Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha fognám a naprendszert és...

Ha fognám a naprendszert és az éjszakai égbolton lévő tetszőleges csillag köré helyezném, mekkorának látnám az átmérőjét?

Figyelt kérdés
Pl a Kuiper-öv vagy a Jupiter távolságában.
2019. okt. 23. 01:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%
a Kuiper- öv és a Jupiter is részei a naprendszernek
2019. okt. 23. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nem ez volt a kérdés.
2019. okt. 23. 10:06
 3/11 anonim ***** válasza:
87%

"tetszőleges csillag köré"?

Gondolod, ugyanakkora szög alatt látnád, ha pl. 5 fényév, vagy pedig 5 milliárd fényév távolságra lévő csillagot választanál?

Mivel kérdésed nem egyértelmű, egyértelmű választ hiába is vársz.

2019. okt. 23. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

A tetszőleges csillag kiválasztását a válaszolóra bízom. Csak lehessen látni az éjszakai égbolton.


Talan ezért nem választottam ki adott csillagot.

2019. okt. 23. 11:54
 5/11 anonim ***** válasza:
84%

Ha jól értem a kérdésedet, a Naprendszert eltolnád valamerre egy Jupiter vagy Kuiper-öv sugárnyi távolsággal, és itt maradnál nézelődni. Az előbbi kb 5 csillagászati egység, az utóbbi mondjuk 40.


Ha 5 CsE-gel tolnád el a naprendszert, akkor a belső bolygók a Naphoz elég közel látszanának, a Föld arctan(1/5) = 11°-on belül maradna a Naphoz képest a teljes pályáján. A Jupiter fordulatonként egyszer igen közel jönne hozzád: attól függően, hogy milyen irányba toltad el a Napot, az orrod előtt vagy a hátad mögött, de 1 CsE-nyi közelségbe jönne. A kijjebbi bolygók továbbra is megkerülnének, hiszen a pályájukon belül lennél.


Ha 40 CsE-gel tolnál el mindent, akkor a legtöbb bolygó szorosan a Nap körül keringene, a Jupiter arctan(5/40) = 7° fokkal térne ki a Naptól, a Szaturnusz 13°-kal, még a Neptunusz is csak 49°-kal.

2019. okt. 23. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Közben rájöttem, hogy a kérdésed egyszerűbben megfogalmazva: milyennek látszik a Naprendszer a Kuiper-övből, vagy a Jupiter pályájáról?
2019. okt. 23. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 2*Sü ***** válasza:
82%

A Naprendszer határa nem egy éles felület. Nézőpont kérdése, hogy hol húzzuk meg a Naprendszer határait.


Mondjuk a Neptunusznál? Úgy a Naprendszer sugara 0,000479 fényév.

Az Oort-felhőnél? Annak sincs éles határvonala, a Wikipédia is úgy fogalmaz, hogy 50 000-200 000 csillagászati egység a sugara. De az egyszerűség kedvéért számolhatunk egy 1 fényév sugárral.


Látszik ebből is, hogy több nagyságrend a különbség.


A szöget könnyen ki lehet számolni trigonometrikus függvényekkel. Ha a Naprendszert x távolságból nézzük, és a sugara r, akkor:

tg(α) = r / x

ebből:

α = atan(r/x)


50 fényév távolságból így néz ki a Naprendszer:

A Nap 0,000 000 168° sugárral látszik az égen.

A Neptunusz pályasugara 0,000 548°

Az Oort-felhővel együtt a sugár: 1,145°

Viszonyításként a Hold átmérője az égen kb. 0,5°-ben látszik.


Szóval az Oort felhővel együtt kb. 4-szer akkorának látszana, mint a Hold. A Neptunusz pályája viszont már eltörpülne, a Nap meg pláne.


~ ~ ~


De nem látszana ekkorának, mert kvázi egyáltalán nem látszana maga a Naprendszer. A Naprendszer nagyon-nagyon üres, ritka. Kicsit szemléltessük a méretarányokat:


Legyen a Nap egy 1 mm átmérőjű nagyon-nagyon fényes LED.

A Föld ettől 10 cm-re található valami lenne, ami akkora, mint egy poratka ürüléke. Ez még pár centiről nézve sem nagyon látható szabad szemmel.

A Jupiter a Naptól kb. fél méterre lenne, és akkora, mint egy poratka, az átmérője csak kicsivel lenne nagyobb, mint egy hajszál átmérője. Ezt talán látnád közelről szabad szemmel, de 1-2 méterről már nem igazán.

A Neptunusz 3 méterre lenne ettől, valahol a poratka és annak az ürüléke közötti méretű valamiként.

Az Oort felhő mondjuk 6 km sugárban ölelné körbe ezt, mint valami kisebb-nagyobb molekulákból álló elképesztően ritka gáz.

Ráadásul a Nap nagyon-nagyon fényesen világít, a többi bolygó, meg objektum viszont sötét.

És… Mindezt te egy Föld-Hold távolságból nézed…


A Napon kívül mást nem nagyon fogsz látni. Egyrészt mert a Nap annyira fényes, hogy minden mást elvakít, másrészt egy Föld-Hold távolságból aztán keresgélheted a szabad szemmel közelről sem, maximum mikroszkóppal,vagy az Oort-felhő objektumai esetén még azzal sem látható valamiket.

2019. okt. 23. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 2*Sü ***** válasza:
89%
Bocs, vétettem egy hibát. Az egész LED-es méretarányban nem egy Hold-Föld távolságból nézed a dolgot, hanem „csak” 340 km-ről, azaz nagyságrendileg egy földfelszín–Nemzetközi Űrállomás távolságból.
2019. okt. 23. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 EagleHUN ***** válasza:

Csak sejtem mire gondolsz kérdező.

Ha rátennéd a naprendszert egy másik csillagra úgy hogy az is látható legyen ne csak maga a csillag akkor mennyire "lógna" ki a szélétől?

Ha ez a kérdés akkor néhány fényévnyi távolságban egy nagyon kicsit látszana a csillag körül messzebb már ennyire sem.

Ennek oka hogy a csillagok az égen olyan messze vannak hogy már csak pontszerűnek látszódnak, és bár a naprendszer egy csillagnál jóval nagyobb méretű ilyen távolságokból már qvázi pontszerűnek tekinthető, gyakorlatilag a látott fényponttal "egybe olvadna".

Ez csak a legközelebbi csillagoknál nem lenne így.

2019. okt. 24. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

A legközelebbi csillag (Proxima Centauri) is bőven túl messze van ahhoz, hogy bármi is látszódjon egy körülötte levő naprendszerből. Egyrészt mert nincs elég fénye, másrészt mert a távolsághoz képest nagyon kicsi.

A Kuiper-öv átmérője 0,0015 fényév, a Proxima Centauri távolsága 4,2 fényév. 1 szögperc szélesnek látszana (ha látszana) ez pedig az emberi szem felbontóképességének határa.

2019. okt. 24. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!