Van annak valami evolúciós haszna, hogy a szívünk nem középen van?
Az evolúcióban ne keress mindig logikát.
Nem a legtökéletesebb rendszer felé halad, hanem iteratívan építkezik a meglévőből. Adott esetben ez optimális volt az adott környezethez... és ahhoz, hogy kb 30 éves korig, szaporodóképesség csúcsáig eléljen.
Amúgy tele vagyunk számtalan "tervezési hibával" ami jelentős problémákat generál. Csak ezek nem ütköztek ki a szaporodóképes kor végéig általában. Megfelelő volt a túléléshez és a versenyelőny fennmaradásához.
Lehetne számtalan kérdést feltenni még... miért nincs dupla annyi kromoszómánk, miért nincs sokkal jobb hibajavító mechanizmus, miért nincs saslátásunk, miért nincs négy tüdőnk és két májunk, stb stb... azért mert nem így működik az evolúció.
#2, Illene megindokolni is...
Csak egy kérdésem van, magyarázd meg miért és miképl hozott létre az evolúció olyan retinát ami kifordított, és a fénynek át kell haladnia az ereken, axonokon, és rengeteg sejttípuson... plusz a fénytörő közeg víz alapú, abszolút nem optimális a látáshoz. Közel 100% látásromlást és vakságot okoz a leváló üvegtest az időseknél.
A szemünk a legnagyobb félrement alkotás mind közül. Gyönyörűen látszik a fokozatosság, és a megoldások finomodása, nem pedig a tökéletes szerv létrejötte. A látáshoz és a tevékenységeinkhez azonban elegendő, még ha sok problémát is okoz ez a "dizájn".
Optimális volt, de lehetne sokkal jobb, és ésszerűbb út is.
Ehhez azt tudnám még hozzátenni, mennyire más a vízi és a szárazföldi csigák szervezete:
Mikor már volt elég oxigéngáz a levegőben, a vízi csigák egy része is elhagyta a tengert.
Mivel a levegőben a felhajtóerő sokkal kisebb, mint a vízben, a házukat a gravitáció lejjebb húzta a testük oldalán. A vízi csigák a házuk súlyából szinte semmit sem éreznek. Ráadásul az ő házaik hosszúkásak vagy lapos-csigaház alakúak, míg a földi csigaházak kamrái kidudorodnak.
A csigák sajátsága, hogy testük az evolúció során visszahajlott és csavarodott, közben a páros szervek csökevényesedtek. Mára egész testük aszimmetrikussá vált (pl. 1 szívpitvar, 1 vese, 1 középbéli mirigy stb).
#3
Mit indokoljak? Leírtad az evolúcióról, amit már 20 milliószor leírtak ezen az oldalon.
"Van annak valami evolúciós haszna, hogy a szívünk nem középen van?"
Igazából a szív majdnem teljesen középen van. A ki- és belépő erek teljesen középen vannak. Való igaz, hogy a szív csúcsa egy picit balra esik a test középvonalától, amit valószínűleg arra lehet visszavezetni, hogy a szív önnmagában sem teljesen szimmetrikus, aminek az anyilvánvaló oka, hogy a kis és nagyvérkört ellátó jobb és bal kamra vastagsága különböző.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!