Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Szíriusz A és B közti anyag...

EagleHUN kérdése:

A Szíriusz A és B közti anyag csere visszafele is le fog játszódni?

Figyelt kérdés

[link]


Tehát a fenti cikk alapján:

A Szíriusz B volt a nagyobb és fényesebb és az A a kisebb és halványabb.

Ám amikor a B felfúvódott a ledobott anyagot az A összeszedte ezért most fényes kék csillag.


Az ilyen nagy csillagok viszont gyorsabban életük végére érnek, felfúvódnak vörös óriássá stb...


Szóval nagyon is elképzelhető lehet hogy ez a folyamat valamikor a távoli jövőben visszafelé is le tudna játszódni!

Szerintetek is?

Feléledhet így a már "halott" kísérő?


Lehetséges -e hogy beáll ez a jelenség egyfajta "libikóka" effektussá. Azaz a két nagy tömegű csillag felváltva élhet és így együttes erővel sokkal sokkal tovább mint ami a tömegükből következne?



#csillag #élettartam #Sirius #Szíriusz #Sánta Kata #anyagáramlás
2019. okt. 28. 10:59
 1/3 anonim ***** válasza:
77%
Amikor egy fehér törpe (Sirius B) anyagot kap egy másik csillagtól, az akkréciós korong formájában zuhan bele, és ha a feltételek kezdeveznek, akkor időről időre nóvaként (nem szupernóva!) felragyog. Ez hasonló nukleáris folyamat, mint egy átlag csillagban, de nem a magjában, hanem a környező korongban megy végbe, rövid idő alatt, láncreakcióként. Létezhet olyan, hogy egy fehér törpe nukleáris kazánja újra beindul, például két fehér törpe egyesülésekor, de erről az ide-oda billegő kettős rendszerről még nem hallottam. Ha van ilyen, akkor én is kíváncsi vagyok, de az biztos, hogy nem tarthat örökké, mert az anyagnak jó része szétdobódik, elvész a két csillag számára.
2019. okt. 28. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
77%

Próbáltam rákeresni, és annyit találtam, hogy a Szíriusz A és B között túl nagy a távolság, hogy komoly mennyiségű anyagot tudjon gyűjteni a B csillag A-tól. Van anyagáramlás, de nem jelentős, mivel a két csillag távolsága ~8 és 31 AU (AU: Nap-Föld távolság) között van. Amikor az A csillag vörös óriássá válik, akkor is ez csak 6 AU-ra csökkenhet, a B pedig kb. Föld méretű, tehát nem két nagy csillagról van szó, amiknek közel lenne a felszínük. Nagyobb esély van arra, hogy a Szíriusz B nóvaként ragyogjon fel, de azzal is anyagot fog veszíteni.

Érdekes módon sok helyen nem is a fősorozatba való visszatérését említik, hanem hogy szupernóvává tudna-e válni a magjában lévő rengeteg nehéz atommag fúziójával. Viszont erre sincs sok esély, nem fog tudni annyi anyagot összegyűjteni, hogy a kritikus tömeg fölé hízzon.

Egyébként a Szíriusz A korábban nem volt fehér törpe. Amikor a B csillag felfúvódott, akkor az A már fősorozatbeli csillag lehetett, csak a tömege nőtt meg, forróbb lett, de nem fehér törpéből vált forró óriáscsillagá.


[link]

2019. okt. 29. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi #1 és #2 ment a zöld pacsi.
2019. okt. 30. 01:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!