektronegativitási értékeket vesszük alapul, akkor a CaF2 nyer. Összetett csoportokra az EN nehezen értelmezhető bár vannak kalkulációk elsősorban szerves csoportokra, induktív és mezomer hatásokat figyelembe vevő számítások, de ez semmiképp nem középszint.
Megjegyzés #2: lehet még szempont a rácsenergia értékek szerinti sorba állítás, de ez ránézésre nem mondható meg, mindenképpen ki kell keresni az adatokat.
Megjegyzés #3: ez a baj a középiskolai kémia tanítással hogy a tanulónak ki kell találnia hogy a kérdést kitaláló "szakember" mire gondolhat, mert sok esetben nem fogalmaz egyértelműen és ez zavaró. Megmondom, eddig nem jöttem rá mi a "helyes" megoldás, de leírtam 3 szempontot, amik szerintem szóba jöhetnek.
Köszönöm mindkettőtöknek!
Végül a CaF2 lett a nyerő.
Megkérdeztem a tanáromat is (a kérdést a feladatlap leadása előtt tettem fel), ő is azt mondta, hogy ebben az esetben az összetett ionok "kiesnek", és csak az egyszerű ionos vegyületeket nézzük.
Tehát a ∆EN alapult a feladat, ami ugye középszintűs is volt...
Köszönöm mégegyszer :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!