Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Igaz, hogy a Voyager elhagyta...

Igaz, hogy a Voyager elhagyta a Naprendszert és most már egy másik csillag rendszerében van?

Figyelt kérdés

2018. dec. 17. 09:48
 1/10 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
a naprendszert igen de ennyi
2018. dec. 17. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Elhagyta állítólag, de akkor is csak a csillagközi térben, a nagy semmiben van. Talán 10 ezer év múlva ér el másik naprendszert.
2018. dec. 17. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Közben találtam pontosabb infót:

"Fontos leszögezni, hogy bár a Voyager–1 és 2 űrszondák elhagyták a helioszférát, ez nem azt jelenti, hogy elhagyták volna a Naprendszert is. Erre rövid időn belül nem is kerül sor, hiszen a Naprendszer határa a még Nap gravitációjának hatása alatt álló kisebb, jeges objektumokkal teli Oort-felhőn kívül esik, nagyjából 1,5 fényév távolságra a Naptól. Az Oort-felhő belső határát, amely 1000 csillagászati egységre van a Naptól (egy csillagászati egység a Nap és Föld átlagos távolsága) 300 év múlva éri majd el a Voyager–2, a Naprendszer 100 ezer csillagászati egységre lévő határát pedig nagyjából 30 ezer év múlva lépheti át az űrszonda."

[link]

2018. dec. 17. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, mindkettő a csillagközi térben van már, de még nagyon messze van egy másik csillagrendszertől.

"In August 2012, Voyager 1 made the historic entry into interstellar space, the region between stars, filled with material ejected by the death of nearby stars millions of years ago. Voyager 2 entered interstellar space on November 5, 2018"

[link]

2018. dec. 17. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
#3, Na igen, valójában a heliopauzát lépték át, vagyis innentől csillagközi körülmények uralkodnak. Mondhatjuk, hogy a Napnak itt már csak a gravitációs hatása érvényesül, a napszél már nem igazán.
2018. dec. 17. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

További érdekességek:

"Objects in the Oort cloud might as well qualify as existing in interstellar space, rather than being part of the Solar System."

[link]

Egyéb linkek is arra utalnak, hogy az Oort-ködnek nincs igazán éles külső határa, akár össze is érhetne az Alpha Centauri hasonló méretű régiójával, ha van neki. Az Oort-köd anyaga nagyon ritka, kb. mint egy cigi slukk füst-részecskéi egy stadionban.

2018. dec. 17. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
100%
A Voyager szondák tempójával a legközelebbi naprendszer még jó 75000 évnyi távolban van.
2018. dec. 17. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Az itt lévő 144 AU körüli távot tették meg eddig, az össz. távolság az Alpha Centaurihoz pedig kb. 268000 AU lenne, ha arra mennének.

Valójában mindkét Voyager kb. Kr.u. 40 000-ben közelítené meg az első két csillagot (két különbözőt).

( [link] )

2018. dec. 17. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A Naprendszer határát sem olyan egyszerű meghatározni. Amit elhagyott a két Voyager az a Nap sugárzásának elsődleges erejű zónája. Ezen túl terjed a Nap gravitációs vonzása, tehát a Naprendszer is.


Innen érdekes hogyan definiáljuk a Naprendszer és más csillagrendszerek határait, merthogy a csillagok nem egyenletes távolságokra vannak egymástól, hanem változó távolságokra. Ráadásul a tömegük és így a gravitációs vonzásuk is eltérő távolságokra hat, illetve egyenlítődik ki.


Egyértelmű, hogy a Nap és a környező csillagok sugárzása is ebből adódóan, különféle távolságokban egyenlítődnek ki, amely adatok alapján nézve a Naprendszer határa sem gömb, hanem egy változatos és amorf alakzat a környező csillagok távolságai és gravitációs hatása alakzatában.


A Naprendszer méretének meghatározása ma elfogadhatóan az Oort-felhő, mivel itt még szilárd anyagrészek vannak, de ezen túl is meghatározható.


Meghatározható a helioszféra méretével is ahol a Napszél még bizonyos erősségű.


Szokták még a legközelebbi csillag távolságának a felét is venni a Naprendszer méretének, ami az Alfa Centauri 4 fényév távolságnak a fele, vagyis 2 fényév. Így mondhatjuk a Naprendszert 2 fényév sugarú gömbnek is. Ez utóbbi kettő nagyjából azonos méret.


Mondják azt is, hogy 2012-ben léptek abba az övezetbe, ahol a belső sugárzás kisebb mint a csillagközi térből jövő, ami szerint 2012-ben hagyták el a Naprendszert. A Voyager 1 tudja mérni a nagy energiájú sugárzások intenzitását és irányeloszlását. Persze abban az irányban és akkor ott olyanok voltak a sugárzási tényezők, más irányban más távolságban lett volna. A Nap gravitációs tere ugyanakkor ennél távolabb terjed.


Egyik se rossz meghatározás, csak nem tartalmazzák az egyenetlen eloszlásokat, mert ezekből egyik sem képez szabályosnak mondható gömbformát. Amorf az Oort-felhő és a helioszféra is. A legközelebbi csillag felező távolsága pedig több csillagrendszer esetében túl nagy eltéréseket adna és ezért vitatható, hogy mitől lennének ekkora csillagrendszer méretbeli különbségek.


Jó eséllyel lesz még konferencia a Naprendszer méretének megállapításáról, csak hát ennek a figyelése is újnak tekinthető fejlemény, folyik ilyen project. A Naprendszer méretét még igazából most térképezik fel és kutatják.


---


A Voyagerekre térve inkább lehet azt megmondani, hogy milyen távolságokban vannak, ez az ami konkrétabb.


Voyager 1 = 21 000 000 000 km

Voyager 2 = 17 000 000 000 km


Az utazás a legközelebbi csillagig az 40 000 év környéke, és a Voyager 1-hez akkorra egy AC+79 3888 katalógusjelű csillag lesz a legközelebb, addigra oda mozdul el. A szondák ekkor már rég nem működnek, 2020-ig még lehet a fedélzetén annyi elektromos kapacitás a radioaktív termoelektromos generátorból, ami elegendő a műszerek üzemeléséhez. Utána sorban kikapcsolják takarékossági célból, az utolsót 2025 környékén. Ez után is még egy alap "létjelet" fog továbbítani a Fold felé. Ez után teljesen elnémul és talán a Tejútrendszer középpontja körül kering, ha nem vonzza magához semmi sem.


Pár érdekesség.


A két Voyager útja (az első kép egy video).

[link]


Ez egy ábra a helyzetükről:

[link]


A helioszféra tényleges alakja:

[link]

[link]


Itt egy video a Nap és a legközelebbi csillagok helyzetéről - kérdéses melyik csillagrendszert mekkorának kellene venni:

[link]

2018. dec. 17. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 TappancsMancs ***** válasza:

*jav

Elírtam. Az Oort-felhő és a helioszféra kb azonos távolságot jelent.

2018. dec. 17. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!